Autorzy: testDNA Laboratorium Sp. z o.o.
Płeć dziecka przy pomocy USG można ustalić nie wcześniej niż między 16. a 20. tygodniem ciąży, gdy jego narządy rozrodcze są już dobrze rozwinięte. Wielu kobietom niestety nie udaje się jednak utrzymać ciąży do tego czasu.
W takim przypadku ustalić płeć dziecka można tylko za pomocą badań genetycznych materiału poronnego.
- Do czego ustalenie płci dziecka po poronieniu może być potrzebne?
- Ustalenie płci dziecka po poronieniu – jaki materiał można wykorzystać do badania
- Ustalenie płci dziecka po poronieniu – jak wygląda zlecenie takiego badania?
Do czego ustalenie płci dziecka po poronieniu może być potrzebne?
Rodzice muszą znać płeć dziecka po poronieniu, jeśli chcą ubiegać się o swoje prawa: możliwość zarejestrowania dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 000 zł oraz 56-dniowy urlop macierzyński. Zarówno urlop jak i zasiłek udzielane są rodzicom na podstawie aktu urodzenia dziecka z adnotacją o śmierci. W tym celu muszą iść do Urząd Stanu Cywilnego, który wystawi im go w oparciu o kartę martwego urodzenia, dostarczoną przez szpital lub samych rodziców. Jest jednak jedna rzecz, o której trzeba pamiętać.
Jeśli była to zaawansowana ciąża i lekarz zdążył określić płeć płodu, to z wypełnieniem karty martwego urodzenia najczęściej nie ma najmniejszego problemu. Jeśli poronienie nastąpiło zanim lekarz ją ustalił, to szpital takiej karty nie wypisze. Wówczas ustalenie płci dziecka po poronieniu jest możliwe tylko poprzez zbadanie próbek materiału poronnego, w którym znajduje się jego DNA.
Ustalenie płci dziecka po poronieniu – jaki materiał można wykorzystać do badania
W sytuacji, gdy poronienie miało miejsce w szpitalu, genetyczną płeć dziecka ustala się na podstawie kosmówki zabezpieczonej w bloczku parafinowym albo w soli fizjologicznej. Gdy poronienie nastąpiło w domu, materiał z poronienia (kosmówkę, kosmki kosmówki, pępowinę, przypępowinowe fragmenty łożyska, pęcherzyk płodowy lub tkanki płodu) rodzice również mogą włożyć do sterylnego kubeczka na mocz, i tak jak w pierwszym przypadku, zalać je solą fizjologiczną.
Jak zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych? BEZPŁATNA INSTRUKCJA PDF
Ważne jest, aby dokładnie zakręcić pojemnik z próbkami. Przed transportem do laboratorium pojemnik z materiałem poronnym najlepiej zabezpieczyć jeszcze taśmą klejącą, folią spożywczą lub parafilmem.
Kobieta, która poroniła w domu powinna jednak przede wszystkim udać się do szpitala, gdzie zbada ją lekarz i stwierdzi, czy macica dobrze się oczyściła. Następnie odnotuje fakt, że doszło do poronienia.
Ustalenie płci dziecka po poronieniu – jak wygląda zlecenie takiego badania?
Po pobraniu próbek rodzice mogą zamówić darmowego kuriera, który odbierze je ze szpitala lub z domu i przywiezie prosto do laboratorium. Rodzice mogą też dostarczyć je samodzielnie do placówki. Wynik badania płci po poronieniu wystawiany jest już w przeciągu 3-5 dni roboczych. Dzięki temu mogą szybko załatwiać formalności.
Równocześnie z ustaleniem płci dziecka warto zdecydować się również na badania genetyczne w kierunku przyczyny poronienia. W prawie 70% przypadków poronienia spowodowane są bowiem wadą genetyczną obecną u dziecka. Wykonując te badania rodzice mogą więc szybko dowiedzieć się, dlaczego ich ciążę przerwało poronienie i co powinni zrobić, aby nie powtórzyło się ono w przyszłości.
Czy wiesz, że…
W badaniu chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia bardzo ważne jest ustalenie, czy materiał pochodzi faktycznie od płodu, a nie od matki. Wybierając laboratorium, upewnij się, że zbada również Twój wymaz z policzka, aby porównać Twoje DNA z materiałem genetycznym próbki przekazanej do badania. Tylko wtedy będziesz miała pewność, że wynik badania dotyczy dziecka, a nie Ciebie.
Tekst powstał we współpracy z testDNA Laboratorium Sp. z o. o.
Chcesz uzyskać więcej informacji na temat badania materiału z poronienia?
Dowiedz się o badaniach genetycznych, które warto zrobić przed kolejną ciążą.
Zadzwoń i skorzystaj z bezpłatnych konsultacji z konsultantką testDNA, która odpowie na wszystkie Twoje pytania.
Zobacz też:
Właśnie dostałam odpowiedź z laboratorium, że z pobranego materiału nie można ustalić płci plodu. Wychodzi na to, że wszystkie elementy wpadły do szpitalnego sedesu, gdy poroniłam w srodku nocy.czy w takiej sytuacji mozna cos jeszcze zrobić?
Jeśli miała Pani wykonywany zabieg łyżeczkowania w szpitalu, warto podpytać o możliwość wypożyczenia bloczka parafinowego. Laboratorium genetyczne na jego podstawie może wykonać badanie określające płeć po poronieniu.
Witam, straciłam ciążę w 11 tygodniu, miałam zabieg łyżeczkowanie w szpitalu. Po 5 tygodniach od zabiegu otrzymałam wynik histopatologiczny, w którym jest napisane że występują tkanki jaja płodowego i fragmenty doczesnej. Czy na podstawie w/w tkanek występujących w bloczku parafinowym można określić płeć dziecka?
Dzień Dobry. Najlepiej w kwestii zlecenia badania skontaktować się z wybranym laboratorium, który udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania.