Poznając przyczynę poronienia, można lepiej przygotować się do zajścia w kolejną ciążę. Jak tego dokonać?
Przyczyny poronień – jak je sprawdzić?
Przyczyny poronień a stresogenny styl życia
Czym są genetyczne przyczyny poronień?
Jak wady genetyczne wpływają na przyczyny poronień?
Przyczyny poronień – jak je sprawdzić?
Znalezienie przyczyn odpowiedzialnych za poronienie ciąży jest bardzo ważne. Po pierwsze pozwala ustalić proces leczenia, a po drugie określić rokowania dotyczące ewentualnego zajścia w ciążę w przyszłości. Niestety nie zawsze możliwe jest znalezienie przyczyny poronienia. Natomiast podstawowe badania wykonywane po utracie ciąży to: badania anatomiczne, badanie dotyczące chorób zakaźnych oraz autoimmunologicznych, badania hormonalne oraz genetyczne.
Przyczyny poronień a stresogenny styl życia
Stres uznaje się za jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku, ponieważ silnie oddziałuje na ludzi i prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Szczególnie niebezpieczny jest długo utrzymujący się stresogenny styl życia, czyli chroniczny stres. Badania potwierdzają, że może on stanowić jedną z kluczowych przyczyn poronień.
Czym są genetyczne przyczyny poronień?
Jako genetyczne przyczyny poronień uznaje się wadliwy materiał genetyczny komórek rozrodczych, co w przez specjalistów określane jest jako aberracja chromosomowa. Dotychczasowe badania wskazują, że jest to najczęstszy powód poronień, który obejmuje aż 70 % wszystkich przypadków. Niestety rodzice nie mają żadnego wpływu na ten czynnik. Poronienia często mają wtedy charakter samoistny i zdarzają się na bardzo wczesnych etapach ciąży, co może dotyczyć nawet połowy zapłodnień.
Jak wady genetyczne wpływają na przyczyny poronień?
Najpowszechniejszą przyczyną poronień jest wada chromosomalna. Powstaje ona bez konkretnej przyczyny i nie jest zależna ani od wad wrodzonych, ani od genów rodziców. Nie mają na nią wpływu również uszkodzenia gamet męskich i żeńskich (plemników oraz komórki jajowej) oraz stworzonej z nich zygoty. Czasami jednak wady genetyczne powstają, ponieważ jeden z rodziców jest ich nosicielem. W obu przypadkach istotne jest wykonanie badań po poronieniu, które mają na celu określić przyczynę problemu, by wyeliminować jej istnienie oraz uniknąć powtórzenia sytuacji w przyszłości.