Wszyscy rodzice po poronieniu nie potrafią zrozumieć tego, co się stało. Zawsze zastanawiają się, co było przyczyną poronienia, czy oni się do niego przyczynili, czy można było temu zapobiec. Poronienie jest zawsze dramatyczną sytuacją, ponieważ oznacza stratę dziecka i strach, że w przyszłości może dojść do kolejnej utraty ciąży. Pacjentki więc często decydują się na wykonanie badań po poronieniu, dzięki którym mogą poznać przyczynę utraty ciąży.
- Poronienie i jego objawy – co powinno Cię zaniepokoić?
- Analiza przyczyn poronienia pomocna w diagnostyce poronień
- Jaki materiał najlepiej nadaje się do badania po poronieniu?
- Jak wykonać badanie genetyczne po poronieniu?
- W jakim czasie dostarczyć materiał z poronienia do badań genetycznych?
- Badanie płci po poronieniu – czy badanie pozwoli w 100% określić płeć płodu?
Poronienie i jego objawy- co powinno Cię zaniepokoić?
Poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży przed 22 tygodniem. Spotyka ono 1 na 5 ciężarnych kobiet. Poronienie może objawić się w różny sposób, ale najczęstsze objawy to:
- Krwawienie z dróg rodnych
- Skurcze brzucha
- Wysoka gorączka
- Brak czynności serca płodu (można to wykryć tylko podczas badania USG)
Wszystkie wymienione objawy powinny zaniepokoić przyszłą mamę. Należy je więc jak najszybciej skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.
Analiza przyczyn poronienia pomocna w diagnostyce poronień
Najważniejsze w analizie przyczyn poronienia jest wykonanie badań genetycznych płodu. Są one przyczyną aż 70% poronień. Wykonanie badania na próbce z poronienia wykaże, czy w naszym przypadku także przyczyniły się do utraty ciąży. Dzięki niemu lekarz ginekolog będzie wiedział, jakie kolejne kroki diagnostyczne powinien wykonać. Pozwoli ono także lekarzowi na określenie, jakie są szanse na utrzymanie kolejnych ciąż.
Jaki materiał najlepiej nadaje się do badania po poronieniu?
Do wykonania badań w celu znalezienia przyczyny poronienia potrzebna jest próbka, która zawiera DNA płodu. Najlepiej rokującym materiałem do badań genetycznych po poronieniu jest:
- kosmówka,
- kosmki kosmówki,
- fragment łożyska,
- kawałek pępowiny.
Lekarz może taką próbkę uzyskać zaraz po wystąpieniu poronienia lub w trakcie zabiegu łyżeczkowania. Od tego, w jaki sposób materiał z poronienia zostanie zabezpieczony zależy, czy będzie możliwe wykonanie badania po poronieniu. Najlepiej, aby próbka była zabezpieczona w soli fizjologicznej albo bloczku parafinowym. Próbki nie można zabezpieczyć w formalnie, ponieważ degraduje ona materiał genetyczny. Jeśli zostałaby ona zabezpieczona w ten sposób, to moglibyśmy nigdy się nie dowiedzieć, jaka była przyczyna poronienia.
Do badania pod kątem przyczyn poronienia należy także dostarczyć próbkę materiału genetycznego matki. Najlepszy do tego będzie wymaz z wewnętrznej strony policzka. Jest ona niezbędna do wydania wiarygodnego wyniku, ponieważ DNA płodu może być zanieczyszczone DNA matki, co dałoby błędny wynik.
Jak wykonać badanie genetyczne po poronieniu?
Chcesz umówić badanie genetyczne na materiale poronnym, aby określić płeć lub poznać przyczynę poronienia wypełnij poniższy formularz on-line. Po jego uzupełnieniu konsultant medyczny laboratorium testDNA skontaktuje się z Państwem, poprowadzi krok po kroku przez całą realizacje badania oraz udzieli odpowiedzi na Twoje pytania.
W jakim czasie dostarczyć materiał z poronienia do badań genetycznych?
Próbka z poronienia zabezpieczona w soli fizjologicznej nie musi być dostarczona do laboratorium od razu po poronieniu. Może ona zostać dostarczona nawet do kilku dni po jej pobraniu. Ważne jest jednak, aby przez ten cały czas była ona przechowywana w lodówce. Dostarczenie próbki nawet do 7 dni po jej pobraniu jest możliwe tylko dzięki właściwemu zabezpieczeniu próbki w soli fizjologicznej lub bloczku parafinowym.
Badanie płci po poronieniu- czy badanie pozwoli w 100% określić płeć płodu?
W badaniach genetycznych po poronieniu można określić także płeć dziecka. Jest to możliwe nawet na wczesnym etapie ciąży- już w 6 tygodniu. Na wynik takiego badania czeka się tylko 3-4 dni.
Określić płeć można także, wykonując badanie organoleptyczne. Jednak w tym przypadku określenie płci nie zawsze jest możliwe. Nie da się jej określić na wczesnym etapie ciąży, ponieważ narządy rozrodcze dziecka są jeszcze niewykształcone. Badanie to pozwoli na określenie płci około 16 tygodnia ciąży. Pewniejsze jest więc wykonanie badania genetycznego.
Określenie płci dziecka po poronieniu jest ważne ze względów formalnych. Wynika to z tego, że rodzice, którzy jej nie znają, nie otrzymają z Urzędu Stanu Cywilnego aktu urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. W takiej sytuacji rodzice nie mogą skorzystać z zasiłku pogrzebowego, który wynosi 4000zł. Kobieta nie będzie mogła także skorzystać z urlopu macierzyńskiego, który trwa 8 tygodni.