Poronienie co dalej? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które utraciły ciążę. Poronienie jest wyjątkowo trudnym przeżyciem, które jednak nie przekreśla szansy na posiadanie zdrowego potomstwa. Traumatyczny czas wymaga spokoju i odpoczynku, jednocześnie nie można zapominać o wykonaniu diagnostyki. Nowoczesne badania są w stanie pomóc w wykryciu przyczyn poronienia.
Poronienie co dalej – jakie badania należy wykonać?
Poronienie co dalej – co się dzieje w organizmie po poronieniu?
Poronienie co dalej – ile kosztują badania po poronieniu?
Poronienie co dalej – jak przygotować się do kolejnej ciąży?
Poronienie co dalej – jakie badania należy wykonać?
Obecność zaburzeń genetycznych u płodu można stwierdzić na podstawie badania genetycznego materiału poronnego – warto zdecydować się na taką analizę, zabezpieczając do badania np. fragment pępowiny czy kosmówki. Genetyczne przyczyny poronienia pomaga ustalić badanie kariotypu, któremu musi poddać się kobieta, jak i jej partner. Taka analiza pozwala określić, czy w obrębie chromosomów rodziców nie ma nieprawidłowości – mogą być one dziedziczone przez płód. Innym badaniem genetycznym dedykowanym dla kobiet jest analiza w kierunku trombofilii wrodzonej, która może odpowiadać za poronienia samoistne.
Poronienie co dalej – co się dzieje w organizmie po poronieniu?
Organizm kobiecy po poronieniu szybko rozpoczyna rekonwalescencję. Czas na powrót do sprawności wynosi około 3 miesięcy. Po poronieniu macica zaczyna się oczyszczać, stąd bierze się krwawienie, wydalanie skrzepów czy plamienia. Kobieta odczuwa również skurcze. Gwałtownie spada poziom hormonów ciążowych, a zajście w ciążę bywa możliwe już w kolejnym cyklu.
Poronienie co dalej – ile kosztują badania po poronieniu?
Podstawowe badania laboratoryjne wykonywane po poronieniu nie powinny kosztować więcej niż kilkaset złotych. Wiele z nich jest refundowane w ramach NFZ. W przypadku badania kariotypu koszt analizy dla jednej osoby wynosi około 500-700 złotych. Dodatkowe badania z pewnością zaleci lekarz ginekolog.
Poronienie co dalej – jak przygotować się do kolejnej ciąży?
Poronienie co dalej? Czy kolejna ciąża jest możliwa? Organizm ma zdolność do regeneracji, dlatego poronienie nie wyklucza kolejnej ciąży. Warto odczekać 3 miesiące, a w przypadku przebytego łyżeczkowania 6 miesięcy do kolejnej ciąży. Kobieta powinna przyjmować kwas foliowy i wykonać podstawowe badania laboratoryjne, które pozwolą na sprawdzenie jej stanu zdrowia. Ważne jest również pozytywne nastawienie i niepoddawanie się – jeśli nie uda się począć w pierwszym cyklu, para ma przed sobą kolejne.