Ciąża po poronieniu jest możliwa!

Pomimo ogromnego bólu, cierpienia i nieraz utrzymującej się traumy należy głośno powiedzieć: kolejna ciąża po poronieniu i urodzenie zdrowego dziecka są możliwe! Co zrobić, żeby zwiększyć szansę na dziecko po poronieniu i jakie badania wykonać?

ciąża po poronieniu

  1. Kolejna ciąża po poronieniu – nawet po kilku stratach jest możliwa
  2. Kiedy kolejna ciąża po poronieniu? Kondycja fizyczna i psychiczna
  3. Dziecko po poronieniu – przygotowanie psychiczne
  4. Ciąża po poronieniu a badania na materiale poronnym
  5. Ciąża po poronieniu a badania rodziców
  6. Dziecko po poronieniu – zdrowy styl życia
  7. Poronienie w Polsce

Kolejna ciąża po poronieniu – nawet po kilku stratach jest możliwa

Czasami wymaga to od rodziców pracy, poświęcenia i wyrzeczeń, ale najważniejsze, że nawet po paru poronieniach można cieszyć się biologicznym potomstwem.

Pomimo wielkiego trudu, jaki spotyka rodziców po poronieniu, nie można przez to zarzucać planów posiadania dziecka! Niepowodzenia w tej kwestii zdarzają się bardzo często, ale większość kobiet, które poroniły, cieszy się teraz zdrowym potomstwem.

dziecko po poronieniu

Kiedy kolejna ciąża po poronieniu? Kondycja fizyczna i psychiczna

Kolejna ciąża po poronieniu teoretycznie jest możliwa już w momencie pierwszej owulacji po stracie. Zazwyczaj ma miejsce ona od 2 do 8 tygodni po poronieniu. Jest sygnałem, że ciało kobiety jest gotowe na kolejną ciąże.

Jednak według zaleceń lekarzy starania o dziecko po poronieniu najlepiej zacząć od 3 do 6 miesięcy od utraty ciąży. Tyle czasu potrzebuje organizm kobiety, żeby wrócić do pełni sił.

Oprócz gotowości fizycznej bardzo ważna, o ile nie ważniejsza, jest kondycja psychiczna kobiety. Spokój, równowaga i pozytywne myślenie są bardzo ważne dla przebiegu każdej ciąży, szczególnie tej po poronieniu.

To może Cię zainteresować: Kiedy starać się o ciążę po poronieniu?

Dziecko po poronieniu – przygotowanie psychiczne

Naturalne jest to, że po stracie dziecka kobietę nękają trudne pytania i wyrzuty sumienia: „Czy to moja wina?”, „Czy będę kiedyś mamą”, „Czy następnym razem też poronię”.

Przed rozpoczęciem dalszych starań konieczne jest przejście żałoby i pogodzenie się ze stratą. U każdego ten etap może trwać krócej lub dłużej. Kolejne dziecko po poronieniu nie może być traktowane jako „lekarstwo”. W razie potrzeby warto skorzystać z pomocy psychologa lub grup wsparcia.

Dojście do siebie po poronieniu to indywidualna sprawa każdej cierpiącej osoby. Należy więc w pełni uszanować żałobę i sposób jej przeżywania. Dopiero kiedy rodzice wspólnie stwierdzą, że są gotowi, mogą zacząć starania o kolejną ciążę.

Zobacz też: Sposoby na ciążę po poronieniu: przygotowanie psychiczne



Ciąża po poronieniu a badania na materiale poronnym

Najistotniejszą rzeczą, która pomaga kobietom w przejściu tego trudnego czasu, jest określenie przyczyny poronienia. Około 70% wszystkich poronień spowodowanych jest przez wady genetyczne.

Są związane z aberracjami chromosowymi, czyli nieprawidłowościami liczbowymi i jakościowymi kodu genetycznego. Większość z nich powstaje w drodze przypadku i nie da się im przeciwdziałać.

Najistotniejszym badaniem genetycznym, jakie można przeprowadzić, jest więc to wykonywane na tkankach poronnych. Pozwala ono ustalić, czy poronienie nastąpiło w konsekwencji wady genetycznej dziecka.

Poczytaj więcej na temat tego badania: Badanie materiału z poronienia – dlaczego takie ważne?

przyczyny poronienia

Ciąża po poronieniu a badania rodziców

Kolejna ciąża po poronieniu jest możliwa, jednak warto pamiętać również o badaniach rodziców. Podstawowe badania po poronieniu obejmują zazwyczaj morfologię, badania hormonalne, badania immunologiczne, badania nasienia czy badania anatomiczne.

Spoglądając jednak na statystykę przyczyn poronień, warto wykonać także badania genetyczne. Mają one coraz większe znaczenie dla diagnostyki poronień.

Zobacz też: Sposoby na ciążę po poronieniu: badania

W 3-6% nosicielami aberracji chromosomowych okazują się rodzice i niestety mają szansę przekazać wadę na swoje potomstwo. Aby wykluczyć taką możliwość należy przeprowadzić badanie kariotypu rodziców. Warto wykonać również badanie w kierunku trombofilii wrodzonej u kobiety i test w kierunku celiakii u obojga rodziców.

Przeczytaj bezpłatny poradnik o badaniach DNA po poronieniu [PDF]

Dziecko po poronieniu – zdrowy styl życia

Wiele osób wciąż zapomina, że starając się o dziecko po poronieniu, warto postawić na zdrowy styl życia. Zła dieta, używki, stres… To wszystko niekorzystnie odbija się na płodności zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

To może Cię zainteresować: Sposoby na ciążę po poronieniu: zdrowy styl życia

Poronienie w Polsce

W Polsce w ciągu roku dochodzi do około 40 tysięcy poronień, to około 20% wszystkich zdiagnozowanych ciąż. Prawdziwa liczba utraconych przedwcześnie ciąż jest praktycznie niemożliwa do określenia, ponieważ kobiety w bardzo wczesnym stadium ciąży nawet nie wiedzą, że noszą w sobie nowe życie. A właśnie wtedy dochodzi do największej liczby poronień.

Różne szacunki mówią o tym, że tylko połowa wszystkich ciąż kończy się szczęśliwie. Kobiety mylą wczesne poronienie z późną menstruacją, dlatego o większości z nich nie wiemy.

Napisz do nas: info@poronilam.pl


Zobacz też: 


Autor: redakcja serwisu poronilam.pl

Ten artykuł jest chro­niony prawa­mi autorski­mi. Niedo­puszczalne jest zwielokrot­ni­an­ie, modyfikowanie, pub­liczne odt­warzanie i / lub udostęp­ni­an­ie Ser­wisu, jego częś­ci, mate­ri­ałów w nim zamieszc­zonych i / lub ich częś­ci, za wyjątkiem przy­pad­ków wskazanych w obow­iązu­ją­cych w tym zakre­sie przepisach prawa.

4/5 - (15 głosów / głosy)