Kwas foliowy może zapobiec poronieniu i zwiększyć szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Tymczasem, jak szacuje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, nawet połowa kobiet w Polsce ma problemy z przyswajaniem tej witaminy [1]. Związane jest to z obecnością takich wariantów genu MTHFR, które m.in. zaburzają wchłanianie kwasu foliowego.
- Kwas foliowy a poronienia
- Niektóre warianty genu MTHFR zaburzają wchłanianie kwasu foliowego
- Dlaczego kwas foliowy jest istotny dla przyszłej mamy?
- Badanie MTHFR zalecane jest u kobiet po poronieniu
Kwas foliowy a poronienia
Nieprawidłowe wchłanianie kwasu foliowego przez przyszłą mamę może prowadzić do wad rozwojowych dziecka oraz do poronienia. Warto więc, aby kobiety planujące ciążę upewniły się, jaki kwas foliowy będzie dla nich najlepszy.
Warianty C677T i A1298C genu MTHFR można zidentyfikować w prostym badaniu. Jego wynik jest ważną informacją dla lekarza ginekologa, który może dobrać pacjentce odpowiednie leczenie, zwiększające szansę na powodzenie ciąży.
Niektóre warianty genu MTHFR zaburzają wchłanianie kwasu foliowego
Warianty C677T i A1298C genu MTHFR sprawiają, że organizm nie może przetworzyć kwasu foliowego i w odpowiedni sposób z niego skorzystać. Kobieta może mieć we krwi właściwy poziom tej witaminy, jednak odczuwa skutki jej niedoboru, ponieważ jej nie przyswaja.
Nie pomoże tu zwiększenie dawki zwykłego kwasu foliowego. Polskie Towarzystwo ginekologiczne zaleca w takim przypadku uzupełnienie suplementacji za pomocą aktywnych, przetworzonych folianów. Są to łatwo przyswajalne formy kwasu foliowego.
MTHFR (reduktaza 5,10-metylenotetrahydrofolianowa) jest to główny enzym w metabolizmie folianów, homocysteiny i metioniny. Nieprawidłowości w aktywności genu MTHFR mogą przyczynić się do wzrostu poziomu homocysteiny we krwi, która powoduje większe ryzyko zmian zakrzepowych, uszkodzenia śródbłonka naczyń, co może doprowadzić do rozwoju miażdżycy. Zaburzenia genu MTHFR mogą mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży doprowadzając do nawykowych poronień lub wystąpień u dziecka wad cewy nerwowej i zespołu Downa.
Dlaczego kwas foliowy jest istotny dla przyszłej mamy?
Kwas foliowy umożliwia prawidłowy rozwój dziecka i zapobiega wystąpieniu wad cewy nerwowej, rozszczepu warg i podniebienia, oraz zespołowi Downa. Witamina ta reguluje wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek ciała, bierze udział w syntezie DNA i RNA. Co więcej, zapobiega wystąpienia anemii u kobiety w ciąży. Wpływa także pozytywnie na dobre samopoczucie, zapewnia sprawne działanie wątroby i jelit oraz chroni organizm przed nowotworami i miażdżycą.
Badanie MTHFR zalecane jest u kobiet po poronieniu
Ze względu na częste występowanie opisanych wyżej wariantów genu MTHFR zaleca się, aby każda przyszła mama wykonała badanie tego genu. Szczególnie wskazane jest dla kobiet po poronieniu, matek dzieci z zespołem Downa oraz osób z podwyższonym poziomem homocysteiny.
Wiedza o występowaniu nieprawidłowości umożliwia wprowadzenie odpowiedniego leczenia, diety i suplementacji. W ten sposób można przeciwdziałać negatywnym skutkom niedoboru kwasu foliowego, w tym poronieniom.
[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.Zobacz też: