Poronienie jest dla każdej kobiety bardzo ciężką chwilą, po której ciężko jest wrócić do normalnego funkcjonowania. Niestety, dotyka ono coraz więcej kobiet. Jak zachować się po poronieniu, jak wrócić do codziennego życia? Z pewnością wiele kobiet szuka odpowiedzi na te pytania.
Poronienie – do kogo mogę zwrócić się o pomoc?
Jak uzyskać wsparcie po poronieniu?
Gdzie szukać wsparcia po poronieniu?
Kiedy powiedzieć bliskim o poronieniu?
Poronienie – do kogo mogę zwrócić się o pomoc?
Ze stratą nienarodzonego dziecka bardzo ważne jest, aby rodzice lub matka dziecka pozostała pod opieką specjalisty. Powinno się znaleźć pod opieką psychologów, ponieważ wsparcie psychologiczne ma znaczenie. Także często wsparciem po poronieniu w tej trudnej sytuacji jest pomoc od partnera, bliskich lub osób, które były w podobnej sytuacji. Osoba, która straciła dziecko nie powinna zostać sama, bez wsparcia. Często dużo czasu zajmuje, aby matka, a czasem i ojciec dziecka pogodzili się ze swoją utratą, o której wcześniej nawet nie pomyśleli i nie zdawali sobie sprawy, że stratą swoje potomstwo.
Pomocą po poronieniu jest również dołączenie do Stowarzyszenia Rodziców Po Poronieniu. Jest to największe stowarzyszenie w Polsce, które skupia się na rodzicach po utracie dziecka.
Jak uzyskać wsparcie po poronieniu?
Powinniśmy wybrać psychologa, który specjalizuje się w takich sprawach. Otrzymamy wtedy wsparcie specjalisty. Dodatkowo dobrym pomysłem jest zapisanie się do grupy wsparcia dla rodziców po utracie dziecka. Spotkania takie są zazwyczaj nieodpłatne i dają możliwość poznania się z innymi kobietami, które przechodzą przez to samo.
Gdzie szukać wsparcia po poronieniu?
Wśród swoich bliskich, musimy mieć zaufanie do tych osób. Warto także zdecydować się na pomoc specjalisty, który na pewno dzięki swojej wiedzy pomoże nam z naszym problemem.
Kiedy powiedzieć bliskim o poronieniu?
Kiedy czujemy, że to już ten moment i jesteśmy przygotowani na tą rozmowę. Jednak ten idealny moment chyba nigdy nie nastąpi, to jednak musimy poinformować bliskich o utracie naszego dziecka. Większość kobiet decyduje się na wyznanie, że jest w ciąży w późniejszym okresie, z większością pewnością, że ciąża zostanie doniesiona.
W przypadku straty warto także zrobić badania trombofilii, które mogą wykazać czy przyczyną poronień nie jest trombofilia wrodzona.