Samoistne poronienie to dramat dla rodziców, którzy oczekiwali dziecka. Najwięcej wtedy zadawanych pytań brzmi „jaka była przyczyna?”. Rodzice mają dylemat czy przy kolejne ciąży znów będzie jakieś zagrożenie dla płodu. Badania genetyczne materiału z samoistnego poronienia zwykle pomagają odpowiedzieć na te i wiele innych pytań, gdyż przede wszystkim pozwalają one na wskazanie przyczyny poronienia.
Badanie materiału z poronienia badaniem genetycznym po poronieniu
Z kim najlepiej skonsultować badania genetyczne po poronieniu?
Jaki inne badania wykonać po poronieniu?
Poronienie a celiakia – jakie badania genetyczne warto wykonać?
Badanie materiału z poronienia badaniem genetycznym po poronieniu
Genetyczne badanie materiału po poronieniu to jedyny najlepszy sposób, aby dowiedzieć się co było bezpośrednią przyczyną poronienia. Jest ono wykonywane na podstawie fragmentu kosmówki. Materiał do przeprowadzenia badania jest zabezpieczany przez lekarza podczas łyżeczkowania jamy macicy tuż po poronieniu. Umieszcza się go w specjalnie sterylnym pojemniku, który jest wypełniony solą fizjologiczną. W celu przekazania próbki najlepiej skontaktować się z laboratorium, w którym będzie zlecane badanie i dopytać się o to w jaki sposób ma być ona przechowywana.
Z kim najlepiej skonsultować badania genetyczne po poronieniu?
Badanie genetyczne po poronieniu oraz badanie płci martwego płodu najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Ponadto niektóre laboratoria genetyczne oferują konsultację z lekarzem medycyny rozrodu, z której warto także skorzystać. Ma on na celu pomóc rodzicom, którzy stracili dziecko. Ewentualnie pomogą także w wyznaczeniu dalszej drogi leczenia.
Jakie inne badania wykonać po poronieniu?
Istnieje wiele schorzeń powodujących wczesne zakończenie ciąży. Na podstawie poznania przyczyny poronienia można zaplanować leczenie lub prowadzić ciążę, aby miała ona szansę na szczęśliwy finał. Po poronieniu zaleca się wykonanie takich badań jak: histopatologiczne, immunologiczne, genetyczne, hormonalne, badanie nasienia oraz anatomiczne. Istotne jest, iż Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, żeby wykonać analizę kariotypu, kiedy po raz kolejny doszło do poronienia. Dostarczy ono ważnych informacji odnośnie nieprawidłowości występujących w chromosomach rodziców mogących przyczynić się do kolejnego niepowodzenia. To badanie wykonuje się raz w życiu. Cena kariotypu zależy od laboratorium. Zwykle kosztuje od ponad 340 zł wzwyż. Trombofilia wrodzona jest zalecana podczas wykonywania badania kariotypu. Nieprawidłowości, które występują w genach mogą przyczynić się do nawykowych poronień, dlatego warto to wcześniej wykryć.
Poronienie a celiakia – jakie badania genetyczne warto wykonać?
Nieleczona celiakia może przyczynić się do poronień. Wynik z jej badania może pomóc w poznaniu przyczyny poronienia. Ponadto po wykryciu jej można rozpocząć odpowiednie leczenie, które pomoże zarówno w poczęciu jak i urodzeniu zdrowego dziecka. Poza tym wynik z badania wpływa na szansę uniknięcia innych powikłań ciążowych. Po poronieniu zaleca się wykonanie badań. Test genetyczny sprawdza obecność genów celiakii. Jeśli nie wykryje się ich w organizmie matki to znaczy, że nie ma ona ich w ogóle i nie zachoruje na nią w przyszłości. W przypadku ich wykrycia – lekarz zleci wykonanie kolejnych badań jak badanie krwi oraz biopsja jelita.