Badanie płci po poronieniu wykonuje się wtedy, gdy płeć nie mogła zostać ustalona w szpitalu. Umożliwia ono wydanie przez szpital karty martwego urodzenia, która jest niezbędna do zarejestrowania dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Rejestracja pozwala natomiast na odbiór aktu urodzenia – koniecznego, by skorzystać ze świadczeń po poronieniu: zasiłku pogrzebowego oraz urlopu macierzyńskiego.
- Badanie płci po poronieniu – poinformuj personel szpitala
- Badanie płci po poronieniu – próbki
- Badanie płci poronionego płodu – gdzie wykonać badanie?
- Badanie płci martwego płodu – dlaczego jest tak ważne?
- Badanie płci po poronieniu – względy psychologiczne
- Badania genetyczne – o czym warto pamiętać?
Badanie płci po poronieniu – poinformuj personel szpitala
Aby móc wykonać badanie płci martwego płodu, najpierw należy poinformować o chęci ich realizacji personel szpitala, w którym doszło do utraty ciąży. Zwykle lekarz nie jest w stanie określić płci jedynie na podstawie badań organoleptycznych wtedy, gdy poronienie miało miejsce przed 16. tygodniem ciąży.
Badanie płci po poronieniu – próbki
Aby badanie mogło zostać wykonane, konieczne jest wypożyczenie próbek, tkanek dziecka. Warto pamiętać, że muszą one być odpowiednio zabezpieczone. Materiał (np. kosmówkę, pępowinę, przypępowinowe fragmenty łożyska) umieszcza się w sterylnym pojemniku i zalewa solą fizjologiczną lub przygotowuje się jako bloczek parafinowy. Tkanki nie mogą być umieszczone w formalinie, ponieważ degraduje ona DNA. Zwykle próbkę zabezpiecza personel szpitala.
Jak zabezpieczyć materiał po poronieniu do badania płci?
Zobacz instrukcję video, jak przygotować materiał do badań genetycznych po poronieniu.
Jak zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych? BEZPŁATNA INSTRUKCJA PDF
Często materiał można wypożyczyć też w postaci bloczków parafinowych – które zawierają DNA dziecka. W tym celu w szpitalu składa się specjalny wniosek (Zobacz wzór dokumentu…)
Badanie płci poronionego płodu – gdzie wykonać badanie?
Kolejny krok to zlecenie testu DNA w prywatnym laboratorium genetycznym. Jego wynik jest pewny i dostępny zwykle w ciągu kilku dni. Warto pamiętać, że nie jest to badanie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Ważne: Badanie DNA płci po poronieniu może być wykonane bez względu na długość trwania ciąży. Płeć dziecka jest ustalona już w momencie poczęcia.
Sprawdź w poniższym formularzu, gdzie możesz wykonać badania
Zarezerwuj termin badania genetycznego w najbliżej dla siebie placówce, poprzez wypełnienie formularza on-line. Konsultant medyczny z laboratorium testDNA skontaktuje się z Tobą telefonicznie w celu potwierdzenia wizyty oraz udzieli Ci pełnego wsparcia w organizacji badania.
Badanie płci martwego płodu – dlaczego jest tak ważne?
Badanie płci po poronieniu jest istotne głównie ze względów formalnych – określenie płci umożliwia wydanie przez szpital karty martwego urodzenia dziecka. Karta ta jest niezbędna do rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego i wydania aktu urodzenia (wraz z adnotacją o urodzeniu martwym).
Akt urodzenia konieczny jest natomiast do odebrania należnych rodzicom po poronieniu świadczeń – zasiłku pogrzebowego w wysokości 4000 złotych, a także urlopu macierzyńskiego – 56 dni, licząc od dnia poronienia. Przeczytaj więcej o prawach po poronieniu…
Nieokreślenie płci dziecka po poronieniu umożliwia wyłącznie organizację pogrzebu, jednak bez skorzystania ze świadczeń. Rodzicom nie zostanie więc wypłacony zasiłek pogrzebowy, a kobieta nie wykorzysta urlopu macierzyńskiego.
Przeczytaj bezpłatny poradnik o badaniach DNA po poronieniu [PDF]
Badanie płci po poronieniu – względy psychologiczne
Dla wielu rodziców określenie płci ich nienarodzonego dziecka to możliwość nadania dziecku osobowości. Pozwala to nadać mu również imię i myśleć o nim w określony sposób: jak o chłopczyku lub jak o dziewczynce. Te dane mogą znaleźć się również na grobie, co dla wielu rodziców jest bardzo istotne.
Badania genetyczne po poronieniu – o czym warto wiedzieć?
Rodzice, którzy zdecydowali się na określenie płci dziecka po poronieniu mogą w tym samym momencie, na tej samej próbce zlecić badanie określające przyczynę poronienia. W takim badaniu sprawdza się, czy dziecko było obciążone chorobą genetyczną, np. zespołem Edwardsa, Patau czy Downa, który niestety uniemożliwił mu prawidłowy rozwój.
Warto wiedzieć, że choroby genetyczne zarodka są w ok. 60-80% przyczyną wczesnych poronień. Wykonanie od razu dwóch badań daje rodzicom możliwość znacznie szybszego powrotu do równowagi oraz pozwala lepiej przygotować się do kolejnej ciąży.
Określenie płci po poronieniu – najważniejsze informacje
Na poniższej infografice możecie zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat badań płci po poronieniu.
Dlaczego badania genetyczne materiału z poronienia wciąż budzą takie emocje?
Niedawno w przestrzeni publicznej rozpoczęła się dyskusja na temat odbioru przez kuriera materiału z poronienia z opolskiego szpitala. To kolejny przypadek, który pokazuje, jak ważne jest stworzenie jednoznacznych przepisów i wytycznych dotyczących przeprowadzania pełnej diagnostyki po poronieniu – również tej … Czytaj dalej
Zobacz też:
To jest wielkie oszustwo ze kobiecie która poroni poza szpitalem i nieposiada jakto nazywają materiału genetycznego to traci urlop po poronieniu a nawet ubezoieczycil niechce wypłacić .Takie prawo jest di tych co planują poronienie
Aby skorzystać z urlopu macierzyńskiego konieczne jest zarejestrowanie dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Uprawnia do tego karta martwego urodzenia wydawana przez szpital jeśli płeć dziecka została ustalona (również dzięki badaniom genetycznym w przypadku wczesnej ciąży, kiedy lekarze mogą nie mieć możliwości określenia jej). Więcej o urlopie macierzyńskim można przeczytać w naszym artykule http://www.poronilam.pl/urlop-macierzynski/urlop-macierzynski-po-poronieniu/
Ze strony ZUSu:
https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-pogrzebowy
wynika, że zasiłek pogrzebowy można uzyskać mając akt zgonu, a więc nie potrzebna jest karta martwego dziecka i rejestracja w USC.
Sam zasiłek, nie mówiąc o skróconym urlopie macierzyńskim.
Zdaje się, że zmieniło się to w 2018.
Ktoś może potwierdzić jakimś linkiem do przepisów?
Informacje jakie znajdują się na stronie ZUS dalej wskazują, że do otrzymania zasiłku pogrzebowego – w przypadku poronienia lub martwego urodzenia konieczne jest złożenie aktu urodzenia dziecka. Informacja ta jest w akapicie „Jakie dokumenty złożyć do ZUS”? – „Akt zgonu, akt urodzenia dziecka, które urodziło się martwe albo odpis zupełny aktu urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. „
Kartę martwego urodzenia dziecka wydaje szpital. Co w przypadku, gdy poronienie nie miało miejsca je szpitalu?? Kto wówczas wystawia ww.. kartę?
Dzień Dobry. W takiej sytuacji należy udać się do szpitala, jeśli nie jest to możliwe powinna Pani skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Karta Martwego Urodzenia wydana jest, jeśli znana jest płeć dziecka. Dokument ten uprawnia do rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego, w którym wydany jest akt urodzenia, by rodzice mogli skorzystać z przysługujących im praw (skrócony urlop macierzyński, prawo do pochówku i zasiłku pogrzebowego). Jeśli płeć dziecka nie była określona z uwagi na wczesny etap ciąży, rodzice mogą zlecić badanie płci w materiale z poronienia w prywatnym laboratorium, aby poznać płeć dziecka i skorzystać z przysługujących praw. Pozdrawiamy serwis poronilam.pl
Witam
Jeżeli jestem osobą bezrobotną, zarejestrowaną w urzędzie pracy to czy zasiłek pogrzebowy na urodzone martwe dziecko będzie przysługiwać ?
Dzień Dobry,
Bardzo nam przykro z powodu straty.
Każdy rodzic, który jest objęty ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym oraz faktycznie dokonał pochówku ma prawo ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych w trakcie organizacji pogrzebu.
W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się Zus, który odpowie na Pani pytania.
Dzień dobry,
Jutro ide do szpitala w zwiazku z poronieniem oi mam pytanie dotyczace okreslenia płci, boję się że szpital odmówi próbki genetycznej. W międzyczasie skorzystałam z badania veragene które ma określić płeć dziecka. Czy to wystarczający dowód na wpisanie do karty? Kolejne pytanie: w obu przypadkach muszę czekać na wyniki badania(czy to z testu veragene czy z badania płci poprzez ewentualną próbkę pobraną przez szpital. Czy w związku z tym po wyjściu ze szpitala mam tam wrócić po kartę gdy będzie znana płeć dziecka?
Dzień dobry, w takiej sytuacji najlepiej podpytać lekarza w szpitalu, czy na podstawie wyniku badania veregene wystawi Pani Kartę Martwego Urodzenia, czy będzie musiała Pani jednak wykonać badanie genetyczne na próbce z poronienia.