Badania po poronieniach – jaką wiedzę dają? Gdzie je wykonać?
Badanie genetyczne płodu, to jedno z pierwszych i najważniejszych badań po poronieniu, jakie powinni wykonać rodzice, którzy utracili ciążę. Jaką wiedzę dają testy DNA? Gdzie wykonać badanie genetyczne po poronieniu?
Badania genetyczne materiału z poronienia
Badania genetyczne pod względem poronień
Dlaczego warto wykonać badania genetyczne po poronieniach?
Gdzie wykonać badanie chorób genetycznych płodu po poronieniu?
Odpowiadamy na te pytania!
Badania genetyczne materiału z poronienia
Badania po poronieniach wykonuje się, aby ustalić płeć dziecka (dzięki czemu rodzice mogą skorzystać z przysługujących praw po poronieniu), a także sprawdzić, czy nie miał on wady genetycznej, która mogła spowodować poronienie. Do większości poronień dochodzi w wyniku wystąpienia losowych nieprawidłowości w chromosomach. Wiedza o nich pozwala rodzicom odzyskać cenny spokój, ponieważ do utraty ciąży nie doszło z winy rodziców.
Badania genetyczne pod względem poronień
W przypadku, gdy występują poronienia nawracające, warto przebadać także rodziców. Badania genetyczne pod względem poronień, które można wykonać to m.in. analiza kariotypu.
Dlaczego warto wykonać badania genetyczne po poronieniach?
Genetyczne badania po poronieniach mogą udzielić odpowiedzi na pytanie, dlaczego doszło do poronienia. Dzięki nim rodzice mogą odzyskać spokój oraz dowiedzieć się jak przygotować się do kolejnych starań o dziecko. Badania takie jak identyfikacja płci w materiale z poronienia pomagają dodatkowo w ubieganiu się o prawa po poronieniu. Wynik testu DNA może zostać przedłożony w Urzędzie Stanu Cywilnego, gdzie zostanie wydany Akt Urodzenia dziecka. Na jego podstawie, rodzice mogą wnioskować o skrócony urlop macierzyński dla kobiety, która poroniła, czy też po pochówku ubiegać się o zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 tys. zł.
Gdzie wykonać badanie chorób genetycznych płodu po poronieniu?
Rodzice, którzy chcą wykonać badania po poronieniach, aby poznać przyczynę poronień, powinni wybrać ze szczególną starannością laboratorium genetyczne.
Warto zwrócić uwagę na:
- zakres badania po poronieniu,
- czas realizacji (szczególne znaczenie ma to przy badaniu płci, gdzie im szybciej uzyska się wynik, tym szybciej można skorzystać z przysługujących praw)
- dostarczenie próbki do laboratorium (czy należy samodzielnie dostarczyć, czy jest zagwarantowany odbiór np. ze szpitala),
- cenę (czy podana cena jest ostateczna, czy np. trzeba dopłacać za badanie próbki w bloczku parafinowym lub za odbiór próbki),
- opinie innych osób,
- to, czy istnieje możliwość omówienia wyniku z genetykiem.
Badania genetyczne płodu warto wykonać w placówkach, które są renomowane, posiadają bardzo dobre opinie i liczne certyfikaty świadczące o wysokiej jakości analiz.