Ochrzcić można jedynie osobę żywą – sakramentalny Chrzest dziecka po poronieniu nie jest zatem możliwy. Nie oznacza to jednak, że nienarodzone dziecko nie może zostać zbawione. Zgodnie z aktualnymi naukami Kościoła katolickiego dzieci zmarłe bez Chrztu mogą zostać uwolnione od grzechu pierworodnego dzięki Chrztowi pragnienia.
- Dzieci zmarłe bez chrztu – opinie teologiczne
- Chrzest dziecka po poronieniu – Chrzest pragnienia
- Pogrzeb po poronieniu – obrzęd katolicki
Dzieci zmarłe bez chrztu – opinie teologiczne
Międzynarodowa Komisja Teologiczna w dokumencie Nadzieja zbawienia dla dzieci, które umierają bez chrztu [1] stwierdza:
„liczne czynniki […] dostarczają poważnych racji teologicznych i liturgicznych, by mieć nadzieję, że dzieci, które umierają bez chrztu, zostaną zbawione i będą cieszyć się oglądaniem uszczęśliwiającym”
oraz
„Istnieją raczej poważne racje, […] by mieć nadzieję, że Bóg zbawi te dzieci, ponieważ nie można było uczynić dla nich tego, co chciałoby się uczynić, to znaczy ochrzcić je w wierze i w życiu Kościoła”.
Podobne stanowisko zajmuje Rada Naukowa Konferencji Episkopatu Polski w dokumencie Opinia teologiczna o losie dzieci zmarłych bez Chrztu [2]:
„dzieci umierające bez Chrztu zostają uwolnione od grzechu pierworodnego za pośrednictwem pragnienia Chrztu, zawartego w akcie wiary Kościoła, wyrażonego w jego modlitwie wstawienniczej o zbawienie wszystkich […] nie widać rozumnych podstaw dla wyłączenia dzieci nieochrzczonych z powszechnej zbawczej woli Boga”.
Chrzest dziecka po poronieniu – Chrzest pragnienia
Chrzest pragnienia jest specyficzną formą Chrztu. Jeśli dana osoba nie ma możliwości skorzystania z sakramentu, jednak bardzo go pragnie – zostaje oczyszczona z grzechu pierworodnego.
W przypadku dzieci nienarodzonych to Kościół (najczęściej w osobie rodziców czy opiekunów) pragnie dla dziecka Chrztu, którego nie było możliwości wykonać w formie sakramentu (Chrztu wodą).
Pogrzeb po poronieniu – obrzęd katolicki
Nienarodzone dziecko, bez względu na moment poronienia, ma prawo zostać pochowane zgodnie z pełnym obrzędem pogrzebowym Kościoła katolickiego przeznaczonym dla dziecka nieochrzczonego. Obejmuje on możliwość przeprowadzenia trzech nabożeństw: w domu, w kościele (Msza św.) i na cmentarzu – zależnie od woli rodziców.
Zobacz też:
Źródła:
[1] Międzynarodowa Komisja Teologiczna, Nadzieja zbawienia dla dzieci, które umierają bez chrztu, tłum. J. Królikowski, Tarnów 2008.
[2] Rada Naukowa Konferencji Episkopatu Polski, Opinia teologiczna o losie dzieci zmarłych bez Chrztu, Warszawa 2002.
Dzien dobry,
Co zrobic kiedy do poronienia doszlo w domu w 5 tyg ciąży.
„Coś” mamy w domu w zamrażarce.
Lekarze zostawili mnie w domu na L4 I żeby doszło do samoistnego oczyszczenia- mam robić tylko pomiar bhcg.
Na dowód ciąży mam tylko bhcg.
Jak z godnością temat straty dziecka domknąć?
Pani Mario,
bardzo nam przykro z powodu Pani straty.
Jeśli chodzi o domknięcie tematu straty dziecka z godnością, ważne jest, aby pozwoliła sobie Pani na przeżywanie żałoby w sposób, który uzna Pani za odpowiedni. Każdy proces żałoby jest inny i nie ma „poprawnego” sposobu na jego przejście.
Pozdrawiamy serdecznie
Bóg kocha każde swoje dziecko. Nie wierze, że Bóg tylko czeka by zebrać te wszystkie zmarłe i nie ochrzczone dzieci i wrzucić do diabelskiego kociołka. Bóg jest miłością. Kocha każdego, i z miłości nas będzie osadzał a nie z posiadania czy braku chrztu