Żylaki powrózka nasiennego to dolegliwość, która najczęściej pojawia się u młodych mężczyzn. Szacuje się, że występuje ona nawet u 15% Panów. Może to skutkować pogorszeniem jakości nasienia, a w konsekwencji niepłodnością. Dowiedz się, skąd mogą się wziąć żylaki powrózka nasiennego i jak je leczyć, aby uniknąć niepotrzebnych problemów podczas starania się o dziecko!
Żylaki powrózka nasiennego – czym są?
Żylaki powrózka nasiennego to inaczej żylaki na jądrze. Są to poskręcane, poszerzone i wydłużone naczynia żylne, które wchodzą w skład powrózka nasiennego. Jest to anatomiczna struktura zlokalizowana między kanałem pachwinowym a moszną. Składa się na nią nasieniowód, tętnica jądrowa, żyła jądrowa oraz mięśnie.
Żylaki powrózka nasiennego pojawić mogą się po obu stronach moszny, ale aż w 90% przypadków występują one tylko po lewej stronie.
Żylaki powrózka nasiennego – przyczyny
Na powstanie żylaków powrózka nasiennego wpływ mogą mieć następujące czynniki:
- Niewydolność lub brak zastawek w żyłach jądrowych
- Wrodzona wada tkanki łącznej, która powoduje osłabienie ścian naczyń żylnych
- Zakrzepica żylna
- Zewnętrzny ucisk na żyły spowodowany guzem
- Zwiotczenie moszny
Żylaki powrózka nasiennego – objawy
Żylaki powrózka nasiennego najczęściej nie powodują żadnych widocznych objawów. Jednak u niektórych pacjentów pojawić mogą się następujące symptomy:
- Uczucie ciężkości w worku mosznowym
- Obrzmienie moszny
- Wyczuwalne zgrubienie w mosznie ponad jądrem
- Ból w trakcie wzwodu
- Uczucie “ciepłych jąder”
Większość pacjentów do lekarza nie zgłasza się z wyżej wymienionymi objawami. Żylaki powrózka nasiennego najczęściej diagnozowane są przypadkiem w trakcie diagnostyki niepłodności.
Żylaki powrózka nasiennego a płodność
Żylaki powrózka nasiennego mogą mieć ogromny wpływ na męską płodność. Jednym z możliwych powikłań tej dolegliwości jest pogorszenie jakości nasienia. Dochodzi do tego na skutek wzrostu temperatury jąder o około 1-2°C, co zaburza proces produkcji nowych plemników. Negatywnie wpływa to na takie parametry nasienia jak liczebność, ruchliwość i budowa plemników. W konsekwencji pojawić mogą się problemy z naturalnym poczęciem dziecka. Szacuje się, że problemy z płodnością występują średnio u co trzeciego mężczyzny z żylakami powrózka nasiennego.
Żylaki powrózka nasiennego – diagnostyka i leczenie
Diagnostyką i leczeniem żylaków powrózka nasiennego zajmuje się urolog. Najczęściej do postawienia diagnozy wystarczy wywiad z pacjentem, badanie palpacyjne oraz USG Dopplera. Urlog może zlecić także badanie nasienia, aby sprawdzić, czy żylaki powrózka nasiennego wpłynęły na jakość męskiej spermy.
Żylaki powrózka nasiennego nie znikają samoistnie. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniej terapii. Istnieje kilka metod leczenia żylaków powrózka nasiennego. Najczęściej stosuje się:
- Leczenie chirurgiczne – polega ono na podwiązywaniu i przecinaniu żył nasiennych. Taki zabieg najczęściej wykonywany jest laparoskopowo. Dzięki temu jest on dużo mniej inwazyjny, a pacjent szybciej wraca po nim do formy. Leczenie chirurgiczne stosowane jest zwykle jedynie w ciężkich przypadkach.
- Embolizacja przezskórna – polega ona na wprowadzeniu do żyły cewnika i zamknięciu światła naczynia. Taki zabieg najczęściej przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.
- Sklerotyzacja naczynia – polega ona na wprowadzeniu do naczynia żylnego specjalnego środka farmakologicznego, który powoduje obkurczenie i zasklepienie naczynia.
Metodę leczenia dobiera urolog indywidualnie do konkretnego pacjenta.