Jakie badania po poronieniu są refundowane?
Badania po poronieniu są refundowane przez NFZ dopiero po drugim i każdym kolejnym poronieniu z rzędu. Ich zakres zależny jest od konkretnej sytuacji oraz od zaleceń lekarza, który na podstawie częstotliwości poronień, wywiadu, wcześniejszych wyników badań i innych czynników ustala leczenie.
Warto zdawać sobie sprawę, że na różne badania wymagane będą skierowania od różnych lekarzy, dlatego mogą być konieczne wizyty u wielu specjalistów.
- Badania podstawowe- refundowane po poronieniu
- Badania hormonalne- refundowane po poronieniu
- Badania immunologiczne- refundowane po poronieniu
- Badania genetyczne- refundowane po poronieniu
- Badania nasienia- refundowane po poronieniu
Badania podstawowe- refundowane po poronieniu
Refundowane są przede wszystkim badania podstawowe, czyli morfologia, badanie moczu, badanie poziomu glukozy, cholesterol. Ginekolog wykonuje również USG narządów rodnych, cytologię, wymazy ogólne z szyjki macicy i pochwy, a także badania w kierunku chlamydii, reaplasmy i mycoplasmy. Najczęściej można zrealizować także inne badania w infekcyjne na podstawie próbek krwi, czyli na cytomegalię, toksoplazmozę oraz różyczkę.
Badania hormonalne- refundowane po poronieniu
Od endokrynologa można otrzymać skierowanie na realizację badań hormonalnych tarczycy: TSH, fT4, fT3, anty-TPO, anty-TG oraz USG tego organu, a także ocenę profilu hormonalnego cyklu. Są to badania w kierunku poziomu następujących hormonów: LH, FSH, progesteronu, prolaktyny, estrogenów i androgenów.
Badania immunologiczne- refundowane po poronieniu
Kolejne badania może zlecić najczęściej immunolog i są to testy w kierunku występowania: przeciwciał antykardiolipinowych, przeciwciał antyfosfolipidowych oraz antykoagulantu toczniowego.
Badania genetyczne- refundowane po poronieniu
Po drugim poronieniu lekarz genetyk zaleca również badanie kariotypu rodziców, czyli badanie genetyczne, które pozwala wykryć wady w chromosomach mogące odpowiadać za problemy z donoszeniem ciąży. W wielu przypadkach refundowane jest też genetyczne badanie w kierunku genów odpowiedzialnych za trombofilię wrodzoną (m.in. mutacja V Leiden, mutacja genu protrombiny) i/lub ocena parametrów krzepnięcia krwi (np. białko C, białko S). Na to drugie badanie najczęściej skierowanie otrzymuje się od hematologa.
Badania nasienia- refundowane po poronieniu
Po otrzymaniu skierowania do urologa oraz androloga również mężczyzna może poddać się badaniom. W zależności od przypadku, refundowane są badania jakości nasienia, USG jąder oraz badanie krwi w kierunku poziomu hormonów.
Przeczytaj więcej o badaniach po poronieniach:
- Badania genetyczne
- Badanie kariotypu
- Badanie w kierunku trombofilii wrodzonej
- Badania immunologiczne
- Badania hormonalne
- Badania infekcyjne
- Badania anatomiczne
- Badanie nasienia
Przeczytaj również bezpłatny poradnik o badaniach DNA po poronieniu [PDF]
Czy 10 tygodni po przedwczesnym porodzie można zbadać choroby immunologiczne np zespół antyfosfolipidowy.
Dzień dobry,
wskazuje się, że badania immunologiczne należy wykonać do 6 tygodni od dnia poronienia. Warto jednak, aby skonsultowała Pani tą kwestię ze swoim lekarzem ginekologiem, który z pewnością powie, jaki będzie najlepszy moment na wykonanie takich badań.
Dzień dobry czy mogę wykonać te wszystkie badania po poronieniu 10 dni po stracie chciałbym jak najszybciej jak tylko do siebie dojdę…
Dzień dobry,
zaleca się, aby badania immunologiczne wykonać do 6 tygodni od poronienia, badania hormonalne po 3 miesiącach, natomiast badania genetyczne może Pani wykonać od razu po poronieniu.
Dzień dobry,
Prywatna klinika, taka jak Medicover, może zwrócić koszty badań wykonanych w innych ośrodkach?
Witam, 16.04.2021 mialam zabieg łyżeczkowania z powodu poronienia w 10 tyg. Jest to moje 3 poronienie. Lekarz prowadzący nie chce wypisać mi skierowań na badania które mi sie obecnie należą. Powiedział mi że on nie wie jakie i w sumie to mam iść do genetyka albo do internisty. Tylko i wyłacznie na moje prośby dał mi skierownie na badanie tarczycy i diagnostyke tarczycy z wielką łaską i kazał nie wracać tylko udać się do endokrynologa jak wyjdą źle. Gdzie mogę zrobić badania które mi się należą u jakiego lekarza ? Drugi lekarz prowadzący też nie chce mi nic wypisać . Obaj twierdzą że natura tak chciała a mnie krew zalewa od takiego gadania. Nie wiem już gdzie szukać pomocy. Bardzo proszę o jakąś radę.
Dzień Dobry
Bardzo nam przykro z powodu Pani strat. Wegług Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego refundacja badań przysługuje po 2 poronieniu, ale ich zakres zależy od zaleceń i konkretnego wywiadu z pacjentką. Refundowane są przede wszystkim badania podstawowe (morfologia, mocz, glukoza, cholesterol) oraz USG narządów rodnych, cytologia, wymazy ogólne z szyjki macicy i pochwy, a także badania w kierunku chlamydii, reaplasmy i mycoplasm.
Po drugim poronieniu refundowane jest zazwyczaj badanie kariotypu u obojga rodziców oraz w przypadku kobiety badanie trombofilii wrodzonej ( w ograniczonym zakresie). Skierowanie na badania wystawia genetyk (najpierw trzeba uzyskać skierowanie do poradni genetycznej od
ginekologa lub internisty).Można wykonać badania na własną rękę zlecając ich wykonanie w prywatnym laboratorium.
Dzień dobry,
miałam zabieg łyżeczkowanie po obumarłej ciąży. Później okazało się jednak że nie wszystko się udało wyczyścić. Miałam zabieg drugi raz. Kiedy chciałam zrobić prywatnie badanie kariotypu, powiedziano mi że można go zrobić dopiero po 2 miesiącach.Z czym się może wiązać taki termin?
Dzień Dobry.
Bardzo Nam przykro z powodu pani straty.
Okres zalecany do wykonania badania może wynikać z przyjmowania antybiotyku przez Panią. Niektóre laboratoria przy antybiotykoterapii zalecają odczekać ok 1-2 miesięcy, komórki mogą słabo rosnąć, co może spowodować, że nie uda się przeprowadzić badania
Czy po 3 poronieniach badania genetyczne płodu w celu ustalenia przyczyny poronienia oraz płci są refundowane?
Niestety takie badania nie są refundowane. Rodzice muszą wykonać je prywatnie.
Czy można ubiegać się o jakieś wsparcie finansowe np w fundacjach?
Fundacje prowadzą różne akcje/programy w ramach, których wspierają rodziców, np. dofinansowują diagnostykę lub konsultacje psychologiczne.
Jestem po dwóch poronieniach w ciągu jednego roku. Mój ginekolog zalecił wykonać badania specjalistyczne. Czy są dostępne jakieś placówki (kliniki, poradnie) w Polsce gdzie można wykonać takie badania po konsultacji z lekarzem specjalistą na NFZ?
Witam. Jestem po dwóch poronieniach w ciągu roku (obie w okolicach 10 tyg). Czy są jakieś poradnie lub kliniki gdzie po konsultacji z lekarzem specjalistą można wykonać badania specjalistyczne na NFZ? Ponoć w Łodzi była kiedyś taką możliwość
Witam jestem po drugim poronieniu czy takie badania może wysłać nas lekarz do którego chodzimy prywatnie ?
Dzień dobry,
na badania w ramach NFZ może wystawić lekarz, który ma podpisaną umowę z NFZ lub pracuje w placówce medycznej, która zawarła kontakt z Funduszem. To oznacza, że lekarz w prywatnym gabinecie nie może wystawić skierowania na badania finansowane przez NFZ.
Zawsze jednak te kwestie warto skonsultować z lekarzem.
Witam, jestem po poronieniu w 6 tygodniu czy mogę bezpłatnie zrobić badania prenatalne w kolejnym ciazy jak mam skierowanie?
Są dwa badania dot. białka c i białka s: wolne lub aktywność. Które badać?