Cukrzyca ciążowa a poronienie

Cukrzyca ciążowa to choroba powodująca zwiększone stężenie glukozy we krwi przyszłej mamy. Jest to jedno z najczęstszych powikłań ciążowych. Nieleczona cukrzyca ciążowa może prowadzić do ponadprzeciętnej masy urodzeniowej dziecka, wad serca, a nawet poronienia.

cukrzyca ciążowa

Spis treści:

  1. Czym jest cukrzyca ciążowa?
  2. Cukrzyca ciążowa – objawy
  3. Jak cukrzyca ciążowa wpływa na płód?
  4. Cukrzyca ciążowa a ryzyko poronienia

Czym jest cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciążowa to choroba metaboliczna, która występuje u przyszłych mam. Powoduje ona niewłaściwe działanie insuliny, przez co poziom glukozy we krwi ciężarnej się podwyższa.

Cukrzyca ciążowa dotyka 2-15% kobiet ciężarnych. Z reguły choroba ta występuje u kobiet, które nie miały żadnych problemów z podwyższonym poziomem glukozy we krwi przed ciążą. Jej powstaniu w takim przypadku sprzyjają najczęściej inne czynniki, do których należy:

  • Otyłość kobiety przed ciążą
  • Wiek ciężarnej powyżej 35 lat
  • Występowanie cukrzycy w rodzinie
  • Poronienie w poprzedniej ciąży
  • Urodzenie wcześniej dziecka o masie urodzeniowej powyżej 4000 g

Cukrzycę ciążową rozpoznaje się, jeśli poziom cukru we krwi na czczo wyniesie więcej niż 100 mg/dl.

Cukrzyca ciążowa – objawy

Na cukrzycę ciążową mogą wskazywać następujące objawy:

  • Częste oddawanie moczu
  • Suchość skóry
  • Senność
  • Większe pragnienie niż zazwyczaj

Objawy cukrzycy ciążowej mogą więc zostać łatwo wzięte za symptomy wywołane ciążą. Przyszłe mamy z reguły nie orientują się więc, że coś im dolega. Cukrzyca ciążowa najczęściej jest diagnozowana podczas badań poziomu glukozy.

Jak cukrzyca ciążowa wpływa na płód?

Cukrzyca ciążowa może być bardzo niebezpieczna dla dziecka, ponieważ jego tkanki są bardzo wrażliwe na zaburzenia metaboliczne, do których dochodzi w organizmie ciężarnej. Jego trzustka w odpowiedzi na zwiększone stężenie glukozy we krwi musi produkować insulinę w większych ilościach. Może to prowadzić do:

  • Makrosomii, czyli nadmiernej masy urodzeniowej dziecka. Może ona prowadzić do uszkodzenia kanału rodnego u matki czy dysocjacji stawów barkowych u dziecka. Noworodek z makrosomią jest także bardziej narażony na rozwój otyłości oraz nadciśnienie tętniczego w przyszłości.
  • Wad rozwojowych – najczęściej dotyczą one serca, ośrodkowego układu nerwowego oraz nerek
  • Przedwczesnego porodu, który może skutkować m.in. niedotlenieniem czy infekcją.

Cukrzyca ciążowa a ryzyko poronienia

Cukrzyca ciążowa może również prowadzić do poronienia. Jest to jednak prawdopodobne jedynie u kobiet, u których dobowe stężenie glukozy we krwi wynosi więcej niż 180 mg/dl. W przypadku ciężarnych z mniejszym poziomem cukru ryzyko poronienia wynosi 10-15%. Jest więc ono takie samo, jak u przyszłych mam niechorujących na cukrzycę ciążową.

Źródła:

Łagoda, K., Kobus, G., & Bachórzewska-Gajewska, H. (2008). Wpływ cukrzycy ciążowej na rozwój płodu i noworodka. Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii, 4(4), 168-173.

Grzelak, T., Janicka, Kramkowska, M., Walczak, M., i Czyżewska, K. (2013). Cukrzyca ciążowa–skutki niewyrównania i podstawy regulacji glikemii. Now Lek, 82(8), 163-9.