Niepokojące objawy w ciąży – na co uważać? [INFOGRAFIKA]

Niezależnie od tego, czy jesteś już po stracie, podczas ciąży szczególnie zwracasz uwagę na działanie swojego organizmu. Niepokojące objawy w ciąży – o czym mogą świadczyć i na co szczególnie uważać?

Sprawdź co oznaczają poniższe objawy: 
Plamienie i krwawienie
Wysoka gorączka
Opuchnięte nogi
Brak ruchów dziecka
Ból głowy

na co uważać w ciąży1. Niepokojące objawy w ciąży – plamienie i krwawienie

Plamienie w ciąży występuje stosunkowo często, jednak to objaw, który należy skonsultować z lekarzem za każdym razem. Jeśli plamienie jest skąpe i nie towarzyszy mu ból, może wiązać się np. z nadżerką czy polipem. Silne krwawienie, bóle podbrzusza i/lub krzyża mogą jednak być objawami poronienia.

Zobacz też: Czy to poronienie? Objawy poronienia

2. Niepokojące objawy w ciąży – wysoka gorączka

Na samym początku ciąży lekko podwyższona temperatura (37-37,5 stopnia) występuje naturalnie. Mocno podwyższona temperatura może jednak wywołać skurcze macicy. Gorączka może ponadto być objawem infekcji – jeśli nie będzie leczona, również niekorzystnie może wpłynąć na rozwój dziecka. Zanim skonsultujesz się z lekarzem, najlepiej nie korzystaj na własną rękę z leków obniżających temperaturę, możesz postawić na naturalne sposoby (np. chłodne okłady).

3. Niepokojące objawy w ciąży – opuchnięte i bolące nogi

W ciąży obrzęki kostek i nóg pojawiają się stosunkowo często z powodu zatrzymania wody. Jeśli jednak opuchnięciom towarzyszą zaczerwienienie, ból czy ocieplenie, te objawy mogą świadczyć o zakrzepicy. Podczas ciąży ryzyko wystąpienia tego schorzenia dodatkowo rośnie, a jeśli masz trombofilię wrodzoną jest ono jeszcze wyższe. Warto wykonać badanie na trombofilię wrodzoną, aby zyskać pewność odnośnie swojego stanu zdrowia i cieszyć się spokojną ciążą.

To może Cię zainteresować: Trombofilia wrodzona – jedna z możliwych przyczyn poronienia

4. Niepokojące objawy w ciąży – brak ruchów dziecka

Pierwsze ruchy odczuwane są najczęściej od ok. 16 do ok. 20 tygodnia ciąży. Brak ruchów dziecka lub zmniejszenie ich częstotliwości czy ogólnej aktywności dziecka to objaw, który najlepiej od razu skonsultować z ginekologiem. Jeśli zdarza się to pod koniec ciąży, warto udać się nawet do szpitala.

5. Niepokojące objawy w ciąży – bóle głowy

Bóle głowy w ciąży najczęściej są związane z narażeniem na silny zapach czy hałas, ze zbyt małą ilością wypitej wody albo zmęczeniem. Gdy jednak odczuwasz nie tylko ból głowy, ale też problemy z widzeniem, nadciśnienie czy skąpomocz – to może być stan przedrzucawkowy. Jeśli nie udasz się do szpitala odpowiednio szybko, może on przekształcić się w rzucawkę, czyli groźny atak padaczki.


badaniaprenatalnePL
Artykuł powstał we współpracy z portalem www.badaniaprenatalne.pl


Zdjęcie: StockSnap/pixabay.com | Infografika: www.badaniaprenatalne.pl


Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (8 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *