Badanie na celiakię po poronieniu – dlaczego warto wykonać?

Nieleczona celiakia (trwała nietolerancja glutenu) może przyczyniać się do poronień – to fakt, z którego niewiele kobiet zdaje sobie sprawę. Tym bardziej, że a aż 95% chorych na celiakię nie ma świadomości swojej choroby! [1] W wielu przypadkach rozpoznanie celiakii i wdrożenie odpowiedniego leczenia (diety) daje szanse na szczęśliwe rodzicielstwo. W jaki sposób celiakia wpływa na płodność i ciążę, dlaczego tak rzadko jest rozpoznawana i jakie badanie na celiakię po poronieniu zrobić?

badanie na celiakię po poronieniu

Spis treści:

  1. Badanie na celiakię po poronieniu – Dlaczego warto zrobić badanie na celiakię? 4 najważniejsze zalety
  2. Badanie na celiakie po poronieniu – celiakia, co to za choroba?
  3. Badanie na celiakie po poronieniu – kiedy pojawia się celiakia? Aktywatorem może być ciąża

  4. Badanie na celiakię po poronieniu – czy jednym z objawów celiakii może być poronienie?

  5. Dlaczego celiakia może powodować poronienia?

  6. Badanie na celiakię po poronieniu – kto jest bardziej narażony na celiakię?

 

Badanie na celiakię po poronieniu – Dlaczego warto zrobić badanie na celiakię? 4 najważniejsze zalety

Wynik badania w kierunku celiakii to:

  • szansa na poznanie przyczyny poronienia – być może znajdujesz się w grupie osób, które nie zdają sobie sprawy ze swojej celiakii?
  • możliwość rozpoczęcia odpowiedniego leczenia, pomagającego począć i urodzić zdrowe dziecko – jeśli celiakia zostanie wykryta. Wyniki badań mówią, że eliminacja glutenu u kobiet z celiakią i poronieniami w wielu przypadkach pozwala cieszyć się szczęśliwym rodzicielstwem.
  • informacja, czy Twoje potomstwo również może być narażone na celiakię – to choroba dziedziczna, geny celiakii można przekazać dzieciom.
  • szansa na uniknięcie innych powikłań ciążowych – nieleczona celiakia może również przyczyniać się do przedwczesnego zakończenia ciąży, wystąpienia stanu przedrzucawkowego czy wewnątrzmacicznego obumarcia płodu [2].

Badanie na celiakię po poronieniu – dlaczego warto zrobić?

Bezskutecznie szukasz przyczyny poronienia? Warto sprawdzić, czy problemem nie jest nieleczona celiakia. Dobrze jednak wiedzieć, że choroby nie można potwierdzić jednym badaniem – jednym badaniem można ją natomiast wykluczyć.

Mowa o teście genetycznym, który sprawdza obecność genów celiakii. Jeśli geny nie zostaną u Ciebie wykryte, nie chorujesz na celiakię teraz ani nie zachorujesz w przyszłości.

Gdy okaże się, że je masz – konieczne jest wykonanie dalszych badań (badania krwi, biopsja jelita). Odradza się jednak rozpoczynanie diagnostyki od badań krwi, ponieważ wskazują one jedynie stan obecny, a ponadto mogą nie wykazać wczesnego etapu choroby.

Ale po kolei…

Badanie na celiakię po poronieniu – celiakia, co to za choroba?

Celiakia – inaczej trwała nietolerancja glutenu – jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Należy zatem do grupy chorób, w których przebiegu organizm „atakuje” swoje własne tkanki (podobnie jak np. Hashimoto). W przypadku celiakii ma to miejsce pod wpływem glutenu, czyli białka obecnego w wielu zbożach (m.in. pszenicy).

Atakowane są kosmki jelitowe – małe wypustki, które powiększają chłonną powierzchnię jelit. Zdegradowane i wyniszczone kosmki nie są w stanie spełniać swojej funkcji. W konsekwencji przyswajanie składników z jedzenia, leków czy suplementów jest zaburzone, a organizm jest narażony na niedobory i niedożywienie.

Badanie na celiakie po poronieniu – kiedy pojawia się celiakia? Aktywatorem może być ciąża

Na celiakię mogą zachorować tylko te osoby, które mają do niej predyspozycje genetyczne, u których obecne są określone geny. Choroba musi zostać też aktywowana pod wpływem określonego czynnika. Może być nim np. ciąża, a także spadek odporności, infekcja, zawał serca, duży stres czy podeszły wiek.

Nie chorowałaś wcześniej? To wcale nie znaczy, że celiakia nie uaktywniła się pod wpływem ciąży!

Wbrew powszechnej opinii nie jest to choroba wyłącznie dzieci, zachorować można w każdym wieku. A co więcej – z celiakii nie można „wyrosnąć”. Jeśli raz rozstanie rozpoznana, leczenie konieczne jest już do końca życia.

Badanie na celiakię po poronieniu – czy jednym z objawów celiakii może być poronienie?

Ból brzucha, biegunka, wzdęcia, wymioty, mdłości? Tak, ale tylko u niektórych chorych. Celiakia najczęściej objawia się bowiem w sposób nieoczywisty. W publikacjach możemy przeczytać:

„Zaburzenia w reprodukcji mogą być pierwszym i jedynym objawem nierozpoznanej celiakii, a także powikłaniem nieleczonej lub niewłaściwie leczonej choroby” [3].

Poronienie może być więc jedynym symptomem wskazującym, że organizm nie radzi sobie z glutenem. Inne możliwe objawy to np. anemia, afty, zmęczenie, wypadanie włosów, rozdrażnienie, depresja czy problemy skórne.

Tak różnorodne objawy bardzo utrudniają prawidłowe rozpoznanie celiakii. Mało kto łączy przecież poronienie z trwałą nietolerancją glutenu…

Dlaczego celiakia może powodować poronienia?

Nieleczona celiakia zwiększa ryzyko poronień – aż 10 razy w porównaniu z kobietami, które się leczą [3]. Skraca też ogólny okres płodności (pierwsza miesiączka może wystąpić później, a menopauza wcześniej) i może przyczyniać się do nieregularnych cykli miesiączkowych i zaburzeń owulacji. Skąd biorą się te problemy przy celiakii?

Są związane przede wszystkim z występującymi niedoborami, m.in. kwasu foliowego, żelaza czy cynku. Również obecne przy celiakii przeciwciała mogą niekorzystnie wpływać na proces zagnieżdżania się zarodka.

Poczytaj więcej: Celiakia i poronienia – 4 najważniejsze fakty

Badanie na celiakię po poronieniu – kto jest bardziej narażony na celiakię?

Chociaż celiakia może wystąpić u każdego, kto ma do niej predyspozycje genetyczne, istnieją grupy osób szczególnie narażonych na zachorowanie. ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci) wymienia wśród nich m.in. [4]:

  • osoby z zapaleniem tarczycy (chorobą Hashimoto)
  • cukrzycą typu 1
  • bliskich krewnych osoby chorej.

 


zdjęcie: Bru-nO/pixabay.com

źródła:

[1] M. Pawlaczyk, S. Milewska, A. Rokowska-Waluch, K. Korzeniowska, Leczenie dietetyczne w celiakii i opryszczkowatym zapaleniu skóry, „Farmacja Współczesna” 2012, 5, s. 10.
[2] T. Milewicz, M. Pulka, D. Galicka-Latała, E. Rzepka, J. Krzysiek, Choroba trzewna – celiakia a płodność, „Przegląd Lekarski” 2011, 68, 9, s. 642–643.
[3] A. Szaflarska-Popławska, B. A. Cichańska, K. Kupczyk, Celiakia. Dieta bezglutenowa. Co powinieneś o tym wiedzieć, Wydawnictwo Centrum Promocji i Reklamy REMEDIA, Bydgoszcz 2009.
[4] Nowe wytyczne diagnostyki celiakii wg Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), oprac. A. Rybak, „Standardy Medyczne Pediatria” 2012, 9, s. 179–184.

5/5 - (5 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *