Jakie są najczęstsze przyczyny poronienia?
Poronienie jest dla wielu par traumatycznym przeżyciem. W uporaniu się ze stratą dziecka może pomóc poznanie przyczyny utraty ciąży. Jakie są najczęstsze przyczyny poronienia? W wielu przypadkach okazuje się, że rodzice nie mieli żadnego wpływu na przebieg ciąży, ponieważ u dziecka wystąpiły losowe wady genetyczne.
Jakie są najczęstsze przyczyny poronienia?
Jak poznać przyczyny poronienia?
Na czym polega badanie chorób genetycznych zarodka?
Kiedy najlepiej wykonać badanie przyczyny poronienia?
Dlaczego warto wykonać badania genetyczne na tkankach z poronienia?
Jakie są najczęstsze przyczyny poronienia?
Wielu rodziców po utracie dziecka zastanawia się, czy do poronienia doszło z ich winy. Szukają oni odpowiedzi na pytanie: jakie są najczęstsze przyczyny poronienia, by móc łatwiej uporać się ze stratą.
Okazuje się, że większość poronień jest spowodowanych w 80% przypadków chorobą genetyczną płodu, np. zespołem Patau, zespołem Edwardsa. Zaburzenia te powstają samoistnie, w sposób losowy i nie powtarzają się w kolejnych ciążach.
Poznaj więcej informacji o badaniu przyczyn poronienia
Jak poznać przyczyny poronienia?
Rodzice, którzy utracili dziecko w wyniku poronienia, często rozpoczynają diagnostykę od badań, które obciążają ich budżet, a nie dają konkretnych informacji na temat przyczyny poronienia. W ten sposób długo nie uzyskują oni odpowiedzi na dręczące ich pytania.
By możliwie szybko poznać przyczyny poronienia warto rozpocząć poszukiwania od diagnostyki genetycznej. Zalecane przez wielu lekarzy badanie, to analiza DNA pod kątem chorób genetycznych zarodka jako przyczyny poronienia. Jeśli rodzice oczekują na poronienie warto, aby poprosili lekarza lub położną o zabezpieczenie kosmówki z poronienia do badań genetycznych. Jest to tak naprawdę jedyny moment, aby do badania przekazać odpowiedni materiał.
Na czym polega badanie chorób genetycznych zarodka?
Genetyczne badanie przyczyny poronienia pozwala wykryć uwarunkowane genetycznie zaburzenia, które mogły doprowadzić do utraty ciąży. Badanie wykonuje się na podstawie próbki – tkanek z poronienia. Tkanki te (np. kosmówka, kosmki kosmówki lub przy pępowinowe fragmenty łożyska) powinny zostać odpowiednio zabezpieczone. Warto wiedzieć, że nieprawidłowy materiał uniemożliwia poznanie przyczyny poronienia.
Materiał do badania DNA umieszcza się w soli fizjologicznej lub bloczku parafinowym. Pod żadnym pozorem nie należy zatapiać takich próbek w formalinie, ponieważ roztwór doprowadzi do degradacji materiału genetycznego i wykonanie badania nie będzie możliwe.
Kliknij i zobacz instrukcję prawidłowego zabezpieczenia tkanek z poronienia
Kiedy najlepiej wykonać badanie przyczyny poronienia?
Próbka do badania zatopiona w soli fizjologicznej może zostać przekazana do laboratorium do kilku dni (nawet do tygodnia) po poronieniu, ale wcześniej powinna ona być przechowywana w lodówce.
Co jeszcze jest konieczne, by wykonać takie badanie przyczyny poronienia? Warto dostarczyć do laboratorium genetycznego także wymaz z policzka kobiety. Dzięki temu możliwe będzie porównanie próbki z poronienia z próbką od matki i rodzice zyskają pewność, że sprawdzane choroby weryfikowane są faktycznie u płodu. Dzięki temu wynik jest wiarygodny.
Dlaczego warto wykonać badania genetyczne na tkankach z poronienia?
Wykonanie badania genetycznego i potwierdzenie, że przyczyną poronienia była choroba genetyczna to dla rodziców:
- cenna wiedza na temat przyczyny poronienia, a co za tym idzie, szansa na lepsze przygotowanie się do kolejnych starań o dziecko,
- mniejsze koszty badań i skrócony czas diagnostyki poronień,
- ulga – mogą oni odzyskać spokój, przestać się obwiniać i zamknąć pewien etap w swoim życiu.
Zobacz, gdzie możesz wykonać badanie genetyczne po poronieniu