„Wspieramy tarczycę świadomą dietą” – tak nazywa się ogólnopolska kampania informacyjna organizowana przez Stowarzyszenie Edukacji Medycznej „Asklepios”, która ruszyła w styczniu 2019 roku. Jej głównym celem jest edukacja pacjentów i personelu medycznego na temat wpływu świadomej diety na skuteczność terapii schorzeń tarczycy i na poprawę jakości życia chorych. Organizatorzy chcą zwrócić także uwagę na popularne mity dotyczące odżywiania osób z chorą tarczycą (przede wszystkim chorobą Hashimoto).
- Tarczyca a dieta – jak wspomóc pracę tarczycy odpowiednią dietą?
- Choroby tarczycy a laktoza i gluten
- Jak działają organizatorzy kampanii?
Tarczyca a dieta – jak wspomóc pracę tarczycy odpowiednią dietą?
Właściwie zbilansowana dieta to jedna z istotniejszych form wspierania pracy tarczycy. Zmiana jadłospisu może przyczynić się do zmniejszenia dawek przyjmowanego hormonu, a czasem nawet do remisji choroby.
Ważne składniki diety:
- pełnoziarniste produkty zbożowe,
- pełnowartościowe białka,
- kwasy tłuszczowe n-3,
- odpowiednie ilości jodu, selenu, witaminy D, żelaza, błonnika.
Składniki, które należy ograniczyć:
- nasycone kwasy tłuszczowe,
- produkty mocno przetworzone,
- produkty bogate w konserwanty, sztuczne barwniki i ulepszacze smaku.
U osób z chorobą Hashimoto zalecana liczba posiłków to 4-5 w ciągu dnia (ostatni 3-4 godziny przed snem). Istotne są błonnik i białko (powinno dostarczać 25% zapotrzebowania na energię).
Choroby tarczycy a laktoza i gluten
Zalecenia dla osób z chorobami tarczycy często obejmują eliminację laktozy i glutenu. Aktualnie nie ma jednak wystarczających dowodów naukowych, które potwierdzałyby konieczność rutynowego stosowania diet eliminacyjnych u osób z chorobą Hashimoto. Takie diety mogą być pomocne u tych pacjentów, którzy mają określone wskazania.
Do eliminacji glutenu wskazaniem jest celiakia (trwała nietolerancja glutenu), a do eliminacji laktozy – nietolerancja laktozy. Szacuje się, że nawet 50% osób z chorobą Hashimoto może mieć geny celiakii, a nietolerancja laktozy może dotyczyć nawet 37% Polaków.
Dobrze też zdawać sobie sprawę, że wyłączenie określonego składnika pokarmowego z diety może przyczyniać się do wystąpienia niedoborów pokarmowych. Rozpoczęcie takiego sposobu odżywiania najlepiej więc poprzedzić odpowiednimi badaniami i konsultacją z lekarzem. To umożliwi sprawdzenie, czy dana dieta rzeczywiście będzie w danym przypadku konieczna. Jeśli tak, w jej ułożeniu i wdrożeniu może pomóc dietetyk.
Jak działają organizatorzy kampanii?
W ramach kampanii „Wspieramy tarczycę świadomą dietą”:
- planowana jest dystrybucja materiałów informacyjnych dla lekarzy i pacjentów w całej Polsce,
- publikowane są artykuły związane chorobami tarczycy, dietą i chorobami towarzyszącymi,
- treści przygotowywane są we współpracy z ekspertami – dietetykiem i endokrynologiem.
Więcej informacji: info@zdrowatarczyca.info
Strona internetowa: www.zdrowatarczyca.info
Zdjęcie: subbotina/pl.123rf.com | Autor: Stowarzyszenie Edukacji Medycznej ,,Asklepios”
Źródła: K. Pastusiak, J. Michałowska, P. Bogdański, Postępowanie dietetyczne w chorobach tarczycy, „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2017, 8 (4), 155. D. Satora, K. Bochen, A. Prystupa, J. Pietraszek-Mamcarz, J. Mosiewicz, J. Schabowski, Celiakia – choroba nie tylko dziecięca, „Family Medicine & Primary Care Review” 2011, 13, 1, 91. A. E. Ratajczak, M. Moszak, M. Grzymisławski, Zalecenia żywieniowe w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2017, 7 (4), 305–311. I. Wentz, Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie, Kraków 2017.
Informacja prasowa