Poronienie jest bardzo ciężkim przeżyciem dla kobiety. Każda matka zadaje sobie pytanie – dlaczego do tego doszło? Wiele z nich obwinia za tragedię siebie. Badania płodu po poronieniu mogą pozwolić na poznanie przyczyny poronienia i uzyskanie chociaż częściowego spokoju.
Jakie badania płodu po poronieniu zrobić?
Na czym polegają badania płodu po poronieniu?
Dlaczego warto robić badania płodu po poronieniu?
Jak zabezpieczyć próbkę do badania płodu po poronieniu?
Jakie badania płodu po poronieniu zrobić?
Po poronieniu w szpitalu często wykonywane jest badanie histopatologiczne, które pomaga określić przyczynę poronienia. Badanie to może potwierdzić podejrzenie ciąży pozamacicznej, ciążowej choroby trofoblastycznej czy zaśniadu groniastego. Kolejnym badaniem płodu jest badanie genetyczne, które pozwala na wykrycie wad genetycznych płodu, które mogłyby skutkować śmiertelnymi chorobami lub np. zespołem Downa czy Turnera. Ważnym badaniem płodu jest również badanie płci.
Na czym polegają badania płodu po poronieniu?
Badanie histopatologiczne polega na ocenie mikroskopowej pobranej tkanki, zwykle kosmówki. Diagnosta ogląda obecne w próbce komórki i powiązania pomiędzy nimi. W ten sposób w niektórych przypadkach można określić przybliżoną przyczynę poronienia. Badania genetyczne polegają na szczegółowej analizie chromosomów, a płeć oznaczana jest zwykle metodą PCR.
Dlaczego warto robić badania płodu po poronieniu?
Jeśli dotknęła cię tragedia poronienia, niewątpliwie warto zdecydować się na takie badania. Badania płodu po poronieniu mogą pozwolić na poznanie dokładnej przyczyny poronienia. Jeśli okaże się, że jest nią wada genetyczna płodu, być może odzyskasz trochę spokoju i przekonasz się, że poronienie nie było twoją winą. Może nawet przekonasz się, że z drugą ciążą się uda? Określenie płci natomiast pozwoli rodzicom chociażby na nadanie dziecku imienia, organizację pogrzebu czy na skorzystanie z urlopu macierzyńskiego.
Jak zabezpieczyć próbkę do badania płodu po poronieniu?
Po poronieniu zostanie pobrany tzw. materiał poronny. Zwykle jest o fragment kosmówki, który może być zabezpieczony w soli fizjologicznej lub w bloczkach parafinowych. Świeżo pobrany materiał należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium genetycznego, jednak badania genetyczne można wykonać nawet kilka tygodni po poronieniu.