Badanie materiału z poronienia – dlaczego takie ważne?

Autorzy: testDNA Laboratorium Sp. z o.o. 

Prawie 70% wczesnych poronień jest spowodowanych wadami genetycznymi zarodka. Dlatego diagnostykę po poronieniu warto rozpocząć od badań genetycznych. Dzięki temu rodzice znacznie szybciej mogą poznać przyczynę poronienia, a tym samym skrócić diagnostykę i lepiej przygotować się do kolejnej ciąży.


badanie materiału z poronienia

  1. Badanie materiału z poronienia wykryje wady mogące prowadzić do poronienia
  2. Badanie materiału z poronienia stwierdzi, czy wada miała charakter rodzinny
  3. Dzięki badaniu materiału z poronienia rodzice mogą szybciej odzyskać spokój
  4. Po zakończonym badaniu warto porozmawiać z lekarzem genetykiem

Badanie materiału z poronienia wykryje wady mogące prowadzić do poronienia

Najczęstszą przyczyną poronieńtzw. aberracje chromosomowe, czyli nieprawidłowości w liczbie lub strukturze chromosomów. To właśnie obecność aberracji chromosomowych odpowiada za takie choroby genetyczne, jak zespół Downa, zespół Edwardsa, Pautau’a, zespół Turnera oraz wiele innych zaburzeń genetycznych.

Badając materiał z poronienia można wykryć te wady i tym samym określić, czy były one powodem utraty ciąży. Badanie uwzględnia analizę tych chromosomów, których błędna liczba lub struktura najczęściej przyczynia się do poronienia, a więc chromosomy X, Y, 13, 15, 16, 18, 21 i 22.

Co wykrywa badanie Schorzenie powoduje % wszystkich poronień
Płeć płodu
zespół Turnera ok. 18,6%
trisomia 16 ok. 7,27%
zespół Downa ok. 2,11%
zespół Edwardsa ok. 1,15%
zespół Patau ok.  1,07%
triploidia ok. 7,7%
trisomia 15 ok. 1,68%
trisomia 22 ok. 2,26%
trisomia ok. 0,7%
dodatkowe chromosomy płci  ok. 0,2%

Powyższe wady stanowią 85% znanych aberracji chromosomowych wykrywanych u poronionych samoistnie zarodków i płodów.

Badanie materiału z poronienia stwierdzi, czy wada miała charakter rodzinny

Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ z niej dowiadujemy się, czy wada, która doprowadziła do przedwczesnego zakończenia ciąży może wystąpić również u kolejnego dziecka, czy dotyczy tylko tej jednej ciąży i szanse na to, że wystąpi ponownie są niewielkie.

Warto dodać, że wystąpienie aberracji chromosomowej u dziecka, wiąże się ze znikomym ryzykiem powtórzenia wady w następnej ciąży, gdyż nie są one dziedziczne.

Czy wiesz, że…
W badaniu chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia bardzo ważne jest ustalenie, czy materiał pochodzi faktycznie od płodu, a nie od matki. Wybierając laboratorium, upewnij się, że zbada również Twój wymaz z policzka, aby porównać Twoje DNA z materiałem genetycznym próbki przekazanej do badania. Tylko wtedy będziesz miała pewność, że wynik badania dotyczy dziecka, a nie Ciebie.

Dzięki badaniu materiału z poronienia rodzice mogą szybciej odzyskać spokój

Rodzice, którym przydarzyło się poronienie bardzo często zadają sobie pytanie, czy mogli jakoś zapobiec poronieniu. Czują się współwinni temu co się stało. Wiele kobiet myśli, że do poronienia doszło bo się nie oszczędzały albo zapomniały o jakimś zaleceniu lekarza. Tymczasem wady, które wywołują poronienia powstają najczęściej losowo, a rodzice nie mogą zrobić nic, aby ich uniknąć.

Badanie materiału z poronienia ma więc ogromne znaczenie psychologiczne. Rodzicom, którzy dowiedzieli się, że przyczyną śmieci ich dziecka była aberracja chromosomowa łatwiej pogodzić się ze stratą. Jest to dla niech informacja, że poronienie nastąpiło nie z powodu zaniedbania z ich strony, lecz z powodu przypadkowej genetycznej nieprawidłowości, na którą nie mieli żadnego wpływu.

Jak zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych? BEZPŁATNA INSTRUKCJA PDF

Po zakończonym badaniu warto porozmawiać z lekarzem genetykiem

Lekarz genetyk, jako specjalista od wad genetycznych, najtrafniej zinterpretuje wynik badania. Objaśni co oznacza uzyskany rezultat oraz powie, jakie kroki powinna podjąć para przed zajściem w kolejną ciążę po poronieniu, aby miała ona szansę zakończyć się sukcesem.


logo testdnaTekst powstał we współpracy z testDNA Laboratorium Sp. z o. o.

 


Chcesz uzyskać więcej informacji na temat badania materiału z poronienia?

Dowiedz się o badaniach genetycznych, które warto zrobić przed kolejną ciążą.

Zadzwoń i skorzystaj z bezpłatnych konsultacji z konsultantką medyczną testDNA, która odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Godziny konsultacji:

pon.- pt.: 7:00-19:00
weekendy i święta: 9:00-17:00

 Karina Sztendel  Katarzyna Drab  Beata Szymczak

Zobacz też: 

 

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *