Występowanie wariantów C677T i A1298C genu MTHFR może powodować zaburzenia w przyswajaniu kwasu foliowego. To z kolei może wiązać się z jego niedoborami. Badanie genu MTHFR warto zatem zrealizować przed ciążą, by lepiej się przygotować do tego szczególnego stanu.
- Badanie MTHFR – pokaż wynik lekarzowi
- Badanie MTHFR – istotne też z powodu homocysteiny
- Badanie MTHFR – na czym polega?
Badanie MTHFR – pokaż wynik lekarzowi
Na jego podstawie (i na podstawie poziomu kwasu foliowego i witaminy B12) specjalista będzie miał szansę dobrać odpowiednią dla Twojego organizmu formę i dawkę kwasu foliowego. Gdy masz polimorfizm C677T i/lub A1298C genu MTHFR, jesteś bardziej narażona na niedobory tej ważnej witaminy ze względu na obniżone wchłanianie standardowej formy „witaminy życia”. A przecież jest ona bardzo istotna dla prawidłowego rozwoju płodu.
Badanie MTHFR – istotne też z powodu homocysteiny
Nadmiar homocysteiny podwyższa między innymi ryzyko poronienia czy stanu przedrzucawkowego. Warto zatem mieć świadomość, że obecność polimorfizmu C677T i/lub A1298C genu MTHFR sprzyja kłopotom z zachowaniem prawidłowego poziomu tej substancji. Jeśli masz więc któryś z tych genów, dobrze zbadać też stężenie homocysteiny.
Badanie MTHFR – na czym polega?
Badanie genu MTHFR jest testem genetycznym, ponieważ tylko takim badaniem można wykryć obecność zmian. W większości przypadków badanie realizowane jest na podstawie wymazu z policzka (bardzo trwały i łatwy do pobrania materiał). Co ważne, na wynik badania nie mają wpływu takie czynniki jak infekcja czy ciąża, dlatego badanie MTHFR można wykonać w dowolnym momencie.