Badania genetyczne, które warto wykonać po poronieniu

Badania genetyczne płodu po poronieniu mogą dać odpowiedź na wiele nurtujących pytań – między innymi mogą wskazać przyczynę utraty ciąży. Poronienie to trudny czas dla pary, jednak mimo rozpaczy nie należy zaniedbać możliwości wykonania badań. Jeśli materiał genetyczny nie zostanie zabezpieczony, nie będzie już szansy na wykonanie analizy DNA.

Gdzie wykonać badania genetyczne płodu po poronieniu?
Jak wygląda organizacja badania genetycznego po poronieniu?
O co zapytać przy umawianiu badania genetycznego płodu po poronieniu?
Kiedy badanie genetyczne płodu po poronieniu może nie wyjść?

Gdzie wykonać badania genetyczne płodu po poronieniu?

Laboratoria na terenie całego kraju oferują badania genetyczne płodu po poronieniu we własnych lub partnerskich placówkach. Listę laboratoriów można znaleźć w sieci lub uzyskać informację bezpośrednio w szpitalu, jeśli dochodzi w nim do poronienia. Bardzo często materiał do badań można pozostawić w punktach pobrań lub punktach partnerskich.

Jak wygląda organizacja badania genetycznego po poronieniu?

Badania genetyczne po poronieniu wymagają zabezpieczenia próbek materiały genetycznego – może to być np. fragment kosmówki czy łożyska, ale również inne tkanki pochodzące z poronienia. W szpitalach materiał DNA zabezpiecza się na tzw. bloczkach parafinowych, które mogą być również wykorzystane do badań genetycznych. Materiał po poronieniu należy przekazać do laboratorium, gdzie można zlecić określone badania genetyczne.

O co zapytać przy umawianiu badania genetycznego płodu po poronieniu

Podczas umawiania badania genetycznego po poronieniu należy ustalić zakres badania – można bowiem sprawdzić DNA pod kątem nieprawidłowości genetycznych lub zlecić ustalenie płci płodu. Oba badania można połączyć w jednym pakiecie badań po poronieniu. Dodatkowe pytania mogą dotyczyć przygotowania próbki, a także możliwego terminu odbioru wyniku.

Kiedy badanie genetyczne płodu po poronieniu może nie wyjść?

Zdarza się, że badanie genetyczne po poronieniu daje wynik niejednoznaczny, który wymagałby powtórnego wykonania badania. Zwykle nie ma takiej możliwości – dzieje się tak w przypadku pobrania niewłaściwej próbki pozbawionej materiału genetycznego płodu. Może się tak zdarzyć omyłkowo, kiedy do badania trafi materiał z DNA ciężarnej, a nie płodu. Próbka może być również zanieczyszczona, co w dużej mierze zależy od warunków pobrania.