Wciąż wiele ciężarnych nie chce wykonywać badań prenatalnych ze strachu, że mogą być niebezpieczne dla dziecka. Tymczasem okazuje się, że badania prenatalne – dzięki temu, że sprawdzają stan zdrowia malucha jeszcze podczas życia płodowego – mają naprawdę wiele korzyści. Dlaczego zatem nie warto bać się badań prenatalnych?
Badania prenatalne – przesiewowe są zupełnie niegroźne
Przesiewowe badania prenatalne realizuje się z wykorzystaniem krwi od przyszłej matki oraz USG. Są zatem zupełnie niegroźne, nie powodują żadnych powikłań. Dzięki nim można jednak sprawdzić, czy istnieje ryzyko obecności u dziecka wady (np. zespołu Downa).
Także prenatalne badania diagnostyczne – na podstawie których możliwe jest właśnie postawienie diagnozy – dziś są niemal całkowicie bezpieczne dzięki nowoczesnemu sprzętowi i doświadczeniu lekarzy.
Badania prenatalne – w większości przypadków pozwalają odetchnąć z ulgą
Najczęściej wyniki tego typu badań wskazują, że dziecko prawidłowo się rozwija. To pozwala rodzicom lepiej przygotować do narodzin i cieszyć ciążą bez stresu i nerwów. Taki spokój jest w tym szczególnym okresie bezcenny.
Badania prenatalne – dzięki nim można szybko działać
W razie wykrycia nieprawidłowości u dziecka dzięki badaniom prenatalnym można działać szybko. Dla rodziców i lekarzy to szansa, by przygotować się do przyjścia dziecka na świat (np. zaplanować leczenie), a niekiedy nawet – by zacząć terapię jeszcze w ciąży (np. przy niektórych wadach serca). Dla wielu maluchów to możliwość poprawy komfortu życia.