Artykuł sponsorowany przez laboratorium testDNA
Badanie genetyczne na materiale poronnym to jedno z pierwszych i najważniejszych badań, jakie powinno być wykonywane po poronieniu. Dzięki badaniom genetycznym na materiale poronnym rodzice mogą uzyskać informacje, czy dziecko było obciążone chorobą genetyczną, np. zespołem Edwardsa, Patau czy Downa, który niestety uniemożliwił mu prawidłowy rozwój oraz mogą zlecić badanie określające płeć dziecka po poronieniu.
Dlatego diagnostykę po poronieniu warto rozpocząć od badań genetycznych, dzięki którym rodzice znacznie szybciej mogą poznać przyczynę poronienia, tym samym skrócić diagnostykę, lepiej przygotować się do kolejnej ciąży oraz skorzystać z przysługujących praw po poronieniu.
Spis treści:
- Lista placówek gdzie zrobisz badania genetyczne na materiale poronnym
- Jak umówić badanie genetyczne na materiale poronnym
- Badanie genetyczne na materiale poronnym – identyfikacja płci
- Badanie chorób genetycznych na materiale poronnym – jako przyczyna poronienia
- Jak wykonuje się badanie genetyczne na materiale poronnym?
Lista placówek gdzie zrobisz badania genetyczne na materiale poronnym
Oto lista placówek, w których wykonasz badania genetyczne płci po poronieniu oraz badania w kierunku wad genetycznych płodu i skonsultujesz wyniki ze specjalistą.
Badanie genetyczne na materiale poronnym. Jak umówić badanie w laboratorium testDNA?
Chcesz umówić badanie, aby poznać przyczynę poronienia i określić płeć? Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz on-line.
Po jego uzupełnieniu konsultant medyczny laboratorium testDNA skontaktuje się z Państwem, poprowadzi Cię krok po kroku przez całą realizacje badania oraz udzieli odpowiedzi na Twoje pytania.
Badanie genetyczne na materiale poronnym – identyfikacja płci
Badanie płci po poronieniu wykonuje się wtedy, gdy płeć nie mogła zostać ustalona w szpitalu w sytuacji, gdy do poronienia doszło na wczesnym etapie ciąży.
Jedynym rozwiązaniem będą badania genetyczne materiału poronnego pozwalające na określenie płci. Umożliwia ono wydanie przez szpital karty martwego urodzenia, która jest niezbędna do zarejestrowania dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz możliwość skorzystania z praw po poronieniu:
- zasiłku pogrzebowego w wysokości 4000 złotych,
- skrócony urlop macierzyński – 56 dni,
- wypłaty odszkodowania z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej
Badanie chorób genetycznych na materiale poronnym – jako przyczyna poronienia
Badania genetyczne płodu mają na celu zidentyfikowanie nieprawidłowości w materiale genetycznym. Do większości poronień (ok. 60-70% przypadków) dochodzi, ponieważ zarodek miał nieprawidłowości w chromosomach, przez które nie mógł prawidłowo się rozwiać.
Mając przed sobą wynik przeprowadzonej analizy genetycznej wraz z określoną przyczyną poronienia, lekarz genetyk może wskazać rodzicom drogę dalszego postępowania oraz przygotować ich do następnej ciąży tak, aby mogła ona zakończyć się sukcesem – urodzeniem zdrowego dziecka.
Jak wykonać badanie genetyczne na materiale poronnym?
Żeby zbadać dziecko pod kątem ewentualnych wad genetycznych lub określenia płci, najpierw trzeba zabezpieczyć jego tkanki. Jeśli poronienie nastąpiło w szpitalu, to istnieje szansa, że zabezpieczył je lekarz podczas badania histopatologicznego (warto wcześniej poinformować personel o chęci wykonania badań genetycznych).
Próbki odpowiednie do badania to:
- kosmówka,
- kosmki kosmówki,
- przypępowinowe fragmenty łożyska,
- kawałeczek pępowiny itp. zabezpieczone w soli fizjologicznej lub bloczku parafinowym.
Jeśli do poronienia doszło w domu kobieta chcąc zlecić badania genetyczne na materiale poronnym musi zabezpieczyć próbkę sama, a następnie zanieść do szpitala i poinformować personel, że chce wykonać badania genetyczne. Materiał poronny do badania po poronieniu może zostać zabezpieczony w soli fizjologicznej i następnie, przechowywany w lodówce do 7 dni od pobrania próbki. Użycie formaliny jest niewskazane, ponieważ substancja ta degraduje DNA, co może całkowicie uniemożliwić przeprowadzenie badania.
Przydatne informacje: