Kobiety, które poroniły, idą najczęściej tylko na krótkie zwolnienie lekarskie. Szpitale oraz zakłady pracy rzadko mówią im, że mogą w takim przypadku udać się na 56-dniowy urlop macierzyński. Prawo to przysługuje bez względu na długość trwania ciąży. Dokumentem uprawniającym matkę do skorzystania z tego prawa jest akt urodzenia dziecka z adnotacją o urodzeniu martwym.
W art. 180 § 1. Kodeksu Pacy przeczytamy: W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.
Przeczytaj istotne informacje na temat urlopu macierzyńskiego po poronieniu:
- Urlop macierzyński po poronieniu – niezbędny jest akt urodzenia dziecka
- Urlop macierzyński po poronieniu – identyfikacja płci po poronieniu
- Urlop macierzyński po poronieniu – jak poznać przyczyny poronienia za pomocą badań genetycznych?
- Urlop macierzyński po poronieniu – ile trwa i od kiedy jest liczony?
- Urlop macierzyński po poronieniu – złożenie dokumentów u pracodawcy
- Urlop macierzyński po poronieniu. Czas, który pozwala nabrać sił
1. Urlop macierzyński po poronieniu – niezbędny jest akt urodzenia dziecka
Po akt urodzenia rodzice idą do Urzędu Stanu Cywilnego. Tam, na podstawie karty martwego urodzenia odebranej ze szpitala, pracownik Urzędu rejestruje dziecko oraz przygotowuje akt jego urodzenia. Zawiera on wszystkie najważniejsze dane oraz adnotację, że dziecko urodziło się martwe.
Czasem szpital nie chce wydać kobiecie dokumentów wymaganych przy rejestracji w USC, czyli karty martwego urodzenia. Dzieje się tak wtedy, gdy nie udało się określić płci na podstawie badań organoleptycznych (najczęściej w przypadku straty do 16. tygodnia ciąży).
W takim przypadku konieczne jest jej ustalenie za pomocą badań genetycznych, które można wykonać bez względu na moment poronienia (zlecając je prywatnie). Warto wiedzieć, że na próbce, na której będzie wykonywane badanie określające płeć można od razu wykonać badanie przyczyn poronienia. Jest to tak naprawdę jedyny moment na poznanie prawdziwej przyczyny poronienia.
2. Urlop macierzyński po poronieniu – identyfikacja płci po poronieniu
W sytuacji, gdy nie da się określić płci nienarodzonego dziecka i kobieta chce się ubiegać o urlop macierzyński po poronieniu, warto wykonać genetyczne badanie określające płeć. Test DNA można zrealizować nawet wtedy, gdy poronienie miało miejsce na wczesnym etapie ciąży – przed 12 tygodniem.
Identyfikacja płci dziecka po poronieniu ma szczególne znaczenie psychologiczne, ponieważ umożliwia ona rodzicom nadanie imienia i pożegnanie się z nim. Oznaczenie płci jest ważne także ze względów formalnych. Rodzice, którzy nie znają płci utraconego dziecka, nie mogą otrzymać jego karty martwego urodzenia. Tym samym para nie może skorzystać z przysługujących świadczeń – w tym także urlopu macierzyńskiego po poronieniu.
3. Urlop macierzyński po poronieniu – jak poznać przyczyny poronienia za pomocą badań genetycznych?
Rodzice, którzy zdecydowali się na wykonanie badania płci płodu po poronieniu, mogą rozszerzyć test DNA o analizę genetycznych przyczyn poronienia. Do większości wczesnych poronień (nawet 80% przypadków) dochodzi wskutek wystąpienia nieprawidłowości w chromosomach – analiza DNA może je wykryć.
W badaniu tkanek z poronienia pod kątem przyczyn poronienia bardzo ważne jest ustalenie, czy dostarczony materiał pochodzi faktycznie od płodu (czasem zdarza się, że szpital zabezpieczył nieprawidłowo próbkę i do laboratorium trafia materiał pobrany od matki). Aby upewnić się, że wynik badania dotyczy płodu, warto dostarczyć do porównania także wymaz z policzka kobiety
Potwierdzenie u nienarodzonego dziecka obecności aberracji chromosomowych to dobra informacja, ponieważ tego typu błędy w materiale genetycznym pojawiają się zupełnie losowo i niezależnie od zdrowia rodziców. Wynik badania DNA może pomóc parze oswoić się ze stratą, daje także nadzieję na zdrowe potomstwo w przyszłości.
- Przeczytaj więcej:
Ustalenie płci po poronieniu - Badanie przyczyn poronienia
Jak zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych? BEZPŁATNA INSTRUKCJA [PDF]
4. Urlop macierzyński po poronieniu – ile trwa i od kiedy jest liczony?
Urlop macierzyński po poronieniu trwa 56 dni kalendarzowych, czyli 8 tygodni. Ten czas jest liczony od momentu poronienia – nie od momentu rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, złożenia dokumentów u pracodawcy etc.
Warto pamiętać, żeby pomiędzy poronieniem a złożeniem dokumentów u pracodawcy nie chodzić do pracy. Można przebywać na L4 lub urlopie wypoczynkowym (zostaną później anulowane i zamienione na urlop macierzyński po poronieniu).
Zobacz też: Od kiedy liczony jest urlop macierzyński po poronieniu?
5. Urlop macierzyński po poronieniu – złożenie dokumentów u pracodawcy
Po odebraniu aktu urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym można złożyć u pracodawcy wniosek o urlop macierzyński i przedstawić mu ten akt. To jedyny wymagany dokument.
Pracodawca ma obowiązek udzielić skróconego urlopu macierzyńskiego na jego podstawie, nie może wymagać innych dokumentów (np. od lekarza).
To może się przydać: Wniosek o urlop macierzyński po poronieniu [wzór]
6. Urlop macierzyński po poronieniu. Czas, który pozwala nabrać sił
Poronieniu zawsze towarzyszą bardzo negatywne emocje, smutek, pustka, złość, a nawet poczucie winy. Kobieta, która straciła długo wyczekiwane dziecko, potrzebuje czasu, aby odzyskać psychiczną i fizyczną równowagę. Urlop macierzyński po poronieniu ma jej w tym pomóc. Obowiązkiem lekarzy i pracodawców jest więc informować ją o tym prawie.
Zobacz też:
8 tygodni za 1000 zł.
Rzeczywiście do skorzystania z należnych praw – w tym do przejścia na skrócony urlop macierzyński płatny 100% – często konieczne jest wcześniejsze wykonanie badania genetycznego w celu określenia płci dziecka. Wielu rodziców decyduje się jednak na jego opłacenie z kwoty otrzymanej po organizacji pogrzebu – zasiłek wynosi 4000 złotych. Tymczasem zorganizowanie pochówku jest możliwe nawet za 1000 złotych.
Badania genetyczne na materiale poronnym to również jedyna okazja, żeby sprawdzić, czy u dziecka obecne były wady genetyczne odpowiedzialne za poronienie. Powodują one nawet 70% strat, dlatego jest to bardzo cenna informacja.
21.05.2020 urodziłam martwego syna w 21 tygodniu ciąży. Jak otrzymać zasiłek 56dni kiedy pobieram zasiłek opiekuńczy na niepełnosprawnego starszego 5letniego synka.
Bardzo prosimy o kontakt w tej sprawie w lokalnym oddziałem ZUS, który powinien Panią pokierować krok po kroku, jak otrzymać zasiłek w takiej sytuacji. Zachęcamy również do zapoznania sie z broszurą https://www.zus.pl/documents/10182/167561/Zasi%C5%82ek+macierzy%C5%84ski_2018.pdf/2a988756-86a1-0f2a-ecb0-109bfe826c7a
Szpitale dbają przede wszystkim o to, żeby materiału do badania genetycznego nie było. Piszę na podstawie własnych doświadczeń, kiedy to szpital w trakcie poronienia odesłał mnie do domu, wmawiając, że w sumie to nic się nie dzieje, a nawet gdyby się działo, to już nie da się ciąży uratować. Skutek – poronienie do ubikacji. Z tego co słyszałam, zdarza się to również w szpitalach.
Kobiety w trakcie poronienia albo po są traktowane jak zadżumione i naprawdę nie zawsze chodzi o pieniądze, czasami wystarczy być człowiekiem.
Bardzo nam przykro z powodu Pani doświadczeń. Mamy jednak nadzieję, że z czasem coraz większa liczba szpitali zacznie traktować rodziców po poronieniu z należytym szacunkiem, oferując wparcie i informując o należnych prawach.
Pogrzeb dziecka utraconego i prawa Rodziców do pochówku i pozeganiua się z dzieckiem!
Pracodawca odmowil mi przyznania urlopu zadajac zaswiadczenia, ze bylam w ciazy i informacji o tygodniu poronienia. Nie mam sil aby z tym walczyc. Chcialam zapytac w zusie, ale dodzwonienie sie tam graniczy z cudem.
Pani Klaro, bardzo nam przykro z powodu Pani doświadczeń. Proszę jednak pamiętać, że jeśli ma Pani akt urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym, pracodawca ma obowiązek udzielić Pani urlopu. Nie ma prawa żądać od Pani żadnego innego dokumentu. Między poronieniem a wydaniem aktu z USC była Pani na L4/urlopie wypoczynkowym?
Co zrobić do czasu ustalenia płci dziecka(oczekiwanie ok 2-2,5tygodnia) od kiedy liczy się urlop (56dni), i czy te dwa tygodnie można do czasu wyników genetycznych płci trzeba wypełnić innym urlopem. Lekarz w szpitalu nie wypisały chorobowego
Dzień dobry, urlop macierzyński po poronieniu – 56 dni – jest liczony od dnia poronienia. Między poronieniem a urlopem nie może Pani chodzić do pracy, może Pani przebywać na L4 lub urlopie wypoczynkowym. Później L4/urlop wypoczynkowy zostaną anulowane. Jeśli nie otrzymała Pani L4 w szpitalu, może Pani udać się jeszcze do ginekologa lub innego lekarza.
Dzien dobry, czy mozna zarejestrować urodzenie martwego dziecka w USC tylko wyłącznie w celu uzyskania urlopu macierzynskiego, bez organizacji pogrzebu?
Tak, jednak wtedy nie można ubiegać się też o zasiłek pogrzebowy.
Czy w takiej sytuacji też jest potrzebne aby dowiadywać się płeć dziecka?
Jeśli chce Pani skorzystać ze skróconego urlopu macierzyńskiego – musi być znana płeć (dzięki temu można dopełnić wszelkich formalności)
Dzien dobry, czy mozna zarejestrować urodzenie martwego dziecka w USC tylko wyłącznie w celu uzyskania urlopu macierzynskiego, bez organizacji pogrzebu?
Tak, jednak wtedy nie można ubiegać się też o zasiłek pogrzebowy.
Martwe dziecko zdiagnozowano u mnie, w czerwcu. Od1 lipca przedłużono mi umowę, dla tego chodziłam do pracy. Dziś odebrałam akt urodzenia martwego dziecka, zabieg był 18 czerwca br. Czy mam jeszcze możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego?
Dzień dobry, aby skorzystać z urlopu macierzyńskiego w tej sytuacji (56 dni od momentu poronienia/martwego urodzenia) między poronieniem/martwym urodzeniem a odebraniem aktu urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym nie można chodzić do pracy.
Dzień dobry, od 16.01 przebywałam na chorobowym z racji wykonywania ciężkiego zawodu, poroniłam 8.04. Do 2.06 będę korzystać ze skróconego urlopu macierzyńskiego , jednak ze względu na nasilenie objawów astmy, muszę wrócić na chorobowe, ponieważ lekarze (neurolog, okulista , laryngolog i lekarz ogólny) nie podpiszą mi zgody na pracę. Muszę się doleczyc, lub przeczekać do września aż okres pylenia zupełnie minie. Pulmonolog wystawi mi zwolnienie, jednak chciałabym wiedzieć, czy okres chorobowy sprzed macierzyńskiego będzie się liczyć do tego okresu 182 dni, czy liczyć od nowa?
Nie jestem pewna od kiedy liczyć skrócony urlop macierzyński. 13.07 trafiłam do szpitala i tam przez weekend poraniałam. Ostatecznie 16.07 odbył się zabieg łyżeczkowania. 17.07 wyszłam ze szpitala. Od kiedy liczyć urlop macierzyński? Od momentu trafienia do szpitala, czy od momentu zabiegu, czy od momentu wyjścia?
Dzień dobry, urlop macierzyński po poronieniu liczony jest od dnia poronienia lub zabiegu, dlatego w Pani przypadku będzie to 16 lipca. W razie wątpliwości warto dopytać jeszcze u pracodawcy w dziale kadr lub w ZUS.
Dzień dobry,
Zgodnie z prawem zaraz po urlopie macierzyńskim matka ma prawo do wykorzystania urlopu wypoczynkowego (zaległego i bieżącego) i pracodawca nie może jej odmówić udzielenia takiego urlopu.
Moje pytanie: jak sprawa wygląda po 8 tygodniowym urlopie macierzyńskim z tytułu urodzenia martwego dziecka. Czy kobieta ma takie samo prawo wykorzystać od razu urlop wypoczynkowy? Czy pracodawca ma prawo odmowic?
Jestem w takiej sytuacji i mój pracodawca mimo wcześniejszych ustnych ustaleń ,że będę chciała taki urlop wykorzystać zaraz po 8 tygodniowym urlopie macierzyńskim -odmawia udzielenia mi tego urlopu.
Dzień dobry, zgodnie z art. 163 §3 Kodeksu Pracy „Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim […]” oraz zgodnie z Wyrokiem z dnia 9 marca 2011 r. II PK 240/10 „Z treści art. 163 § 3 k.p. wynika, że na wniosek pracownicy pracodawca udziela jej urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Przepis ten stanowi wyjątek od zasady wyrażonej w art. 163 § 1 k.p., w myśl której urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów” teoretycznie więc bezpośrednio po urlopie macierzyńskim ma Pani prawo skorzystać z urlopu wypoczynkowego.
Art. 180 [1] § 1 Kodeksu Pracy mówi bowiem „W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu” – urlop po stracie również jest nazwany „urlopem macierzyńskim” i nie ma tu rozróżnienia.
Warto jednak dodatkowo skonsultować się z prawnikiem, pomoc znajdzie Pani m.in. we wpisie https://www.poronilam.pl/urlop-macierzynski/urlop-i-zasilek-macierzynski-po-poronieniu-faq/
17.08.2018 poronilam, przebywałam wtedy na urlopie rodzicielskim który jest do 13.09.2018r, do 17.09.2018r. Jestem na zwolnieniu lekarskim. Czy w związku z powyższym mogę ubiegać się o urlop macierzyński czy mój wniosek zostanie odrzucony? Czy nie jest już za późno by taki wniosek złożyć??
Dzień dobry, urlop macierzyński trwa 56 dni od dnia poronienia (w pani przypadku skończy się na początku października). Może być wykorzystany, jeśli w czasie poronienia przebywała Pani na urlopie rodzicielskim (oczywiście po spełnieniu wszystkich formalności i odebraniu aktu urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym). W sprawie terminu złożenia wniosku proszę skontaktować się z pracodawcą. Proszę ponadto pamiętać, że między poronieniem a złożeniem wniosku nie może Pani wrócić do pracy. Warto spojrzeć jeszcze tutaj (pytanie 15) https://www.poronilam.pl/urlop-macierzynski/urlop-i-zasilek-macierzynski-po-poronieniu-faq/
Dzisiaj poroniłam. Aktualnie przebywam na rocznym urlopie macierzyńskim, który kończy się 19.06.2020. Czy w tej sytuacji moj urloo macierzyński zostanie wydluzony o te 56 dni? Czy w mojej sytuacji nie ma sensu sie starac o te dni?
W takiej sytuacji nie można skorzystać z urlopu macierzyńskiego po poronieniu. Jeśli jednak zostaną dokonane formalności, powinien zostać wypłacony zasiłek macierzyński za 56 dni. Prosimy jednak o skonsultowanie swojej sytuacji w ZUS-ie.
Witam
Czy urlop macierzyński po poronieniu można skrócić? Np do 4 tygodni? Czy decydując się na urlop trzeba koniecznie wykorzystać 8 tygodni?
Dzień dobry,
tak, urlop macierzyński można skrócić – nie trzeba wykorzystywać pełnych tygodni. Jedynym wymogiem jest to, że należy z niego skorzystać min. 7 dni od dnia poronienia.
Witam ZUS odmówił mi zasiłku ponieważ upiera się ze po poronieniu trzeba skorzystać z 56 dni urlopu i nie można tego skrócić. Czy są jakieś podstawy prawne do tego?
Dzien dobry!
W art. 180 § 1. Kodeksu Pacy przeczytamy: W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Zachęcamy również do przeczytania artykułu o urlopie macierzyńskim po poronieniu: https://www.poronilam.pl/urlop-macierzynski/urlop-macierzynski-po-poronieniu/
Dzien dobry,
Czy bedac na urlopie wychowawczym przysluguje urlop m. 56 dni po urodzeniu martwego dziecka? Jesli tak czy po zakonczeniu 56 dni automatycznie dalej bedzie wychowawczy czy trzeba znowu wnioskowac? Czy podczasz urlopu macierzynskiego zostana odliczone dni od urlopu wychowawczego?
Dzień dobry! W takiej sytuacji nie może Pani skorzystać z urlopu macierzyńskiego po poronieniu. Jeśli jednak dokona Pani formalności, zostanie wypłacony zasiłek macierzyński za 56 dni. Więcej informacji znajdzie Pani tutaj https://www.poronilam.pl/urlop-macierzynski/urlop-i-zasilek-macierzynski-po-poronieniu-faq/
Dziękuję za odpowiedz . O zasiłek zwracac die do Zus czy do pracodawcy?
Gdzie składa sie wniosek o zasiłek macierzynski? I jakie sa to formalnosci? Ile wynosi zasiłek macierzynski?
Czy jesli poronienie było w sobotę to urlop macierzyński liczy się od poniedziałku?
Dzień dobry,
urlop macierzyński liczy się od dnia poronienia, czyli od soboty.
Dzień dobry, czy mąż może dostać kilka dni opieki na żonę po poronieniu po wyjściu ze szpitala? Kto o tym decyduje?
Pozdrawiam
Dzień dobry,
z informacji jakie posiadam wynika, że istnieje możliwość otrzymania zwolnienia lekarskiego w wymiarze do 14 dni z tytułu opieki nad Mamą dziecka, jeśli zachodzi taka konieczność. Podsyłam też link, gdzie znajduje się więcej informacji na ten temat: https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-opiekunczy/niezbedne-dokumenty
15.11 poroniłam zwolnienie od mojego lekarza prowadzącego mam do 20.11,a w szpitalu nie dali mi zwolnienia innego , złożyłam wniosek o urlop macierzyński . Czy będzie wszystko ok ?
Dzien dobry, czy mozemy zarejestrować urodzenie martwego dziecka w USC tylko wyłącznie w celu uzyskania urlopu macierzynskiego skroconego(poronienie w 9 tyg, zrobiliśmy badania genetyczne), ale bez organizacji pogrzebu?
Dzień Dobry. Pani Magdo, jak najbardziej może Pani skorzystać z przysługującego prawa jakim jest skrócony urlop macierzyński. Aby z niego skorzystać nie jest wymagana konieczność organizacji pochówku. W szpitalu powinni Państwo otrzymać kartę martwego urodzenia. Z tym dokumentem udają się Państwo do Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie otrzymują Państwo akt urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu. Następnie można złożyć u pracodawcy wniosek o urlop macierzyński i przedstawić mu ten akt. Urlop macierzyński po poronieniu trwa 56 dni kalendarzowych, czyli 8 tygodni.Ten czas jest liczony od momentu poronienia – nie od momentu rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego czy złożenia dokumentów u pracodawcy.
Dzień dobry, jestem obecnie w jednym z mazowieckich szpitali i lekarze oraz położne utrzymują, ze nie ma możliwości skorzystania z urlopu macierzyńskiego bez wzięcia na siebie odpowiedzialności za pochówek, tj. w przypadku wystawienia karty martwego urodzenia i karty zgonu istnieje obowiązek pochówku. I co teraz?:|
Dzień dobry. Jak najbardziej może Pani skorzystać z przysługującego prawa jakim jest skrócony urlop macierzyński. Aby z niego skorzystać nie jest wymagana konieczność organizacji pochówku.
W szpitalu powinni Państwo otrzymać kartę martwego urodzenia, która wydana jest, jeśli znana jest płeć dziecka. Z tym dokumentem udają się Państwo do Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie otrzymują Państwo akt urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu. Następnie można złożyć u pracodawcy wniosek o urlop macierzyński i przedstawić mu ten akt. Urlop macierzyński po poronieniu trwa 56 dni kalendarzowych, czyli 8 tygodni. Ten czas jest liczony od momentu poronienia – nie od momentu rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego czy złożenia dokumentów u pracodawcy.
Dzień dobry, wypisano mnie dziś ze szpitala po zabiegu łyżeczkowania, ponieważ poroniłam w 11tc, oddałam materiał do badania genetycznego. Szpital wsytawił mi L4 na okres od dziś tj 6.12.2020 – 13.12.2020.
Chcę wykorzystać skrócony urlop macierzyński. Niejasnym jednak dla mnie jest zapis, że muszę urlop „zgłosić” do 7 dni od poronienia, skoro na oznaczenie płci i wyniki będe czekać około 2 tygodni. Czy przez ten czas tj, do wydania wyników mam przedłużać L4? Jak zrozumiałam, dostanę akt martwego urodzenia dopiero po otrzymaniu tych wynikow genetycznych. Czy w ogole wtedy mi się ten urlop należy, jesli niemożiwym jest zgloszenie tego do Zus w ciagu 7 dni?
Dzień dobry! Bardzo nam przykro z powodu Pani straty. Jeśli chce Pani skorzystać z urlopu musi Pani przebywać na L4. Jeśli o chodzi sposób postępowania, to po uzyskaniu wyniku badania dot. Płci po poronieniu udaje się Pani do szpitala, gdzie jest wystawiana Karta Martwego Urodzenia. Następnie albo szpital, albo Pani przekazuje ją do USC, w którym dokonywana jest rejestracja dziecka.
Urlop macierzyński liczy się od dnia poronienia, natomiast nigdzie nie ma zapisu, który wskazuje na to, że musi złożyć Pani wniosek w ciągu 7 dni. Natomiast wymagane jest, aby przebywać na skróconym urlopie macierzyńskim minimum 7 dni.
Poroniłam 02.12 do 23.12 jestem na l4 czy może zwolnić pracodawca jeżeli ja będę na urlopie macierz 56 dni. Dzięki
Dzień Dobry. Przebywając na urlopie macierzyńskim pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać z Panią umowy o prace. Proszę pamiętać, że czas urlopu liczony jest od momentu poronienia, a nie od momentu rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, czy złożenia dokumentu u pracodawcy.
Pozdrawiamy serwis poronilam.pl
Dzień dobry,
co z sytuacją gdy nie ma materiału do badań genetycznych? Jedna z przedmówczyń wspomniała o poronieniu do toalety, jest to częsta praktyka w szpitalach i nikt nie przejmuje się tym co dalej będzie z matką. Pielęgniarki nawet szyderczo żartują, że trzeba chodzić do toalety z sitkiem. Co w takiej sytuacji z całą procedurą przyznania urlopu macierzyńskiego gdy dziecka do badania nie ma? Można się ubiegać o wspomniane 8 tygodni?
Dzień dobry,
Bardzo dziękujemy za wiadomość. W sytuacji kiedy nie została określona płeć przez lekarza i nie ma możliwości wykonania badań genetycznych ze względu na brak materiału niestety nie ma możliwości skorzystania z przysługującego urlopu macierzyńskiego.
Czasami zdarzają się sytuacje, że mimo poronienia samoistnego musi zostać dodatkowo wykonany zabieg łyżeczkowania. Wówczas po zakończonych badaniach histopatologicznych pacjentka może wypożyczyć ze szpitala bloczek parafinowy, na podstawie którego może zlecić badanie płci, aby dokonać rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, a następnie skorzystać z praw po poronieniu po otrzymaniu aktu urodzenia.
Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć który dzień jest dniem poronienia? 15.02 stwierdzono poronienie chybione. 16.02 przyjęto mnie do szpitala. Podano tabletki proces się rozpoczął i nadal trwa. Ciąża to 12 tyd. 18.02 oddałam próbkę do badań genetycznych by ustalić płeć i skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Od kiedy liczyć date poronienia? Od dnia kiedy zdiagnozowal to lekarz? Czy od przyjęcia do szpitala? Skąd mam wiedzieć od kiedy wypisać urlop? Na badania czeka się 2/3 tyg. Czy po ich odebraniu muszę udać się do szpitala po karte urodzenia martwego dziecka? Czy szpital wystawi mi taka nawet po 2/3 tyg od poronienia?
Dzień Dobry. Bardzo nam przykro. Najlepiej podczas uzupełniania dokumentacji o urlop macierzyński wpisać datę 18.02.2021. W momencie otrzymania wyników płci dziecka, należy udać się do szpitala, który wystawi Kartę Martwego Urodzenia. Proszę pamiętać, że od momentu jej wystawienia ma Pani 3 dni na zgłoszenie martwego urodzenia w Urzędzie Stanu Cywilnego.
W zał. znajdzie Pani jeden z naszych filmików, dostępny na kanale YouTube, który porusza zagadnienie urlopu macierzyńskiego jako jedno z praw, które przysługuje po poronieniu : https://bit.ly/2KZqUJT
Pozwoliłam sobie przesłać także link: https://www.poronilam.pl/badania/te-badania-warto-wykonac-po-poronieniu/, gdzie znajdzie Pani najważniejsze informacje o badaniach po poronieniu – być może okaże się przydatny.
Dzień dobry, po zabiegu łyżeczkowania dostałam l4 na 30dni. Następnie zaczęłam procedurę ustalania płci dziecka. Po kilku dniach otrzymałam wynik i zaniosłam do szpitala. W ciągu najbliższych dni odbiorę z usc akt martwego urodzenia i będę się ubiegać o urlop macierzyński (56dni). Urlop pwoinien zacząć się od razu po zabiegu a ja mam to zwolnienie na 30dni. Czy mogę w takim razie wykorzystać zwolnienie 30dni a następnie jedne miesiąc macierzyńskiego oraz dostać ekwiwalent na urlop macierzyński, który powinnam odbyć podczas trwania mojego l4?
Jeżeli nie to czy urlop macierzyński zacznie cię w momencie dopełnienia formalności? Wtedy wykorzystam cześć l4, czyli około 10dni a następnie automatycznie przejde na urlop macierzyński? Czy może całe moje l4 zostanie anulowane a urlop macierzyński będzie liczony od dnia poronienia?
Dzień Dobry
Bardzo Nam przykro z powodu Pani straty.
Jeśli obecnie przebywa Pani na L4 w momencie złożenia wniosku o urlop macierzyński u swojego pracodawcy zostanie on zamieniony, czyli L4 zostaje anulowane i zastępuje go urlop macierzynski. Musi Pani pamiętać, że urlop macierzyński nalicza się od dnia poronienia a nie od daty złożenia wniosku u swojego pracodawcy.
Wzór wniosku o urlop macierzyński dostępny jest w linku: https://www.poronilam.pl/dokumenty/wniosek-o-urlop-macierzynski/
Dodatkowo przesyłam link do filmiku dostępnym na kanale YouTube, który dotyczy najważniejszych zagadnień urlopu macierzyńskiego (jedno z praw po poronieniu): https://bit.ly/2KZqUJT
Pozdrawiamy
serwis poronilam.pl
Witam, wynik badań genetycznych na płeć dziecka mam otrzymać w piątek wieczorem. W pon planuje dostarczyć je do szpitala, gdzie otrzymam. Kartę urodzenia martwego dziecka. Od kiedy biegną 3 dni na zarejestrowanie w urzędzie? Czy od otrzymania karty czy wyników badań. Z racji tego że w weekend nic nie załatwię
Dzień Dobry
Czas na zarejestrowanie dziecka w USC liczony jest od momentu wystawienia Karty Martwego Urodzenia. Kartę do USC przekazuje szpital w ciągu 1 dnia lub rodzice – w czasie 3 dni.
Witam,mam pytanie co oznacza że” zgon dziecka przed upływem 8 tygodni” kwalifikuje się do urlopu? Tzn.że w 9 czy 13 tygodniu już nie mogę iść na urlop macierzyński? I jak określić wiek dziecka skoro urosło do 6 tygodnia i obumarło A ja poroniłam w 13 tygodniu? Który wiek biorę po uwagę?
Dzień Dobry.
Ze skróconego urlopu macierzyńskiego może Pani skorzystać bez względu na jakim etapie doszło do straty dziecka.
Jeśli doszło do straty dziecka na wczesnym etapie ciąży, ustalenie płci dziecka w badaniu organoleptycznym jest niemożliwe, wtedy rodzice muszą zlecić badanie genetyczne płci dziecka. Badanie płci dziecka można wykonać również na próbce z badania histopatologicznego, czyli na bloczku parafinowym.
Określenie płci dziecka jest niezbędne – to na jej podstawie szpital wydaje Kartę Martwego Urodzenia, dokument niezbędny do rejestracji dziecka w USC. Na jego podstawie wystawiany jest akt urodzenia, który przekłada się pracodawcy by skorzystać z urlopu macierzyński.
Pozdrawiamy
serwis poronilam.pl
Szkoda, że trafiłam na ten artykuł dopiero teraz. Od czasu rozpoczęcia pandemii jestem na wychowawczym a 3 dni temu poroniłam w 10 tygodniu. W szpitalu nie poinformowano mnie o możliwości rejestracji dziecka w USC i o akcie urodzenia dziecka martwego. Jedyne pytania jakie mi zadano to czy chcę badania genetyczne oraz pochówek bez rozwinięcia co te dwie rzeczy w sumie dokładnie oznaczają. Jak powiedziałam, że jestem w szoku słysząc je i nie wiem co odpowiedzieć to lekarka zamiast mi wytłumaczyć o co dokładnie pyta, przeprosiła mnie za nie i powiedziała, że pyta bo to jej obowiązek służbowy. Odpowiedziałam, że nie chcę niczego (błędnie rozumiałam „badania genetyczne” – sądząc, że to tylko określenie przyczyn obumarcia ciąży). Przy wypisie chcieli mi dać L4 ale jak powiedziałam, że jestem na wychowawczym to mnie zbyli. Dzień po powrocie do domu jak zadzwoniłam do ZUS dowiedziałam się, że nie mam najważniejszego dokumentu jaki powinnam ze szpitala otrzymać… Aktu urodzenia dziecka martwego i nie mam możliwości rejestracji dziecka w USC oraz nie przysługują mi żadne świadczenia. Co w takiej sytuacji powinnam zrobić?
Dzień Dobry Pani Elu.
Bardzo Nam przykro z powodu Pani straty. Rozumiemy, że w tak trudnej sytuacji jakim jest poronienie, ciężko myśleć racjonalnie i podejmować decyzje. Jeśli w szpitalu był przeprowadzony zabieg łyżeczkowania, podczas jego wykonywania został zabezpieczony materiał do badań histopatologicznych. Prószę skontaktować się ze szpitalem, że chciałaby Pani wypożyczyć bloczek parafinowy, który powinien zostać użyczony po badaniach histopatologicznych i na podstawie bloczka ma Pani możliwość badaniami genetycznymi określić płeć dziecka.
Jeśli zleci Pani badanie genetyczne z jej wynikiem należy udać się do szpitala, aby otrzymać Kartę Martwego Urodzenia na podstawie, którego zostaje zgłoszone martwe urodzenie dziecka i następnie wydany akt urodzenia. Musi Pani też wiedzieć, że przebywając na urlopie wychowawczym , jeśli podczas jego trwania urodzi się dziecko lub dojdzie do poronienia nie przysługuje urlop macierzyński, ale przysługuje zasiłek macierzyński. Oprócz praw do rejestracji dziecka w USC, prawie pochówku, zasiłku pogrzebowego, urlopu macierzyńskiego po poronieniu przysługuje również rodzicom prawo do odszkodowania z wykupionej polisy ubezpieczeniowej, jeśli została zawarta stosowna umowa i zawiera zapis.
Pozdrawiamy
serwis poronilam.pl
Poronienie 24.03 – urlop wychodzi 8 tygodni do 19 maja, wiem ze wliczam soboty i niedziele ale nie wiem co ze świętami np. 1 i 3 maja ?
dziękuje
Dzień Dobry
Jeśli chodzi o urlop liczy się on pełnymi tygodniami, nie ma tu podziału na weekendy i święta
A nie powinna mieć Pani urlop do 18.05 (od piątku do czwartku)?
Dzień dobry,
Czy po poronieniu przysluguje tzw Kosiankowe w skróconym wymiarze? Nie pracuje, planuje zrobić badania i pochować dziecko i teraz tak się zastanawiam…
Dzień Dobry.
Bardzo Nam przykro z powodu Pani straty
Kosiniakowe jest świadczeniem przewidzianym dla osób, którym nie przysługuje urlop i zasiłek macierzyński. Nie jest to jednak świadczenie tożsame, w związku z czym nie można traktować go jako formę urlopu macierzyńskiego. Z tego zaś względu niestety nie przysługuje osobom, które utraciły dziecko i nie przysługuje im skrócony urlop macierzyński.
Pozdrawiamy
Jesli po poronieniu bylam na zwolnieniu przez dwa tyg a potem wrocilam do pracy, czy moge zamienić te 2 tyg na
skrocony urlop macierzyński i otwrzymac zwrot 20% pensji z czasu pobytu na L4 ?
Dzień Dobry. Aby móc skorzystać z urlopu macierzyńskiego należy złożyć wniosek u pracodawcy wraz z okazaniem aktu urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym. Urlop nalicza się od dnia poronienia a nie daty złożenia wniosku. Po złożeniu wniosku o urlop macierzyński wcześniejsze L4 lub urlop wypoczynkowy zostanie zamieniony na urlop macierzyński. Przesyłam również link do innego artykułu, który dotyczy najczęstszych pytań i odpowiedzi dot. urlopu macierzyńskiego oraz zasiłku: https://www.poronilam.pl/urlop-macierzynski/urlop-i-zasilek-macierzynski-po-poronieniu-faq/
Czy urlop macierzyński liczyć od dnia poronienia czy od dnia zabiegu łyżeczkowania ?
Dzień Dobry,
Jeśli chodzi o urlop macierzyński, który przysługuje Pani po poronieniu liczony jest do dnia zabiegu łyżeczkowania.
Przesyłam dodatkowo link z artykułem, który może okazać się dla Pani przydatny:https://www.poronilam.pl/urlop-macierzynski/urlop-macierzynski-po-poronieniu/
Witam. Chciałabym zapytać czy jeśli poronię, a prędzej czy później się to stanie tak mówią lekarze 🙁 i będę chciała skorzystać z urlopu macierzyńskiego 8 tygodni to czy po rejestracji martwego dziecka w USC mam obowiązek pochówku płodu na cmentarzu? Czy szpitalu w takiej też sytuacji może dokonać spopielenia ?
Dzień Dobry.
Bardzo nam przykro. Urlop macierzyński naliczany jest od dnia poronienia i wynosi 8 tygodni. Chcąc skorzystać z tego prawa – nie ma Pani obowiązku dokonania pochówku dziecka. Rezygnacja z pochówku uniemożliwia rodzicom jedynie odbiór zasiłku pogrzebowego. W przypadku, jeśli rodzice nie dokonują pochówku, szpital zatroszczy się o pochówek dziecka albo zwróci się do Ośrodka Pomocy Społecznej według miejsca zamieszkania matki o pochowanie dziecka.
Dzień dobry,
poroniłam 27.09.2021. Zdecydowałam się na zrobienie badań genetycznych aby poznać płeć dziecka oraz skorzystać ze skróconego urlopu macierzyńskiego. Dowiedziałam się, że w przypadku materiału w formie bloczku parafinowego/formaliny – czas oczekiwania na wyniki to ok. 4 tygodni. Potem dojdzie jeszcze czas na sprawy związane z USC. Więc może się okazać że wniosek o urlop z dokumentem z USC złoże dopiero na początku listopada.
Obecnie jestem w złym stanie i przebywam na L4. Pracuję zdalnie. Czy muszę już teraz poinformować pracodawcę że po uzyskaniu aktu z USC zamierzam złożyć wniosek o urlop a do tego czasu będę na L4? Czy jeśli wniosek złoże faktycznie dopiero na początku listopada bez wcześniejszego informowania to pracodawca może odmówić bo zbyt długo zwlekałam z poinformowaniem go?
Dzień Dobry, dziękujemy za kontakt z naszym serwisem. Bardzo nam przykro z powodu straty.
Pracodawca nie może odmówić Pani skróconego urlopu macierzyńskiego. Nie musi też Pani wcześniej informować pracodawcy, że będzie Pani chciała skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Może to Pani zrobić po odebraniu aktu urodzenia i wtedy przedstawić go pracodawcy wraz z wnioskiem o urlop. Jeśli w chwili obecnej przebywa Pani na L4, pracodawca zamieni je na urlop macierzyński, który liczony jest od dnia poronienia a nie daty złożenia wniosku.
Dzień dobry,
obecnie po poronieniu czekam na wyniki badań genetycznych (określenie płci Dziecka). Czy oprócz złożenia wniosku u pracodawcy o skrócony urlop macierzyński muszę również składać wniosek w Zusie? Chciałabym się też dowiedzieć czy w przypadku pracy na 1/2 etatu przysługuje mi skrócony urlop macierzyński w wymiarze 4 tygodni?
Dzień Dobry. Bardzo nam przykro z powodu Pani straty. Długość urlopu macierzyńskiego przysługuje Pani w wymiarze 8 tygodni, jego długość nie jest uzależniona od czasu pracy. Natomiast zasiłek jest uzależniony od zarobku, a tym samym od wielkości etatu. W Pani przypadku ½. Dokumenty składa Pani u swojego pracodawcy i on składa następnie je do ZUS.
Dzień dobry,
czy jeśli do poronienia doszło przed 22. tygodniem ciąży pracodawca może zakwestionować prawo do urlopu macierzyńskiego? czy jeśli dostarczę akt urodzenia dziecka z adnotacją o urodzeniu martwym pracodawca nie może już badać na jakim etapie ciąży nastąpiło poronienie?
Dzień Dobry. Prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje każdej kobiecie niezależnie na jakim etapie doszło do zatrzymania ciąży i tygodnia. Dokumentem uprawniającym matkę do skorzystania z tego prawa jest akt urodzenia dziecka z adnotacją o urodzeniu martwym.
Przesyłam również link do artykułu: https://www.poronilam.pl/czeste-pytania/czy-dostane-skrocony-urlop-macierzynski-jesli-poronilam-przed-22-tygodniem-ciazy/
Witam
Od 16 wrzesia przebywalam na l4, 14 pazdziernika stracilam ciażę. Przebywam aktualnie na skróconym urlopie macierzyńskim po stracie dziecka do 8 grudnia. Chodzę na terapię do psychologa ale nie czuje się na siłach żeby wrócić do pracy w grudniu, czy lekarz psychiatra może wystawić l4 po skończonym urlopie macierzyńskim? Jak długo może trwać takie zwolnienie?
Bardzo proszę o odpowiedź
Jako Manager firmy, ten artykul mi pomogl zarzadzic z strata dziecka pracownicy i wdrozyc najlepsze naredzia by ja spierac.
Dziekuje za ten artykul bo taki temat nie jest latwy tez ze strony pracodawcy.
Dzień Dobry. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc. Wsparcie ze strony pracodawcy jest bardzo ważne dla kobiet doświadczających straty.
Czy po terminacji ciaży w 15 t.c. w Holandii wystarczy przetłumaczyć wypis z tamtego szpitala aby dostać w polski USC akt urodzenia z dopiskiem martwe urodzenie, które upoważnia do tego 56-dniowego urlopu macierzyńskiego?
Dzień Dobry. Jeśli terminacja ciąży nastąpiła w 15 tc. należy wziąć ze szpitala stosowne potwierdzenie Kartę Martwego Urodzenia. Chcąc skorzystać z urlopu, konieczne jest określenie płci dziecka, aby otrzymać dokument, bo to na jego podstawie dokonuje się rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego w Polsce.
Chcąc dopełnić formalności rejestracji można dokonać na 3 sposoby: zrobić to w odpowiednim urzędzie za granicą, w wybranym polskim przez siebie USC lub w Polsce za pośrednictwem konsula Holandii. W kwestii dokumentów i tłumaczenie najlepiej skontaktować się urzędem, który udzieli Pani niezbędnych informacji.
Witam.
Poronilam w 17 tygodniu ciąży. Urodziłam martwe dziecko. Nie wystawiono mi karty martwego dziecko bo zrezygnowałam z pochówku. Natomiast chce skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Otrzymałam zaświadczenie lekarskie i informację że to wystarczy do urlopu macierzyńskiego. Czy pracodawca może mi go odmówić?
Dzień Dobry.
Bardzo nam przykro z powodu Pani straty. Szpital wystawia Kartę Martwego Urodzenia, jeśli znana jest płeć dziecka.
Jeśli jej identyfikacja nie była możliwa, rodzice mogą zlecić badanie genetyczne płci w prywatnym laboratorium.
Na podstawie Karty Martwego Urodzenia dokonuje się rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego i otrzymuje się akt urodzenia z adnotacją że dziecko urodziło się martwe.
Chcąc skorzystać z urlopu macierzyńskiego składa się wniosek u pracodawcy wraz z przedłożeniem aktu urodzenia.
Skrócony urlop macierzyński liczony jest od dnia poronienia.
Z kolei prawo do pochówku jest dobrowolne i nie ma wpływu na wystawienie dokumentu. W sytuacji, jeśli z jakichś powodów nie mogą Państwo pochować swojego dziecka, szpital zatroszczy się o pochówek dziecka albo zwróci się do Ośrodka Pomocy Społecznej według miejsca zamieszkania matki o pochowanie dziecka. Rezygnacja z pochówku nie powoduje, że traci Pani prawo do skróconego urlopu macierzyńskiego.
Straciłam maleństwo w 10 tygodniu ciąży będąc na zwolnieniu lekarskim bo ciąża była zagrożona.. czy po tej stracie mogę domagać się zasiłku macierzyńskiego? Zrobiłam badania genetyczne mam akt urodzenia martwego dziecka złożyłam wszystkie dokumenty u pracodawcy ale on twierdzi że nie należą mi się świadczenia bo straciłam dziecko przed 22 tygodniem ciąży.. wcześniej nic nie wspominał przyjął wniosek teraz mija 8 tygodni a on twierdzi że nie dostanę zasiłku
Dzień Dobry.
Urlop macierzyński jest jednym z praw, które przysługują każdej kobiecie po poronieniu niezależnie na jakim etapie doszło do straty.
Podstawą ubiegania się o urlop jest złożenie wniosku wraz z okazaniem aktu urodzenia u pracodawcy. W związku z przysługującym urlopem przysługuje Pani świadczenie pieniężne – zasiłek macierzyński. Urlop macierzyński liczony jest od dnia poronienia a nie daty złożenia wniosku. Więcej informacji znajdzie Pani w linku: https://bit.ly/3uGG6Qp
Dzień dobry,
obecnie przebywam na skróconym urlopie macierzyńskim po poronieniu. Czy oprócz przedłożenia wniosku o urlop i aktu z usc pracodawcy muszę zgłosić to w ZUS-ie i dostarczyć im jakieś wnioski/dokumenty o wypłatę zasiłku, czy tym zajmuje się pracodawca?
Dzień Dobry, składa Pani wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego u swojego pracodawcy wraz z aktem urodzenia. Następnie płatnik składek (np. pracodawca w stosunku do pracownika, zleceniodawca w stosunku do zleceniobiorcy) zgłasza do ZUS.
Dzień dobry,
Poroniłam w 8 tygodniu ciąży 23.09, aktualnie przebywam na urlopie wychowawczym do 30.09 czyli jeszcze tydzień, czy w tej sytuacji od 3.10 muszę wracać do pracy czy jednak mogę skorzystać ze skróconego urlopu macierzyńskiego? Czy pozostaje tylko zwolnienie od lekarza psychiatry na czas powrotu do równowagi psychicznej? Oczywiście posiadamy pobrany podczas zabiegu materiał do badań genetycznych. Dziękuję z góry za pomoc.
Dzień Dobry. Dziękujemy za kontakt z naszym serwisem. Bardzo nam przykro z powodu straty, której Pani doświadczyła.
W Pani przypadku przebywając na urlopie wychowawczym, jeśli podczas jego trwania doszło do poronienia nie przysługuje Pani urlop macierzyński, ale przysługuje zasiłek macierzyński. Jeśli dokona Pani formalności, zostanie Pani wypłacony zasiłek macierzyński za 56 dni.
W razie pytań najlepiej kontaktować się z ZUS, który szczegółowo Pani wszystko wyjaśni
Więcej na temat urlopu macierzyńskiego w artykule: https://www.poronilam.pl/urlop-macierzynski/urlop-macierzynski-po-poronieniu/
Dzień dobry,
poroniłam 9 lutego, a 7 marca kończy mi się umowa na czas określony w pracy. Nie chcę jej przedłużać. Czy w związku z tym przysługuje mi pełny urlop macierzyński, czy tylko do końca trwania umowy?
Dziękuję.
Dzień Dobry.
Dziękujemy za kontakt z naszym serwisem. Skorzystanie ze skróconego urlopu macierzyńskiego po poronieniu jest możliwe tylko na podstawie aktu urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym, który przekłada Pani swojemu pracodawcy. W Pani sprawie proponujemy kontakt bezpośrednio z ZUS-em- który szczegółowo wyjaśni wypłatę zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia
11 lutego 2023r poroniłam. Jestem nauczycielka i od 11 (sobota) przez dwa tygodnie mam ferie zimowe i nie chodzę do pracy. Czy w związku z tym na urlopie macierzyńskim powinnam być od 11 lutego czy od końca ferii?
Dzień Dobry Pani Zosiu. Bardzo nam przykro z powodu Pani straty. Skrócony urlop macierzyński po poronieniu ma wymiar 56 dni (8 tygodni), a czas jego liczony jest od momentu poronienia, czyli od 11.02.2023. Więcej na temat urlopu znajdzie Pani również w art. https://bit.ly/2KofbSu
Jestem po poronieniu i poprosiłam o badanie genetyczne kompletne nie tylko celem poznania płci ale też potencjalnych wad genetycznych. Otrzymałam telefon z laboratorium, że niestety w dostarczonym materiale nie było kosmowki i nie nadaje się on do badania. Zatem nie poznam płci dziecka mimo wyrażenia mojej woli, złożenia stosownych oświadczeń przed zabiegiem i opłacenia badania. Zatem nie przysługuje mi formalnie macierzyński, z którego chciałabym skorzystać. Czy da się jakoś w tej sytuacji inaczej zawnioskować o macierzyński? Zgłosić martwe urodzenie bez określania płci. Nie wiem z czego wynika przepis o konieczności hstalenia płci jako warunku, bo w moim przypadku nei może on zostać spełniony przez źle pobrany materiał.
Pani Marcelino, niestety takie jest prawo, aby móc skorzystać z przysługujących praw po poronieniu (z wyłączeniem pochówku), musi być określona płeć po poronieniu.
Witam, czy po poronieniu można skorzystać z urlopu macierzyńskiego jeśli składka chorobowa na działalności jest opłacalna przez dwa miesiące ? ( Działalność prowadzona dwa miesiące)
Dzień dobry Pani Aleksandro,
bardzo nam przykro z powodu Pani straty. Bardzo prosimy o bezpośredni kontakt z Pani oddziałem ZUSu, który udzieli jednoznacznej odpowiedzi na ten temat.