Łyżeczkowanie a ciąża – jakie ryzyko dla matki, jakie szanse na dziecko?

Komplikacje po łyżeczkowaniu nie są częste, szczególnie wtedy, gdy zabieg wykonuje doświadczony lekarz. Najczęściej kobieta już po kilku tygodniach może zajść w kolejną ciążę. Czasami pojawiają się zbyt duże krwawienia, zrosty czy blizny. Łyżeczkowanie po poronieniu realizowane jest wtedy, kiedy organizm kobiety nie zostanie oczyszczony samoczynnie.

ciąża po łyżeczkowaniu

  1. Ciąża po łyżeczkowaniu – czy jest możliwa?
  2. Kiedy przeprowadza się łyżeczkowanie?
  3. Łyżeczkowanie – na czym polega?

Ciąża po łyżeczkowaniu – czy jest możliwa?

Kolejna ciąża po łyżeczkowaniu możliwa jest wtedy, kiedy nastąpi całkowite wygojenie organów rodnych, a u kobiety pojawi się owulacja. Zwykle ten okres trwa ok. 2-8 tygodni. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, którą należy skonsultować z lekarzem, pamiętając również o przywróceniu równowagi psychicznej.

Czytaj więcej: Kiedy starać się o ciążę po poronieniu?

Chociaż zabieg jest bezpieczny, w nielicznych przypadkach po łyżeczkowaniu mogą pojawić się skutki uboczne i komplikacje. Występują one najczęściej wtedy, gdy łyżeczkowanie jest zbyt głębokie. Są to krwawienia, infekcje i zespól Ashermana (pojawienie się blizn i polipów). To ostatnie schorzenie może negatywnie wpłynąć na płodność, jednak są to przypadki bardzo rzadkie.

Kiedy przeprowadza się łyżeczkowanie?

Po poronieniu łyżeczkowanie zalecane jest wtedy, gdy kobiecy organizm nie oczyszcza się samoistnie lub gdy pojawia się zaśniad groniasty. Pozostałości w macicy mogłyby doprowadzić do utraty dużej ilości krwi czy pojawienia się zakażeń. Przy wczesnym poronieniu (do 12. tygodnia ciąży) łyżeczkowanie najczęściej nie jest konieczne.

Dowiedz się więcej: poronienie/wczesne-poronienie/”>Czym jest wczesne poronienie? 

Łyżeczkowanie – na czym polega?

Zabieg polega na wprowadzeniu do macicy specjalnego przyrządu – w kształcie łyżeczki lub elektrycznego – i usunięciu pozostałych tkanek oraz pobraniu fragmentu do badania. Łyżeczkowanie trwa ok. 5-10 minut i przeprowadzane najczęściej w znieczuleniu miejscowym (czasami ogólnym). Jest to więc zabieg szybki bezbolesny, do którego nie trzeba się przygotowywać.

Zwykle kobieta od razu może udać się do domu, otrzymując L4 na kilka dni. Po zabiegu konieczny jest bowiem odpoczynek i unikanie wysiłku. Może pojawić się również krwawienie (obecne od kilku dni do dwóch tygodni), w czasie którego należy używać podpasek, a zrezygnować z tamponów.


Zobacz też:

4.5/5 - (21 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *