Badanie genetyczne dziecka po poronieniu

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu wykonuje się, aby ustalić, czy nie miało ono wady genetycznej, która mogła spowodować utratę ciąży, takiej jak np. zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Pataua. Badania genetyczne płodu mogą pomóc rodzicom odzyskać nadzieję, ponieważ poznanie przyczyny poronień pozwoli ocenić szanse pary na kolejne dziecko.  badanie genetyczne dziecka po poronieniu

Spis treści:
1. Badanie genetyczne dziecka po poronieniu – powie Ci jakie masz szanse na dziecko
2. Badanie genetyczne dziecka po poronieniu wykaże, czy miało ono zmiany w chromosomach
3. Jak wykonuje się badanie genetyczne dziecka po poronieniu
4. Gdzie wykonać badanie?

Wykonując badania genetyczne po poronieniu rodzice dają sobie szansę na odzyskanie spokoju, ponieważ wady tego typu najczęściej nie występują w kolejnych ciążach, a kobieta już przy następnej próbie rodzi zupełnie zdrowe dziecko.

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu – powie Ci jakie masz szanse na dziecko

Rodzice, którzy przeżyli poronienie bardzo często obawiają się, że ich następna ciąża również zakończy się porażką. Tymczasem po poronieniu para ma nadal duże szanse na poczęcie i wydanie na świat zdrowego potomstwa. Do takiej ciąży warto się jednak dobrze przygotować.

Badania genetyczne dziecka po poronieniu mogą okazać się jednym z ważniejszych elementów tego przygotowania. Mając przed sobą wynik przeprowadzonej analizy genetycznej wraz z określoną przyczyną poronienia, lekarz genetyk może wskazać rodzicom drogę dalszego postępowania oraz przygotować ich do następnej ciąży tak, aby mogła ona zakończyć się sukcesem – urodzeniem zdrowego dziecka.

Zobacz też: Kolejna ciąża po poronieniu. Kiedy starać się o ciążę?

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu wykaże, czy miało ono zmiany w chromosomach

Badania genetyczne płodu mają na celu zidentyfikowanie nieprawidłowości w materiale genetycznym. Do większości poronień (ok. 60-70% przypadków) dochodzi, ponieważ zarodek miał nieprawidłowości w chromosomach, przez które nie mógł prawidłowo się rozwiać. Takie zmiany w materiale genetycznym nazywa się aberracjami chromosomowymi.

Czy wiesz, że…
W badaniu chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia bardzo ważne jest ustalenie, czy materiał pochodzi faktycznie od płodu, a nie od matki. Wybierając laboratorium, upewnij się, że zbada również Twój wymaz z policzka, aby porównać Twoje DNA z materiałem genetycznym próbki przekazanej do badania. Tylko wtedy będziesz miała pewność, że wynik badania dotyczy dziecka, a nie Ciebie.

Powstają one zwykle przypadkowo i nie mają związku ze zdrowiem samych rodziców. Z aberracją chromosomową mamy do czynienia wtedy, kiedy liczba chromosomów u danej osoby jest nieprawidłowa lub mają one zaburzoną strukturę. Warto wiedzieć, że zdrowy człowiek posiada 46 chromosomów połączonych w 23 pary. Czasem jednak do którejś z tych par „przez pomyłkę” przyłączy się dodatkowy, trzeci chromosom, np. do pary 21. Mówimy wtedy o trisomii chromosomu 21, która odpowiada za zespół Downa u dzieci. Ciąża z dzieckiem obciążonym taką wadą przeważnie kończy się poronieniem. Jeśli tak się nie stanie, dziecko przychodzi na świat z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Częste przyczyny poronień to także trisomia 18 (zespół Edwardsa) oraz triploidie i tetraploidie (zwiększenie ilości chromosomów). Jeśli taka ciąża zostanie donoszona, może wystąpić szereg różnych defektów, np. niska masa urodzeniowa czy deformacje kończyn. Dzieci z zespołem Edwardsa zwykle umierają w pierwszym miesiącu życia, natomiast noworodki z triploidią lub tetraploidią nie dożywają drugiej doby po urodzeniu.

Badania genetyczne dziecka po poronieniu są w stanie wykryć zmiany w chromosomach, które doprowadziły do utraty ciąży. Określenie dokładnych przyczyn poronienia to dla rodziców dobra wiadomość, ponieważ dotyczą zwykle tylko tej jednej ciąży, a kobieta rodzi potem zdrowe dziecko. 

WAŻNE: Warto, aby badanie genetyczne wykonali u siebie również sami rodzice, zwłaszcza jeśli nie zachowały się próbki od dziecka. Badanie kariotypu rodziców może ujawnić pewne drobne zmiany w ich DNA, które nie wywołały choroby, za to utrudniają parze utrzymanie ciąży.

Jak wykonuje się badanie genetyczne dziecka po poronieniu?

Na czym polegają genetyczne badania po poronieniu? Żeby zbadać dziecko pod kątem ewentualnych wad genetycznych, najpierw trzeba zabezpieczyć jego tkanki. Jeśli poronienie nastąpiło w szpitalu, to istnieje szansa, że zabezpieczył je lekarz podczas badania histopatologicznego (warto wcześniej poinformowa personel o chęci wykonania badań genetycznych). Najczęściej tkanki dziecka zabezpieczane są w bloczkach parafinowych. Teraz wystarczy je tylko wypożyczyć i przekazać do laboratorium genetycznego, które dokładnie je przebada.

Pamiętaj! Badania materiału z poronienia nie są refundowane.

Jeśli kobieta poroniła w domu, to próbki musi zabezpieczyć sama, a następnie zanieść do szpitala i poinformować personel, że chce wykonać badania genetyczne. Materiał poronny do badania po poronieniu może zostać zabezpieczony w soli fizjologicznej i następnie, przechowywany w lodówce do 7 dni od pobrania próbki. Użycie formaliny jest niewskazane, ponieważ substancja ta degraduje DNA, co może całkowicie uniemożliwić przeprowadzenie badania. Równocześnie z badaniem przyczyn poronienia można przeprowadzić badanie określające płeć dziecka (jeśli nie została ona wcześniej ustalona). Jej znajomość jest niezbędna, jeśli rodzice chcą skorzystać z praw przysługujących im po poronieniu, m.in. prawa do rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, zasiłku pogrzebowego oraz prawa do skróconego urlopu macierzyńskiego.

Jak zabezpieczyć materiał po poronieniu do badania genetycznego?

Zobacz instrukcję video, jak przygotować materiał do badań po poronieniu pod kątem wad genetycznych płodu.

Badania po poronieniu w celu identyfikacji płci można wykonać, gdy poronienia doszło na wczesnym etapie ciąży. W takiej sytuacji lekarz nie zawsze jest w stanie określić płeć dziecka, natomiast badania genetyczne płodu tak. Wykonanie badań genetycznych dziecka po poronieniu jest konieczne, by rodzice mogli odebrać akt urodzenia martwego maluszka.

W sytuacji, gdy badania genetyczne dziecka po poronieniu w kierunku określenia przyczyny poronień nie udzieliły jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co doprowadziło do utraty ciąży, wskazane jest, by przebadać rodziców. Zdarza się, że u rodziców występują niewielkie zmiany w kariotypie lub inne nieprawidłowości w genach, które mogą doprowadzić do poronienia. Poznanie przyczyny poronienia i, jeśli zaszła taka potrzeba, odpowiednie leczenie, pozwoli parze odzyskać szanse na poczęcie kolejnego dziecka i donoszenie ciąży.

Jak zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych? BEZPŁATNA INSTRUKCJA PDF

Badanie wad genetycznych płodu po poronieniu – gdzie wykonać badanie?

Kolejny krok to zlecenie testu DNA w prywatnym laboratorium genetycznym. Jego wynik jest dostępny zwykle w kilka do kilkunastu dni. Warto pamiętać, że nie jest to badanie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ważne: Badanie DNA płodu pod kątem wad genetycznych można wykonać po poronieniu od 6 tygodnia ciąży.

Sprawdź w poniższym formularzu, gdzie możesz wykonać badania

Zarezerwuj termin badania genetycznego w najbliżej dla siebie placówce, poprzez wypełnienie formularza on-line. Konsultant medyczny z laboratorium testDNA  skontaktuje się z Tobą telefonicznie w celu potwierdzenia wizyty oraz udzieli Ci pełnego wsparcia w organizacji badania.

Badania materiału z poronienia
Cena
  Badanie płci po poronieniu
397 zł
  Badanie chorób genetycznych płodu jako przyczyna poronienia metodą QF-PCR - sprawdzenie chromosomów: X, Y, 13, 15, 16, 18, 21, 22 + telefoniczna konsultacja z lekarzem genetykiem
857 zł
  Badanie chorób genetycznych płodu jako przyczyna poronienia metodą MLPA - sprawdzenie wszystkich chromosomów + telefoniczna konsultacja z lekarzem genetykiem
1197 zł
0. Wybierz przychodnię rozwiń
1. Wybierz lokalizację przychodni rozwiń
Podaj adres, w którym chciałabyś umówić wizytę domową

Miasto:

Kod pocztowy:

Ulica:

Numer domu:

Numer mieszkania: (pole nieobowiązkowe)

Adres:
Ciechanów, Ul Spółdzielcza 2
Radom, ul. 1905 roku 20
Warszawa, ul. Cybernetyki 7
Siedlce, ul. Floriańska 57
Garwolin, ul. Jana Pawła II 17
Grójec, ul. Kopernika 8a
Kozienice, ul. Lubelska 40
Płońsk, ul. Grunwaldzka 11A
Warszawa, ul. Krzywe Koło 8/10
Warszawa, ul. Sienna 86
Warszawa Kabaty, ul. Ksawerego Bronikowskiego 55
Warszawa, Wrocławska 21a/7
Radom, ul. Andrzeja Struga 19/21
Ożarów Mazowiecki, ul. Romana Dmowskiego 39
Pruszków, ul. Kubusia Puchatka 11
Piaseczno, ul. Puławska 34
Warszawa, ul. Kobielska 23
Babice Nowe, ul. Ogrodnicza 6
Warszawa, ul. Rozłogi 18
Piaseczno, Aleja Kalin 55/7
Grodzisk Mazowiecki, ul. T. Bairda 56/7
Warszawa, ul. Sarmacka 17/119
Warszawa, ul. Pańska 96/203
Mińsk Mazowiecki, ul. I. Daszyńskiego 4
Hipolitów, ul. Warszawska 63
Płock, ul Rajmunda Rembielińskiego 10a
Sulejówek, ul. 11 Listopada 87
Legionowo, ul. Sowińskiego 4
Warszawa - Ursynów, ul. Stryjeńskich 6
Adres:
Katowice, ul. Bocheńskiego 38A
Chorzów, Ul. St. Batorego 19
Cieszyn, u. Frysztacka 20
Gliwice, ul. Szafirowa 18
Rybnik, ul. Parkowa 4a
Ustroń, ul. Stawowa 2A
Bielsko Biała, ul. Pszenna 11
Racibórz, Ul. Kolejowa 19A
Lubliniec, Ul. Mickiewicza 14
Mikołów, Os. 30-lecia 8
Czechowice-Dziedzice, ul. Sienkiewicza 8
Pszczyna, ul. Dobrawy 7
Będzin, ul. Małobądzka 141
Tychy, ul. Łabędzia 67/18, Polska
Szczekociny, ul. Jana Pawła II 6
Częstochowa, ul. Brzeźnicka 59
Częstochowa, Wieluńska 28
Częstochowa, Aleja Wolności 14
Strumień, ul. Wspólna 2
Żywiec, ul. Dworcowa 22
Racibórz, ul. Sienkiewicza 3A
Częstochowa, ul. Kordeckiego 56
Kłobuck, ul. Staszica 28
Adres:
Poznań, ul. Słowackiego 28
Nowy Tomyśl, ul. Zbąszyńska 9
Piła, ul. Matwiejewa 6
Koło, ul. Bolesława Prusa 5
Kępno, ul. Mickiewicza 12
Ostrów Wielkopolski, ul. Wrocławska 28
Jarocin, ul. Hallera 9
Krotoszyn, ul. Wojciechowskiego 3
Turek, ul. Dąbrowskiego 7
Września, ul. Piastów 16
Leszno, ul. Racławicka 1a
Koło, ul. PCK 8
Ostrów Wielkopolski, ul. Brzozowa 7
Poznań, ul. Braniewska 20
Poznań, ul. Kaspra Drużbickiego 7
Kalisz ul. Wyszyńskiego 36
Godziesze Wielkie, ul. Kaliska 2
Stęszew, ul. Łukasiewicza 1
Gniezno, ul. Wolności 4a
Konin, ul. Wiechowicza 4
Krotoszyn, ul. Grudzielskiego 25A
Słupca, ul. Franciszka Ratajczaka 3a/1
Poznań , ul. Grunwaldzka 156
Adres:
Brodnica, ul.Kopernika 8
Bydgoszcz, ul. Karłowicza 3-5
Grudziądz, ul. Klasztorna 9/11
Włocławek, ul. Zduńska 2
Golub-Dobrzyń, ul. Szosa Rypińska 4a
Lipno, ul. Kościuszki 21
Wielgie, ul. Starowiejska 10
Bydgoszcz, ul. M. Skłodowskiej-Curie 26
Toruń, ul. Watzenrodego 15A
Inowrocław, ul. Narutowicza 24
Adres:
Bukowina Tatrzańska, ul. Długa 145
Nowy Sącz, ul. Kochanowskiego 2
Nowy Targ, ul. Wojska Polskiego 14
Sucha Beskidzka, ul. Mickiewicza 56
Tarnów, ul. Niepodległości 3a
Krynica Zdrój, ul. Reymonta 21
Kraków, ul. Mehoffera 6
Krzeszowice, ul. Stolarska 1
Zakopane, ul. Orkana 6d
Tarnów, ul. Goldhammera 10
Wieliczka, ul. Wincentego Pola 4a
Wadowice, osiedle Kopernika 10B
Myślenice, ul. Osiedle Tysiąclecia 1
Miechów, ul. Słowackiego 13
Kraków, ul. Zacisze 6
Trzebinia, ul. Kopernika 25
Bukowina Tatrzańska, ul. Kościuszki 11
Kraków, ul. Zachodnia 5/12 A
Adres:
Chełm, ul.Lipowa 27
Lublin, ul. Przyjaźni 13
Zamość, ul. Jasna 14
Hrubieszów, Ul. Leśmiana 28
Kraśnik, Ul. Zygmunta Krasińskiego 16/6
Parczew, ul. 11 listopada 48
Puławy, ul. Centralna 15
Lubartów, ul.Mickiewicza 3-5
Biłgoraj, ul. Tadeusza Kościuszki 18
Lublin, ul. Okopowa 3
Biała Podlaska, ul. Gabriela Narutowicza 35
Zamość, ul. Bolesława Prusa 2
Lubartów, ul. Cicha 1
Adres:
Chojnice, Ul. Mickiewicza 3
Gdynia, ul. Adm.J.Unruga 84
Gdańsk, ul. Subisława 24
Wejherowo, ul. I Brygady Pancernej 36
Czarne, Plac Wolności 10
Kwidzyn, ul. 11 Listopada 20/1
Malbork, ul.Dworcowa 14
Starogard Gdański, ul. Skarszewska 10A
Człuchów, Os. Wazów 8
Kartuzy, ul. Sambora 21A
Bytów, ul. Lęborska 11
Gdynia, ul. Warszawska 34/36
Słupsk, ul. Zielona 8
Gdańsk, ul. Kombatantów 4/22
Chojnice, ul. Młodzieżowa 35
Gdańsk, ul. Na Zaspę 3
Gdańsk, ul. Opolska 5
Adres:
Gorzyce, ul. Piłsudskiego 17
Rzeszów, ul.Architektów 11
Stalowa Wola, ul. Okulickiego 36
Sanok, ul. Przemyska 24
Krosno, ul. 1000 lecia 13
Lubaczów, ul. Kościuszki 141/7
Rzeszów, ul.Dąbrowskiego 31
Sanok ul. Witkiewicza 5
Adres:
Jelenia Góra, ul. Ogińskiego 1B
Wałbrzych, ul. Armii Krajowej 22-23
Kobierzyce, Ul. Witosa 5
Ślęza, ul. Przystankowa 2
Wrocław, ul. Trwała 7
Świdnica, ul. Kliczkowska 37
Oleśnica, ul. gen. J. Hallera 25
Złotoryja, ul. Rynek 5/2
Jawor, ul. Piłsudskiego 10
Kamienna Góra, ul. Władysława Broniewskiego 26A
Wrocław, ul. Skarbowców 121-123
Legnica, ul. Biegunowa 2
Ząbkowice Śląskie, ul.Waryńskiego 18
Wałbrzych, ul. Wysockiego 24-24 A
Kłodzko, ul. Armii Krajowej 29a
Kłodzko, ul. Spółdzielcza 4
Kłodzko, ul. Rodzinna 101
Wrocław, ul. Gagarina 110
Adres:
Kielce, al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 17a
Starachowice, ul. Jana Pawła II 1
Końskie, ul. Południowa 1
Pińczów, ul. Batalionów Chłopskich 33
Kielce, ul. Podklasztorna 120/2
Sędziszów, ul. Dworcowa 23
Sandomierz, ul. Mickiewicza 23
Adres:
Kędzierzyn Koźle, ul. Czerwińskiego 3
Kluczbork, ul. Grunwaldzka 20
Opole, ul. Kościuszki 2
Opole, ul. Katowicka 55
Nysa, ul. Marcinkowskiego 2-4
Głubczyce, ul. M. Skłodowskiej-Curie 26
Brzeg, ul. Herberta 1
Adres:
Kutno, ul. Sienkiewicza 16
Łódź, ul. Kniaziewicza 20a
Piotrków Trybunalski, ul. Polna 13/13A
Radomsko, ul. Mickiewicza 29
Skierniewice, ul. Sobieskiego 29
Tomaszów Mazowiecki, ul. Barlickiego 15
Wieluń, ul J.Żubr 30
Sieradz, ul. Krakowskie Przedmieście 10
Zgierz, ul. Dąbrowskiego 19
Tomaszów Mazowiecki, ul. Strzelecka 12
Adres:
Szczytno, ul. Chrobrego 10
Ostróda, ul. Jana Sobieskiego 3C
Mława, ul. Anny Dobrskiej 1
Pisz, ul. Sienkiewicza 4
Ełk ul. Nadjeziorna 23/A2
Olecko, 11 listopada 23
Lidzbark Warmiński, ul. 11 Listopada
Markusy 66
Toruń, ul. S. Srebrnego 1
Olsztyn, ul. Floriana Piotrowskiego 16i
Biskupiec, ul. Armii Krajowej 1A
Ełk, ul. Toruńska 10
Giżycko, Żeglarska 6/7u
Adres:
Suwałki, ul. Młynarskiego 9
Augustów, ul. Chreptowicza 1
Bielsk Podlaski, ul. 3 Maja 15
Mońki, Al. Wojska Polskiego 42
Grajewo, ul. Kolejowa 8
Białystok, Sobieskiego 13 m 8
Białystok, ul. Parkowa 14/84
Adres:
Szczecin, al. Wyzwolenia 7
Wałcz, ul. Piastowska 3
Koszalin, ul. Traugutta 31/3
Gryfice, ul Ks.Stanisława Ruta 9
Myślibórz, ul. Kościelna 15
Kamień Pomorski, ul. Kopernika 28
Goleniów, ul. Partyzantów 11
Koszalin, ul. Niepodległości 44-48
Świnoujście, ul. Grunwaldzka 21
Szczecinek, ul. Spółdzielcza 8
Pyrzyce , ul. Księcia Bogusława X /23
Adres:
Zielona Góra, ul. Wyszyńskiego 99
Wschowa, ul. Zygmunta Starego 4
Gorzów Wielkopolski, ul. Łużycka 7
Żary, ul. Strzelców 10
Strzelce Krajeńskie, Al. Wolności 9 K
Biała Podlaska, ul. Gabriela Narutowicza 35
Zielona Góra, ul. Jedności 59
Zielona Góra, ul. Chrobrego 20a
Sulechów, ul. Krańcowa 2a
Babimost, Gagarina 18
Nowa Sól, ul. Kościuszki 1d
Gorzów Wielkopolski, ul. 30 Stycznia 15/9
Zielona Góra, ul. Świętej Kingi 6
Sulechów, al. Niepodległości 15
Żary, ul. Moniuszki 2
2. Wybierz termin rozwiń

Wybierz datę

Wybierz preferowane godziny

3. Podaj dane rozwiń

Administratorem danych podanych w formularzu jest TESTDNA sp. z o.o. z siedzibą: ul. Feliksa Bocheńskiego 38a, 40-859 Katowice, o numerze REGON: 243413225, NIP: 634-282-27-48, KRS: 0001091570, e-mail: biuro@testDNA.pl , tel.: 665 761 161. Przekazane nam dane będą wykorzystane w celu:
1) umówienia wizyty w placówce testDNA Laboratorium lub u któregoś z partnerów współpracujących (podstawa: art. 6 ust. 1 lit b) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 2016, Nr 119) – w dalszej części RODO);
2) dochodzenia i obrony przed ewentualnymi roszczeniami (podstawa: art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
3) odpowiedzi na zadane nam pytania i weryfikacji tożsamości osoby (podstawa: art. 6 ust. 1 lit b) RODO;

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże może stanowić warunek udzielenia odpowiedzi na zadane pytania lub realizację usługi. Dane te mogą zostać przekazane podmiotom współpracującym w celu realizacji zleconej nam usługi. Szczegółowe informacje nt. przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj https://www.testdna.pl/polityka-prywatnosci/


Ciąża po poronieniu. Jakie badania genetyczne warto wykonać?

poradnikPo poronieniu nadal masz szansę na urodzenie dziecka. Ważna jest wtedy właściwa diagnostyka, w której dużą rolę odgrywają badania genetyczne. Dzięki niej możesz poznać przyczynę poronienia i odpowiednio przygotować się do kolejnej ciąży.

Pobierz bezpłatny poradnik [PDF]


Badanie kariotypu - kilka informacji

Dlaczego badania genetyczne materiału z poronienia wciąż budzą takie emocje?

Niedawno w przestrzeni publicznej rozpoczęła się dyskusja na temat odbioru przez kuriera materiału z poronienia z opolskiego szpitala. To kolejny przypadek, który pokazuje, jak ważne jest stworzenie jednoznacznych przepisów i wytycznych dotyczących przeprowadzania pełnej diagnostyki po poronieniu – również tej … Czytaj dalej

12 komentarzy

Zobacz też:

3.3/5 - (7 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *