Po poronieniu rodzice zawsze mają prawo do pochowania dziecka, a także – po spełnieniu odpowiednich formalności – odebrania zasiłku pogrzebowego i urlopu macierzyńskiego. Jeśli poronienie nastąpiło w domu – należy zabezpieczyć próbki i udać się z nimi do szpitala.
- Postępowanie po poronieniu – co robić?
- Postępowanie po poronieniu – krok 1:
- Postępowanie po poronieniu – krok 2:
- Postępowanie po poronieniu – krok 3:
- Poronienie – postępowanie – Urlop macierzyński
Postępowanie po poronieniu – co robić?
Po wykonaniu badań po poronieniu można zarejestrować dziecko w USC i odebrać jego akt urodzenia wraz z adnotacją o martwym urodzeniu. Dokument ten jest potrzebny, by móc skorzystać z należnych świadczeń.
Postępowanie po poronieniu – krok 1:
Jeśli chcesz zrobić badania i pochować dziecko, poinformuj o tym personel szpitala.
Jak wygląda postępowanie po poronieniu? Należy najpierw należy poinformować personel szpitala o chęci pochowania dziecka oraz wykonania badań, również w kierunku określenia płci. Bez informacji o płci niemożliwe będzie bowiem odebranie karty martwego urodzenia.
Jak dowiedzieć się więcej na temat tego, co wywołało poronienie? Postępowanie jest wbrew pozorom bardzo proste.
Aby zrobić badania genetyczne dziecka po poronieniu, konieczne jest wypożyczenie próbek ze szpitala i przekazanie ich do laboratorium genetycznego oraz zlecenie badań.
Testy DNA to najskuteczniejsza metoda, która pozwala zbadać niewidoczne gołym okiem choroby i wady genetyczne ludzi. Rodzice, którzy utracili ciążę, mogą wykonać wyłącznie badanie płci lub także badania genetyczne po poronieniu w kierunku wad genetycznych płodu, które pomoże ustalić przyczynę poronienia.
Można wykonać wyłącznie badanie płci lub także w kierunku wad genetycznych płodu, które pomoże ustalić przyczynę poronienia.
Aby wykonać badania po poronieniu, konieczna jest odpowiednia próbka tkanek z poronienia. Może to być fragment kosmówki, kawałek pępowiny lub przypępowinowe fragmenty łożyska. Materiał do badań genetycznych po poronieniu powinien zostać należycie zabezpieczony.
Jeśli do utraty ciąży doszło w domu, najlepiej jest zabezpieczyć wszystkie tkanki, z których organizm się oczyszcza. Właściwe postępowanie po poronieniu to zabezpieczenie tkanek z poronienia w szczelnie zamkniętym pudełku (np. na mocz), w soli fizjologicznej.
Jeśli kobieta poroniła w szpitalu, warto poprosić o próbkę tkanek z poronienia zabezpieczoną w soli fizjologicznej. Jeśli jednak jest na to już za późno, kobieta może poinformować personel o chęci wypożyczenia bloczka parafinowego do badań po poronieniu. Następnie taką próbkę można wysłać kurierem do laboratorium genetycznego.
Pamiętaj! Badania materiału z poronienia nie są refundowane.
Jak zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych? BEZPŁATNA INSTRUKCJA PDF
Postępowanie po poronieniu – krok 2:
Przekazanie Karty Martwego Urodzenia do Urzędu Stanu Cywilnego
Jeśli płeć dziecka jest określona, szpital elektronicznie przekazuje do Urzędu Stanu Cywilnego (USC) w ciągu jednego dnia. Przekazanie tego dokumentu do urzędu umożliwi rejestrację dziecka.
Jeśli dokonujesz wyłącznie pochówku odbierz kartę zgonu
W szpitalu odbiera się kartę zgonu, która umożliwia pochowanie dziecka, jednak nie daje praw do odebrania zasiłku pogrzebowego ani urlopu macierzyńskiego. Wyłącznie kartę zgonu szpital wydaje wtedy, kiedy płeć dziecka jest nieznana lub kiedy rodzice nie chcą rejestrować dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego i nie potrzebują kolejnych dokumentów.
Karta zgonu potrzebna jest na cmentarzu, by móc pochować dziecko, co można zrobić zarówno w grobie rodzinnym, jak i wspólnym grobie dzieci nienarodzonych.
Zobacz: Grób Dzieci Utraconych – lista
Postępowanie po poronieniu – krok 3:
Odbierz akt urodzenia w USC i należne świadczenia
Co dalej po poronieniu? Postępowanie po poronieniu obejmuje także skorzystanie z praw przysługujących każdej parze, która utraciła dziecko. W USC należy zarejestrować dziecko i odebrać jego akt urodzenia. Na akcie znajduje się adnotacja o martwym urodzeniu, dlatego nie jest już potrzebny akt zgonu. Po zarejestrowaniu dziecka rodzice mają prawo do odebrania stosownych świadczeń z ZUS.
Chodzi tu głównie o zasiłek pogrzebowy po poronieniu (4000 złotych), który odbiera się po urządzeniu pogrzebu. W ZUS należy przedstawić akt urodzenia oraz dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów pochówku.
Poronienie – postępowanie – Urlop macierzyński
Wsparcie po poronieniu obejmuje także urlop macierzyński.
Po poronieniu kobieta ma również prawo do urlopu macierzyńskiego (zgodnie z art. 180 Kodeksu Pracy). Wynosi on 56 dni, licząc od daty poronienia. Pracodawcy okazuje się wyłącznie akt urodzenia (z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe). Wcześniej warto poprosić swojego lekarza o L4 aż do momentu załatwienia wszystkich formalności. Kiedy urlop zostanie przyznany – zastąpi on L4.
Zobacz też:
- Nowe zasady opieki dla kobiet po poronieniu
- Urlop macierzyński po poronieniu
- Zasiłek pogrzebowy po poronieniu
- Kolejna ciąża po poronieniu
- Pomoc po poronieniu
- Poronienia samoistne