Bliska Ci osoba straciła dziecko? Na pewno chcesz ją wesprzeć w tej sytuacji. Tylko… czy wiesz jak? Dowiedz się, jak pomóc po poronieniu, żeby nie sprawić przykrości i wesprzeć nie tylko emocjonalnie, ale też praktycznie.
- Jak pomóc po poronieniu? Bądź i słuchaj
- Pomóż z formalnościami
- „Jeszcze będziesz mieć dziecko” – tego nie mów…
- Nie osądzaj i szanuj wszystkie decyzje
- Nie udawaj, że dziecka nie było
- Wspieraj w codziennych czynnościach
- Pamiętaj o dziecku i wspominaj o nim
- Nie mów, że to nie było dziecko
- Nie umniejszaj straty
- Sprawdź, jakie badania można wykonać
- Poszukaj psychologa i grup wsparcia
1. Jak pomóc po poronieniu? Bądź i słuchaj
Twoja obecność jest teraz bardzo ważna – dzięki niej osoba po stracie poczuje, że nie jest sama. Być może będzie to towarzystwo w milczeniu, a może wręcz przeciwnie? To już zależy od bliskiej Ci osoby i od tego, czego w danym momencie będzie potrzebować.
2. Pomóż z formalnościami
Wielu rodziców wciąż nie wie, że może pochować dziecko, zarejestrować je w USC i nadać mu imię, skorzystać ze skróconego urlopu macierzyńskiego i odebrać zasiłek pogrzebowy. Możesz delikatnie zasugerować, co warto zrobić i pomóc z wypełnieniem formalności lub na przykład przekazać naszą ulotkę, w której znajdują się wszystkie potrzebne informacje.
3. „Jeszcze będziesz mieć dziecko” – tego nie mów…
To jedne ze słów, które bolą najbardziej. Bliska Ci osoba chce teraz opłakać dziecko, które właśnie utraciła. I ma do tego prawo. Jeśli żona doświadczy straty męża, pocieszeniem nie są słowa o kolejnym, prawda?
Zobacz też: Tego nie mów rodzicom po poronieniu
4. Nie osądzaj i szanuj wszystkie decyzje
Bez względu na decyzje i postanowienia, powstrzymaj się od osądzania czy dawania rad, a przede wszystkim od krytykowania. Szanuj to, co postanowiła bliska Ci osoba i wspieraj ją w każdej sytuacji. Nie namawiaj jej też wbrew jej woli do niczego.
5. Nie udawaj, że dziecka nie było
Wiele osób – chcąc pomóc – udaje, że nic się nie stało. Dziecka nie było, nie ma o czym mówić. To duży błąd. Zacieranie śladów istnienia dziecka czy odwracanie uwagi od jego śmierci mogą powodować duży ból i uczucie, że maleństwo wcale nie było dla Ciebie ważne.
6. Wspieraj w codziennych czynnościach
Szczególnie na początku, kiedy nawet ugotowanie obiadu czy zrobienie zakupów może wydawać się wyzwaniem… Oczywiście nie chodzi o całkowite wyręczanie, a o pomoc czy wykonanie tych czynności wspólnie. Taka praktyczna pomoc po poronieniu też jest ważna.
Jak wspierać bliskich po poronieniu? Pobierz bezpłatny poradnik [PDF]
Po stracie dziecka bardzo ważne jest wsparcie bliskich osób oraz pomoc psychologa. Dowiedz się, jak traktować rodziców, którzy stracili dziecko oraz z jakich form pomocy mogą skorzystać.
7. Pamiętaj o dziecku i wspominaj o nim
Zapytaj o jego imię, przeglądaj pamiątki (wynik badania USG, ubranka, zabawki?), wybierz się czasem na jego grób (lub grób Dzieci Utraconych). Oczywiście nie rób tego wbrew woli bliskiej Ci osoby – za każdym razem upewnij się, że tego chce.
8. Nie mów, że to nie było dziecko
Nawet jeśli masz właśnie takie przekonania czy poglądy, nie mów, że to „tylko płód”. To może naprawdę zranić bliską Ci osobę – w końcu wiele osób czuje się rodzicami już w czasie ciąży, nie dopiero po porodzie.
9. Nie umniejszaj straty
Historie innych osób po poronieniu – chociaż pozwalają poczuć wspólnotę i podzielić się doświadczeniami – mogą też sprawić, że bliska Ci osoba poczuje się mniej ważna. Szczególnie zaraz po stracie lepiej nie opowiadać o innych osobach, które „przeżyły to samo”.
10. Sprawdź, jakie badania można wykonać
Poznanie powodów poronienia to bardzo istotna kwestia, dzięki której można nie tylko pozbyć się poczucia winy, ale też lepiej przygotować się do kolejnej ciąży. Jeśli chcesz pomóc w sposób praktyczny, warto poszukać informacji na temat badań.
11. Poszukaj psychologa i grup wsparcia
Jeśli widzisz, że bliska Ci osoba potrzebuje pomocy specjalisty, nie wahaj się wyszukać psychologa czy grupy wsparcia w Twoim mieście. Jeśli nie wiesz, jak pomóc po poronieniu samodzielnie, być może będzie to dobre wyjście.
Sprawdź:
- Pomoc psychologiczna
- Fundacje i stowarzyszenia
- Grupy wsparcia
- Groby Dzieci Utraconych
- Prawa po poronieniu