Rodzice, którzy stracili dziecko w wyniku poronienia bardzo często chcą mieć jakąś namacalną pamiątkę po swoim Aniołku – dowód na to, że ich dziecko po prostu było. Czcić pamięć o swoim Maleństwie możesz na różne sposoby. Oto kilka najciekawszych pomysłów.
W ten sposób mamy upamiętniają swoje aniołki:
- Tatuaż z datą śmierci dziecka
- Biżuteria z grawerem
- Porcelanowa/ ceramiczna figurka aniołka
- Zdjęcie z ostatniego USG
- Posadzenie rośliny
- Grób na cmentarzu
Tatuaż z datą śmierci dziecka
Albo różowo-niebieską wstążką, symbolizującą pamięć o Dzieciach Utraconych. Popularnym wzorem są też aniołki, dziecięce stópki, skrzydełka i serduszka oraz tzw. tatuaże „heartbeat”, przedstawiające linię bicia serca. Mamy często tatuują sobie również imiona swoich Aniołków lub jakieś ważne dla siebie sentencje. Taki tatuaż zostaje z mamą już na stałe, podobnie jak pamięć o utraconym dziecku.
Biżuteria z grawerem
Bransoletka, pierścionek lub wisiorek z wygrawerowaną datą śmierci czy imieniem dziecka. Biżuterię upamiętniającą Aniołka można oczywiście zrobić na specjalne zamówienie. Niektóre mamy decydują się również na zawieszki w kształcie aniołków czy wspomnianych dziecięcych stópek. Nosząc taką biżuterię mama może mieć pamiątkę po zmarłym dziecku zawsze blisko siebie.
Porcelanowa/ ceramiczna figurka aniołka
Taka figurka może stać się symbolem pamięci o utraconym dziecku. Mama może ją postawić w widocznym miejscu w domu i patrzeć na nią, aby przywołać wspomnienia o Aniołku.
Zdjęcie z ostatniego USG
Oprawione w ramkę i zawieszone/ postawione wśród pozostałych zdjęć rodzinnych. W ten sposób Aniołek staje się jej pełnoprawnym członkiem, a rodzice mogą na niego spoglądać, zawsze o nim pamiętając.
Posadzenie rośliny
Na przykład drzewa albo kwiatu, który będzie symbolizował zmarłe dziecko. Mama i tata mogą dbać o zasadzoną roślinę, pielęgnować ją i patrzeć jak rośnie. Wielu rodzicom taki widok przynosi ulgę i radość. Roślina przypomina im o zmarłym dziecku, za każdym razem kiedy na nią spojrzą.
Grób na cmentarzu
Niezależnie od tego, w którym miesiącu dojdzie do poronienia, rodzice mogą wystąpić do szpitala z prośbą o wydanie ciała dziecka i zorganizować pogrzeb po poronieniu. Swojego Aniołka mogą pochować w oddzielnym grobie, grobie rodzinnym lub grobie zbiorowym, przeznaczonym właśnie dla Dzieci Utraconych. Rodzice mogą przyjść na taki grób, zapalić świeczkę, pomodlić się za nie, czcząc w ten sposób pamięć o swoim Maleństwie. Już po pogrzebie rodzice mogą też otrzymać zasiłek po poronieniu. Wystarczy, że złożą do ZUS-u odpowiedni wniosek, wraz z dołączonym aktem urodzenia dziecka.
Zobacz też:
- Lista życzeń rodziców po poronieniu
- Dlaczego nie mogłam skorzystać z przysługujących praw po poronieniu
- Źle zabezpieczony materiał po poronieniu – czym skutkuje?