Polip macicy – objawy, leczenie

Polip macicy to przypadłość, która dotyczy wielu kobiet. U większości pacjentek są one diagnozowane bardzo późno, ponieważ nie wywołują żadnych charakterystycznych objawów. Polip macicy z reguły nie jest groźny. Najbardziej uciążliwy może on być dla kobiet starających się o dziecko, ponieważ może on wywoływać niepłodność i poronienia.

Spis treści:

  1. Polipy macicy – czym są?
  2. Objawy polipa macicy – co powinno wzbudzić Twój niepokój?
  3. Usunięcie polipa szyjki macicy – czy jest konieczne?
  4. Polip trzonu macicy a niepłodność i poronienia

Polipy macicy – czym są?

Polipem macicy nazywa się zmianę na błonie śluzowej jamy macicy. Zmiany te z reguły są niewielkich rozmiarów i kształtem przypominają łzę. Powstają one najczęściej na skutek zmian hormonalnych u kobiet po 30 roku życia.

Wyróżnia się dwa rodzaje polipów macicy:

  • Polipy trzonu macicy – inaczej nazywane są polipami endometrialnymi. Najczęściej znajdują się one w okolicy jajowodów. Polip trzonu macicy może zostać zdiagnozowany podczas badania USG
  • Polipy szyjki macicy znajdujące się w kanale szyjki macicy. Wykryć można go w trakcie badania wziernikiem.

Polipy macicy to w większości przypadków zmiany łagodne. Mają one złośliwy charakter jedynie u 1% przypadków.

Objawy polipa macicy – co powinno wzbudzić Twój niepokój?

Objawy polipa macicy najczęściej są niedostrzegalne dla pacjentek. Charakterystyczne symptomy zaczynają się pojawiać, dopiero gdy polip się powiększy. W takiej sytuacji możemy zauważyć następujące objawy:

  • Plamienie i krwawienie z dróg rodnych (najczęściej po stosunku seksualnym)
  • Obfite, długie i bolesne miesiączki

W pojedynczych przypadkach mogą pojawić się także upławy i bóle podbrzusza.

Usunięcie polipa szyjki macicy – czy jest konieczne?

Po zdiagnozowaniu polipa macicy konieczne może być jego usunięcie. W tym celu wykonuje się zabieg histeroskopii. Jest to bezpieczny zabieg, który wykonuje się w znieczuleniu. Po jego wykonaniu wycinek polipa wysyła się na badanie histopatologiczne, aby sprawdzić, czy nie był on zmianą złośliwą.

Histeroskopia nie musi być wykonana u każdej pacjentki z polipem macicy. Jeśli zmiana jest niewielka i nie powoduje żadnych dolegliwości, to zabieg można odłożyć w czasie. Małe polipy mogą samoczynnie się złuszczyć. Decyzję o konieczności zabiegu powinien podjąć lekarz ginekolog w porozumieniu z pacjentką.

Polip trzonu macicy a niepłodność i poronienia

Polip trzonu macicy może mieć wpływ na niepłodność i poronienia. Zmiana ta utrudnia proces zagnieżdżenia się (implantacji) zarodka w macicy. Może więc być przyczyną długotrwałych prób zajścia w ciążę oraz nawykowych poronień.

Polipy trzonu macicy nie mają żadnego wpływu na przebieg ciąży od momentu zagnieżdżenia się zarodka.