Badania po poronieniu – czy trzeba je robić?

Poronienie to niełatwe przeżycie dla osób, które z niecierpliwością wyczekiwały na przyjście na świat dziecka. Mimo że medycyna wciąż się rozwija, czasami donoszenie ciąży nie jest możliwe. Okazuje się, że przeprowadzenie badań po poronieniu może pomóc w zapobieganiu takim sytuacjom w przyszłości.

badania_po_poronieniu

Jakie badania po poronieniu warto zrobić?
Kiedy zrobić badania po poronieniu?
Ile kosztują badania po poronieniu?
Badania po poronieniu – robić czy nie?

Jakie badania po poronieniu warto zrobić?

Utrata nienarodzonego dziecka jest bolesna, ale zaleca się, aby po takim przeżyciu zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny. Jakie badania po poronieniu warto zrobić? Jednym z pierwszych, jakim poddają się kobiety, jest badanie genetyczne poronionego płodu. Dzięki niemu można stwierdzić np. zespół Patau, Downa czy Edwardsa (co świadczy o tym, że poronienie nie jest winą rodziców). Warto również zdecydować się na badanie kariotypu, które polega na ocenie liczby oraz struktury chromosomów, jak również test w kierunku wrodzonej trombofilii. Coraz częściej kobiety poddają się dodatkowo badaniom w kierunku celiakii, ponieważ ryzyko poronienia w przypadku nieleczenia tej choroby jest nawet 10 razy większe niż w przypadku podjęcia leczenia.

Kiedy zrobić badania po poronieniu?

Warto wiedzieć, kiedy zrobić badania po poronieniu. Badanie genetyczne płodu najlepiej wykonać od razu po poronieniu, choć czasem można je przeprowadzić nawet kilka tygodniu później (pod warunkiem, że pobrany materiał jest właściwie zabezpieczony). Do 6 tygodnia od poronienia powinno się też wykonać badania w kierunku chorób infekcyjnych oraz trombofilii. Jeśli kobieta planuje również sprawdzenie poziomu hormonów w swoim organizmie, musi odczekać kilka miesięcy.

Ile kosztują badania po poronieniu?

Wiele osób nie wie, ile kosztują badania po poronieniu. Ustalenie płci dziecka (co jest koniecznością, aby dostać zasiłek pogrzebowy i skorzystać z urlopu) czy wad genetycznych w materiale poronnym to koszt kilkuset złotych. Można też wykupić specjalne pakiety obejmujące kilka różnych badań.

Badania po poronieniu – robić czy nie?

Pogodzenie się ze stratą dziecka nie jest łatwe, stąd może pojawić się dylemat: badania po poronieniu – robić czy nie? Lekarze zalecają, aby przeprowadzić wszystkie podstawowe badania, bo to pozwala szybciej pogodzić się z zaistniałą sytuacją. Jeśli w materiale poronnym stwierdzono wady genetyczne, rodzice nie muszą obwiniać samych siebie za to, że doszło do poronienia, bo np. nie zdecydowali się na diagnostykę w kierunku określonych chorób. Badania po poronieniu pozwalają lepiej przygotować się na kolejną ciążę.