Poronienie to utrata ciąży, która może dotykać nawet 50% ciąż do 12 tygodnia. Diagnostyka poronień jest bardzo ważna już po pierwszej utracie ciąży – może zapobiec kolejnemu poronieniu i pozwala na ustalenie jego przyczyn. Coraz więcej par w wieku rozrodczym decyduje się na badania, które mają na celu wykrycie ewentualnych zaburzeń genetycznych, jak np. badanie kariotypu.
Czy badania przyczyn poronienia są refundowane przez NFZ?
Co najczęściej wychodzi na wyniku badań przyczyn poronienia?
Od czego zależy różnica w cenie badania przyczyn poronienia?
Czy badania przyczyn poronienia w kierunku diagnostyki poronień robimy raz w życiu
Czy badania przyczyn poronienia są refundowane przez NFZ?
Badania przyczyn poronienia są refundowane przez NFZ, jednak nie każda para może z nich skorzystać – podstawą jest posiadanie skierowania wydanego przez lekarza genetyka. Wśród refundowanych badań można wymienić badanie kariotypu, analizę jakości nasienia czy badanie w kierunku wykrycia trombofilii wrodzonej. Zalecane są również podstawowe badania krwi i moczu, ale także specjalistyczne analizy np. czynniki krzepnięcia. Niestety, lekarz rodzinny może wydać skierowanie wyłącznie na podstawowy pakiet badań.
Co najczęściej wychodzi na wyniku badań przyczyn poronienia?
Ciężko jest jednoznacznie określić, jaki będzie wynik badań w kierunku ustalenia przyczyn poronienia. Wiele może powiedzieć badanie kariotypu, które określa budowę, rozmieszczenie i ilość chromosomów – tu może występować wiele zaburzeń. Analiza jakości nasienia może wskazać np. słabą ruchliwość plemników lub ich zbyt małą ilość. Każde badanie może pokazać nieprawidłowości, ale zdarza się, że poronienia mogą mieć nieustaloną przyczynę, wówczas wyniki są prawidłowe.
Od czego zależy różnica w cenie badania przyczyn poronienia?
Diagnostyka poronień jest zróżnicowana, stąd też wynikają różne cenniki laboratoriów. Cena w dużej mierze zależy od typu wykonywanego badania, ilości poddawanej badaniu osób, kosztów opłacenia personelu laboratoryjnego. Na podstawie ogólnych kosztów wykonania badania, laboratoria określają swoje cenniki.
Czy badania przyczyn poronienia w kierunku diagnostyki poronień robimy raz w życiu?
Badania w kierunku ustalenia przyczyn poronień można wykonywać więcej niż raz w życiu, jednak zależy to od rodzaju analizy. Badania genetyczne wykonuje się raz, ponieważ geny człowieka nie zmieniają się przez całe życie. Jeśli analizie są poddawane zmienne parametry jak poziom hormonów czy jakość nasienia, badania po pewnym czasie należy powtarzać.