Wiele kobiet ma za sobą traumę utraty ciąży. Poronienie co dalej – należy zachować zimna krew, jednak sposób dalszego działania zależy od okoliczności, jakie towarzyszą poronieniu oraz od tego, w którym tygodniu ciąży była kobieta.
Poronienie bezobjawowe – co dalej zrobić po takim poronieniu?
Dlaczego zarodek obumiera? Co dalej zrobić?
Kiedy można się starać o dziecko po wczesnym poronieniu?
Jaki wpływ na poronienia ma głodówka?
Poronienie bezobjawowe – co dalej zrobić po takim poronieniu?
Poronienie bezobjawowe jak sama nazwa wskazuje, przebiega bez wyraźnych objawów i polega na zatrzymaniu się rozwoju zarodka. Takie poronienie może być rozpoznane przez lekarza podczas badania USG – rozwój zarodka może być nieadekwatny do wieku ciąży, nie można rozpoznać wówczas akcji serca płodu. Lekarz decyduje o dalszym postępowaniu – zazwyczaj konieczne jest kolejne badanie po kilku dniach. Ginekolog może podać środki farmakologiczne, które spowodują wydalenie zarodka, czasem konieczny jest zabieg łyżeczkowania macicy.
Dlaczego zarodek obumiera? Co dalej zrobić?
Przyczyny utraty ciąży nie zawsze są znane – do zatrzymania rozwoju zarodka i utraty ciąży może dojść w wyniku zaburzeń genetycznych płodu, nieprawidłowego stylu życia kobiety czy stresu. Nawet połowa poronień nie ma wyraźnej przyczyny, dlatego lekarze nie są w stanie postawić diagnozy bez wykonania badań specjalistycznych. W przypadku obumarcia zarodka decyzję o dalszym postępowaniu podejmuje lekarz ginekolog.
Kiedy można się starać o dziecko po wczesnym poronieniu?
Tak naprawdę o kolejną ciążę można starać się już w następnym cyklu miesiączkowym, szczególnie jeśli poronienie było związane z samoistnym oczyszczeniem się macicy. Kiedy konieczne było łyżeczkowanie, lekarze zalecają starać się o dziecko w okresie 3-6 miesięcy od zabiegu, ponieważ organizm musi mieć czas na regenerację.
Jaki wpływ na poronienia ma głodówka?
Głodówka może mieć wpływ na poronienie. Jeśli ciężarna świadomie ogranicza jedzenie, nie jest w stanie zapewnić dziecku prawidłowym warunków do rozwoju. Głodówka przyczyni się do zbyt niskiej ilości kwasu foliowego, żelaza czy witamin, co może doprowadzić do poronienia, a jeśli ciąża zostanie utrzymana – do wad rozwojowych płodu. Ciąża nie jest okresem, w którym można stosować jakąkolwiek formę głodówki!