Jak przygotować się do badania kariotypu po poronieniu?

Podstawowym badaniem, które wykonuje się po poronieniach, zwłaszcza jeśli mają one już charakter nawykowy, jest badanie kariotypu (badanie cytogenetyczne), czyli kompletu wszystkich chromosomów człowieka. Takim badaniem powinno objąć się zarówno rodziców, jak i materiał z poronienia, o ile został on  wcześniej odpowiednio pobrany i zabezpieczony.

  1. Badanie kariotypu rodziców – jak wygląda i jak się do niego przygotować?
  2. Badanie kariotypu określa rokowania dla kolejnej ciąży

jak się przygotować do badania kariotypu

Jak się przygotować do badania kariotypu?

Badanie kariotypu to z perspektywy pacjenta proste badanie krwi. Przypomina zwykłą morfologię, z tą jednak zaletą, że nie trzeba przychodzić na poranie próbek na czczo. Żadne inne przygotowania również nie są konieczne. Już z kilku mililitrów krwi żylnej jednego i drugiego rodzica można wyizolować ich DNA i poddać gruntownej analizie.

Materiałem do badania kariotypu w przypadku płodu po poronieniu może być wycinek kosmówki lub inna tkanka płodu. Takie próbki zabezpieczane są w różny sposób, w postaci bloczka parafinowego, formaliny, albo roztworów fizjologicznych. Laboratoria zajmujące się badaniem przyczyn poronień udostępniają też specjalne zestawy, za pomocą których można przygotować materiał samemu, a potem odesłać kurierem. Analiza kariotypu płodu pozwala również określić jego płeć. Przeczytaj bezpłatny poradnik o badaniach DNA po poronieniu [PDF]

Badanie kariotypu określa rokowania dla kolejnej ciąży

Jak przygotować się do badania kariotypu po poronieniuWykonując badanie kariotypu można sprawdzić wszystkie chromosomy danej osoby pod kątem tzw. aberracji chromosomowych, a więc liczbowych i strukturalnych zmian chromosomów, obecnych w komórkach ludzkiego ciała. Warto pamiętać, że część wad wrodzonych ma charakter dziedziczny, a część nie.

Dlatego też w trakcie analizy kariotypu obojga rodziców i dziecka da się ustalić czy do poronienia może dojść ponownie, czy problem dotyczył tylko tej jednej konkretnej ciąży. Innymi słowy, badanie cytogenetyczne pozwala ocenić szanse danej pary na posiadanie zdrowego potomstwa w przyszłości.

dowiedz_sie_wiecej_o_badaniu

Oceń

1 thoughts on “Jak przygotować się do badania kariotypu po poronieniu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *