Hormonalne badania po poronieniach

Konsultacja merytoryczna: 

cierpisz

lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik, klinika Demeter.

 


hormonalne badania po poronieniachProblemy hormonalne mogą powodować kłopoty z implantacją zarodka oraz poronienia. Zastanawiając się nad przyczyną utraty ciąży, należy więc przeprowadzić badania hormonów płciowych (FSH, LH, progesteron, estrogeny, prolaktyna, androgeny) oraz tarczycy (TSH, FT3, FT4).

Uregulowanie gospodarki hormonalnej oraz wykrycie ewentualnych zaburzeń po poronieniu pozwala na urodzenie w przyszłości zdrowego dziecka.

  1. Hormonalne badania po poronieniach – jakie hormony płciowe badać?
  2. Hormonalne badania – kiedy badać hormony płciowe?
  3. Hormonalne badania po poronieniach – hormony tarczycy

Hormonalne badania po poronieniach – jakie hormony płciowe badać?

Po poronieniu należy zbadać przede wszystkim poziom hormonu folikulotropowego (FSH), który wpływa na wydzielanie estrogenów i powstawanie pęcherzyków jajnikowych. FSH ma także znaczenie podczas zamiany androgenów na estrogeny. Androgeny są hormonami męskimi, których zbyt duża ilość u kobiety może powodować poronienie. Z tego względu niskie stężenie FSH może powodować wysokie stężenie androgenów. Badanie hormonalne powinno obejmować również androgeny, co pozwoli sprawdzić, czy to nie ich nadmiar przyczynił się do utraty ciąży.

Kolejnym hormonem, który należy zbadać, jest lutropina (LH). Sprawia ona, że w kobiecym organizmie dochodzi do owulacji oraz luteinizacji ciałka żółtego. Problem z utworzeniem ciałka żółtego może prowadzić do kłopotów z zagnieżdżeniem zarodka. Ciało żółte produkuje bowiem kolejny hormon – progesteron (luteinę). Badanie stężenia progesteronu także jest niezbędnym po poronieniu, ponieważ ten hormon odpowiada za utrzymanie ciąży. Test pozwala stwierdzić, czy ciałko żółte funkcjonuje prawidłowo i czy organizm kobiety jest przygotowany na donoszenie ciąży.

W badaniach po poronieniu powinno znaleźć się również to na stężenie estrogenów (estradiol, estron i estriol), nazywanych hormonami żeńskimi. Hormony te wpływają na cykl miesiączkowy kobiety, a także ułatwiają zagnieżdżenie zarodka i rozrost endometrium. Ważne jest również zbadanie prolaktyny, która podczas ciąży wywołuje laktację, a po jej zakończeniu – obniża hormony FSH oraz LH.

Hormonalne badania po poronieniach – kiedy badać hormony płciowe?

Testy należy wykonać w każdej fazie cyklu miesiączkowego, ponieważ dla każdej fazy normy są inne. Tylko pełny obraz stężenia hormonów w ciągu całego miesiąca pozwala sprawdzić, czy to problemy hormonalne były przyczyną poronienia. Hormony płciowe u kobiety odpowiedzialne są za prawidłowy przebieg ciąży – od implantacji zarodka po urodzenie dziecka. Jeśli w organizmie ich ilość znajduje się poniżej lub powyżej normy, może dochodzić do zaburzeń, w tym poronień. Badanie hormonów to badanie krwi – laboratorium pobiera próbkę, a następnie ją analizuje. Test jest w pełni bezpieczny.

Hormonalne badania po poronieniach – hormony tarczycy

Nieprawidłowe stężenie hormonów tarczycy może powodować problemy z donoszeniem ciąży, dlatego wykonanie tych badań po poronieniu może pomóc w diagnostyce. Badanie z krwi na hormony tarczycy najlepiej wykonać w trzecim cyklu po poronieniu, kiedy organizm będzie już unormowany.

Należy zawsze badać hormon tyreotropowy (TSH) oraz FT3 i FT4. Tylko kompleksowe badanie tych trzech czynników może wykazać, czy coś jest nie tak.

Hormon TSH ma wpływ na stymulację tarczycy do pracy (wydzielanie hormonów FT3 i FT4). Hormony FT3 (trójjodotyronina) oraz FT4 (tyroksyna) badane są po to, by stwierdzić dodatkowo, czy tarczyca pracuje prawidłowo.

Jeśli kobieta ma zbyt wysokie stężenie TSH we krwi, cierpi na niedoczynność tarczycy (niedobory FT3 i FT4), natomiast jeśli stężenie jest za niskie – na nadczynność (nadmiar FT3 i FT4). Oba te zaburzenia mogą mieć wpływ zarówno na ponowne zajście w ciążę, jak i problemy z jej donoszeniem.

Przy nieprawidłowych wynikach badań krwi warto dodatkowo wykonać również USG tarczycy, które jest pomocne w diagnostyce np. Hashimoto (choroby, która może wiązać się z wystąpieniem niedoczynności tarczycy).


Zobacz też:

Aktualizacja: 7 listopada 2018 r.

4/5 - (3 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *