Badania genetyczne po poronieniach – czy warto je wykonać?

Badania genetyczne po poronieniach posiadają dużą wartość diagnostyczną. Mogą pomóc w ustaleniu przyczyn poronień, a także dają szansę na posiadanie zdrowego potomstwa. Jeśli kobieta ma za sobą więcej niż jedno poronienie, powinna poddać się badaniom genów. Często wystarczy zastosować odpowiednie leczenie, by możliwe było zajście w ciążę i jej szczęśliwe donoszenie.

Kiedy badania genetyczne po poronieniach?
Ile kosztuje badanie genetyczne po poronieniach?
Kto kieruje na badania genetyczne po poronieniu?
Czy badania badanie genetyczne po poronieniu można wykonać na NFZ?

Kiedy badania genetyczne po poronieniach?

Badania genetyczne po poronieniach można wykonywać już po pierwszej utracie ciąży, są one jednak zalecane przez lekarzy z reguły wtedy, kiedy dochodzi do kolejnego poronienia. Każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie, jednak rozsądnym wyjściem jest poddanie się badaniom już po pierwszym poronieniu. Warto pamiętać, że badania genetyczne muszą dotyczyć obojga partnerów, wówczas są wiarygodne.

Ile kosztuje badanie genetyczne po poronieniach?

Badania genetyczne po poronieniach mają zróżnicowaną cenę. Przykładowo badanie kariotypu to koszt 300-500 złotych, Mutacja czynnika Leiden to koszt 200-280 złotych, natomiast badanie geny MTHFR – 300-350 złotych. Cenniki zależą od wybranego laboratorium genetycznego i warto podkreślić, że podane ceny dotyczą 1 badanej osoby. Warto zainwestować w pakiet badań po poronieniach, dzięki czemu można sporo oszczędzić.

Kto kieruje na badania genetyczne po poronieniu?

Na badania genetyczne po poronieniu może skierować lekarz ginekolog lub genetyk, zwykle dotyczy to kobiet, które przeszły więcej niż jedno poronienie. Kobieta może jednak zawsze zdecydować się na badania prywatne, które można wykonać już po pierwszej utracie ciąży i co ważne, analiza może wówczas dotyczyć obojga partnerów. Badanie prywatne można zlecić szybko i bez konieczności posiadania skierowania.

Czy badania genetyczne po poronieniu można wykonać na NFZ?

Badania genetyczne po poronieniu są refundowane dopiero wówczas, kiedy istnieje podejrzenie chorób genetycznych u partnerów lub doszło do dwóch lub większej ilości poronień. W ramach NFZ można wówczas wykonać badanie kariotypu, badania w kierunku genów trombofilii oraz parametrów krzepnięcia krwi. Należy jednak pamiętać, że terminy takich badań mogą być odległe.