Poronienie to wydarzenie, którego nie chciałaby przeżyć żadna kobieta. Niestety szacuje się, że dotyczy ono nawet co drugiej ciąży. Zwykle pojawia się na samym początku stanu błogosławionego.
Czym jest poronienie i jak można mu zapobiec?
Jak rozpoznać poronienie?
Jakie są przyczyny poronienia?
Jakie są lekarskie zalecenia po poronieniu?
Czym jest poronienie i jak można mu zapobiec?
Poronienie jest przedwczesnym zakończeniem ciąży przed nadejściem 22. tygodnia ciąży. Wyróżniamy poronienie zupełne (całkowite), niezupełne (płód nie zostaje wydalony w całości i zachodzi potrzeba łyżeczkowania jamy macicy), jednoczasowe (wczesne – przed zakończeniem trzeciego miesiąca ciąży) i dwuczasowe (późne – między 13. a 22. tygodniem).
Gdy ciąża jest zagrożona zaleca się powstrzymanie od współżycia seksualnego oraz unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Mając niewielkie krwawienie zwykle lekarz każe pozostać w łóżku, by podtrzymać życie płodu.
Jak rozpoznać poronienie?
Poronienie często przypomina zwykłą lub bardziej obfitą miesiączkę. Do jego najczęstszych objawów zalicza się krwawienie, skurcze oraz nietypową wydzielinę z pochwy. Lekkie krwawienie może mieć miejsce przy zagnieżdżaniu zarodka, wtedy nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak jest ono w kolorze brązowym lub jasnoczerwonym i towarzyszą mu skurcze, nie należy tego bagatelizować. Skurcze są odczuwane w dole brzucha oraz czasami w krzyżu. W trakcie prawidłowej ciąży także się pojawiają, jednak są one lekkie i przemijają. Gdy krwawienie przytrafia się nagle, jest obfite i dostrzega się w nim skrzepy, czy fragmenty tkanek, można wtedy mówić o poronieniu. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Jakie są przyczyny poronienia?
Nie zawsze są znane. Tych opisanych jest bardzo wiele i zaliczyć do nich można: nieprawidłowości w budowie macicy lub miednicy, zaburzenia hormonalne, problemy immunologiczne, infekcje wirusowe i bakteryjne, wady genetyczne (są one przyczyną około 60% poronień), wiek kobiety, a także jej stan psychiczny.
Jakie są lekarskie zalecenia po poronieniu?
Po pierwszym poronieniu wykonuje się zazwyczaj szereg badań: hormony, morfologia, USG oraz zaleca zażywanie kwasu foliowego przed kolejnym poczęciem. Pacjentki, które utraciły kilka ciąż, kieruje się na badania w kierunku różyczki i chorób wenerycznych. Sprawdza się także budowę miednicy i macicy poprzez zdjęcie rentgenowskie.
Następna ciąża, po takim przykrym wydarzeniu, w przypadku poronienia samoistnego, może mieć miejsce już w następnym cyklu miesiączkowym. Warto jednak wziąć pod uwagę stan psychiczny i fizyczny przyszłej mamy, ponieważ ma to duży wpływ na kolejne ciąże.