Trombofilia (nadkrzepliwość), to tworzenie się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Jest to stan, który zagraża życiu, ponieważ skrzepy mogą przemieszać się do wielu narządów i doprowadzić do udaru mózgu czy zawału serca. Skrzepy utrudniają lub uniemożliwiają przepływ krwi w naszym organizmie. Trombofilia może być wrodzona lub nabyta. Ważne, aby pamiętać, że nadkrzepliwość jest bardzo niebezpieczna w ciąży i często doprowadza do poronienia. W początkowej fazie choroby może ona nie dawać żadnych objawów, więc często zdarza się, że osoby chore dowiadują się o niej podczas innych powikłań.
Przyczyny trombofilii – jakie są?
Kiedy najczęściej ujawnia się trombofilia?
Jak leczyć trombofilię?
Jakie badania robić w kierunku profilaktyki trombofilii?
Przyczyny trombofilii – jakie są?
Za przyczyny podaje się najczęściej choroby immunologiczne, zakażenia i stany zapalne, nowotwory i chemioterapia oraz choroby związane z niewydolnością nerek.
Najczęściej jako przyczynę tej choroby podaje się mutację genu V – mutacje czynnika V Leiden. Wśród Polaków tylko 5 procent posiada ten gen. Wśród drugą przyczynę wyróżnia się mutację genu protrombiny lub niedobór białek, które zapobiegają krzepnięciu. Dla trombofili nie ma znaczenia płeć, dotyka kobiet i mężczyzn w tym samym stopniu.
Kiedy najczęściej ujawnia się trombofilia?
Pojawia się zazwyczaj między 30, a 50 rokiem życiem. Zwiększone ryzyko pojawia się też przy dodatkowych czynnikach ryzyka choroby zakrzepowej.
Jak leczyć trombofilię?
W przypadku nadkrzepliwości krwi podaje się leki, które rozrzedzają krew i zmniejszają jej krzepnięcie. Receptę na leki dostajemy od lekarza, który od jakiegoś czasu kontroluje naszą chorobę. Osoba powinna cały czas znajdować się pod opieką hematologa, który specjalizuje się w tego typu chorobach.
Jakie badania robić w kierunku profilaktyki trombofilii?
Pakiet badań w kierunku trombofilii dotyczy badania czynniku V Leiden oraz mutacji genu protrombiny. Wykonuje się także badanie na stężenie antytrombiny, poziomu białka typu C oraz typu S. Zestaw do tego badania można zakupić nawet przez strony internetowe, a jego koszt wynosi około 300-400 zł. Warto wykonać taki test i mieć pewność, że nasze dziecko nie ma predyspozycji do zachorowania na trombolifię.