Badania przyczyn poronienia są jedyną metodą rozpoznania problemu i przeciwdziałania powtórzeniu się sytuacji. Rodzicom gwarantują możliwość działania, a lekarzom narzędzia do dalszego leczenia. Przede wszystkim dają nadzieję, która jest tak ważna w tym trudnym momencie.
Jakie badania przyczyn poronienia warto zrobić?
Na czym polegają badania przyczyn poronienia?
Dlaczego warto sprawdzić przyczynę poronienia?
Ile kosztują badania przyczyn poronienia?
Jakie badania przyczyn poronienia warto zrobić?
Poronienie jest zdarzeniem traumatycznym dla każdej rodziny. Warto jednak podjąć wszelkie środki, by poznać jego przyczynę. W ten sposób lekarz zyskuje wiedzę pomocną w leczeniu dalszych ciąż lub odrzucenia ryzyka kolejnych poronień. Aby poznać źródło problemów, zaleca się następujące badania przyczyn poronienia : histopatologiczne, immunologiczne, genetyczne, anatomiczne, nasienia oraz hormonalne.
Na czym polegają badania przyczyn poronienia?
W zależności od rodzaju diagnostyki medycznej, pobierane są próbki pozwalające na przeprowadzanie badań. Najczęściej w tym celu pobierana jest krew, która zawiera wszystkie niezbędne składniki pozwalające rozpoznać przyczyny genetyczne, hormonalne czy immunologiczne. Inną metodą może być badanie ginekologiczne lub urologiczne albo pobranie nasienia od ojca.
Dlaczego warto sprawdzić przyczynę poronienia?
Okazuje się, że blisko 70% poronień we wczesnym okresie ciąży spowodowanych jest wadami genetycznymi płodu. Z tego powodu warto przeprowadzić diagnostykę genetyczną tuż po tym zdarzeniu. Pozwala to poznać rzeczywistą przyczynę poronienia oraz lepiej przygotować się do kolejnej ciąży. Przywraca również spokój rodzicom, którzy zyskują naukowe potwierdzenie, że w żaden sposób nie mogli zapobiec tej stracie. Niestety pogrążeni w żałobie rodzice często obwiniają samych siebie.
Ile kosztują badania przyczyn poronienia?
Koszt badań uzależniony jest od rodzaju prowadzonej diagnostyki. Najtańsze zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, jednak dotyczą pojedynczych badań. Najczęściej należy przeprowadzić ich nawet kilka, więc koszty automatycznie rosną. Najwięcej mogą kosztować badania genetyczne, których ceny zaczynają się od kilkuset złotych.