Macica dwurożna a poronienia

Macica dwurożna – czyli wrodzona wada anatomiczna – może powodować poronienia wtedy, gdy jest bardzo zaawansowana. Jest to schorzenie rzadkie i najczęściej nie dające żadnych objawów. W zależności od postaci macicę dwurożną można wykryć w czasie laparoskopii z histeroskopią.

macica dwurożna a poronienia

  1. Macica dwurożna – na czym polega?
  2. Macica dwurożna a poronienia – w jaki sposób przyczynia się do nich?
  3. Macica dwurożna – objawy
  4. Macica dwurożna – diagnostyka
  5. Macica dwurożna – leczenie

Macica dwurożna – na czym polega?

To nieprawidłowa budowa wewnętrznej jamy macicy i zewnętrznego trzonu macicy. Nazwa pochodzi od obecności dwóch rogów, których występowanie powoduje pojawienia się wgłębienia – ok. 1 centymetra. Macica przybiera kształt litery W, a jej jama dzieli się na 2 części na odcinku minimum 15 milimetrów. Schorzenie występuje u ok. 0,4-0,5% kobiet i dzieli się na 2 rodzaje: całkowite i częściowe. Przy macicy dwurożnej całkowitej kobieta posiada dwie szyjki macicy, a przy częściowej – jedną.

Macica dwurożna a poronienia – w jaki sposób przyczynia się do nich?

Jeśli kobieta cierpi z powodu macicy dwurożnej, problemy z zajściem w ciążę lub jej donoszeniem spowodowane są najczęściej współwystępującymi defektami błony śluzowej macicy. Uniemożliwiają one prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka. Co więcej, ograniczona przestrzeń macicy może wpływać negatywnie na rozwój dziecka. Przy macicy dwurożnej często obecna jest także niedrożność szyjki macicy, która może doprowadzić do porodu przedwczesnego.

Warto zdawać sobie jednak sprawę, że poronienia zdarzają się wtedy, gdy wada jest bardzo rozległa. Drobny defekt nie ma wpływu na możliwość donoszenia ciąży.

Macica dwurożna – objawy

Macica dwurożna najczęściej nie daje żadnych objawów – nie pojawiają się żadne niepokojące dolegliwości. Zwykle wykrywana jest dopiero wtedy, gdy u kobiety dojdzie do poronienia lub gdy ma ona problemy z zajściem w ciążę.

Macica dwurożna – diagnostyka

Jeśli u kobiety występuje macica dwurożna całościowa (dwie szyjki macicy), a wada jest bardzo zaawansowana, może zostać wykryta w czasie rutynowych badań. Są to jednak przypadki rzadkie, które wymagają dodatkowej diagnostyki. Macica dwurożna najczęściej wykrywana jest z wykorzystaniem histeroskopii (HSC) czy histerosalpingografii (HSG) lub innych zaawansowanych badań anatomicznych.

Macica dwurożna – leczenie

Jeśli wada nie jest duża, nie podejmuje się leczenia korekcyjnego. W czasie ciąży kobieta musi być pod stałą obserwacją lekarską, powinna odpoczywać i nie podejmować wysiłku fizycznego. Jeśli wada jest duża i uniemożliwia urodzenie zdrowego dziecka, można skorygować ją operacyjnie, wykonując resekcję przegrody.


Zobacz też:

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *