Każda kobieta posiada endometrium w swoim układzie rozrodczym. Pełni ono bardzo ważne funkcje, ale mimo tego pacjentki niewiele o nim wiedzą. To właśnie dzięki niemu co miesiąc pojawia się krwawienie miesiączkowe. Endometrium ma także kluczowe znaczenie w procesie starania się o dziecko. Sprawdź, co jeszcze powinnaś o nim wiedzieć!
Endometrium – czym jest?
Endometrium to błona śluzowa znajdująca się we wnętrzu jamy macicy. Dzieli się ona na dwie warstwy – podstawową i czynnościową. Pierwsza z nich nazywana jest “bazą” endometrium. Nie ulega ona żadnym zmianom w trakcie cyklu miesiączkowego. Z kolei warstwa czynnościowa zmienia się pod wpływem działania hormonów płciowych. To właśnie ona w trakcie krwawienia miesiączkowego złuszcza się i ulega wydaleniu z organizmu.
Grubość endometrium a cykl miesiączkowy
Grubość endometrium zależna jest od fazy cyklu miesiączkowego. W fazie folikularnej, czyli po zakończeniu miesiączki, endometrium się odbudowuje. Na tym etapie jego grubość to około 5-7 mm. W trakcie owulacji zwiększa się ona kilkukrotnie i wynosi już około 12-13 mm. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, to po jajeczkowaniu warstwa czynnościowa zaczyna obumierać i się złuszczać. Grubość endometrium wynosi wtedy około 1-4 mm.
Endometrium a ciąża
Zmiany grubości endometrium przygotowują je do ważnej funkcji – podtrzymania ciąży. To właśnie tam dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka (implantacji). Ma ona miejsce około 8-12 dni po zapłodnieniu. W trakcie przygotowania do implantacji zarodka endometrium określa się mianem doczesnej. Później bierze ona udział w formowaniu łożyska. Jest istotna także w procesie dostarczania dziecku tlenu oraz substancji odżywczych. Endometrium w trakcie ciąży produkuje również hormony pomocne w jej rozwoju.
Przerost endometrium – co to oznacza?
Przerost endometrium to zaburzenie powodujące jego pogrubienie. Szacuje się, że występuje ono u około 130 na 100 tysięcy kobiet. Najczęściej są to pacjentki w wieku okołomenopauzalnym.
Przyrost endometrium ma podłoże hormonalne. Zaburzenie to spowodowane jest przez zbyt wysokie stężenie estrogenu przy jednocześnie zbyt niskim stężeniu progesteronu. Są to dwa hormony, które regulują grubość endometrium w trakcie cyklu miesiączkowego.
Przyrost endometrium może objawiać się poprzez:
- Zaburzenia cyklu miesiączkowego, takie jak nieregularne miesiączki czy krótkie cykle
- Występowanie krwawień pomiędzy miesiączkami
- Krwawienia z dróg rodnych po menopauzie
- Obfite i przedłużające się miesiączki
Z objawami przerostu endometrium należy zgłosić się do lekarza jak najszybciej. Diagnozę lekarzowi zwykle udaje się postawić po rozmowie z pacjentką i wykonaniu badania USG. Po zdiagnozowaniu zaburzenia najczęściej wdrażane jest leczenie hormonalne.
Endometrium a endometrioza
Wiele kobiet myli ze sobą pojęcia endometrium i endometrioza. Nie oznaczają one tego samego, ale są ze sobą ściśle powiązane. Endometrioza jest bowiem chorobą polegającą na obecności endometrium poza jamą macicy. Może ono znajdować się w jajowodach, jajnikach, otrzewnej czy pęcherzu moczowym.
Endometrioza to choroba, która powodować może całe spektrum objawów. Jej najbardziej charakterystycznym symptomem są bolesne i obfite miesiączki. Pojawić może się także ból podczas stosunku oraz wypróżniania się. Objawy są więc mało charakterystyczne, co skutkuje ogromnymi trudnościami w postawieniu diagnozy.