Badanie KIR jest bardzo często zalecane do wykonania razem z analizą HLA-C. Testy mogą okazać się niezwykle pomocne w diagnostyce niepłodności o podłożu immunologicznym, która jest stosunkowo trudna do wykrycia. Badanie zaleca się wykonywać wówczas, kiedy para nie może doczekać się potomstwa lub zmaga się z poronieniami, a wykonane do tej pory badania nie dają odpowiedzi odnośnie przyczyn tego stanu.
Jakie korzyści niesie za sobą badanie KIR?
Ile wynosi koszt badania KIR?
Czy badanie KIR powinien wykonać również mężczyzna?
Badanie KIR – czy może być refundowane?
Jakie korzyści niesie za sobą badanie KIR?
Badanie KIR analizuje receptory, które znajdują się na powierzchni komórek NK. Nieprawidłowości w ich obrębie mogą mieć znaczący wpływ na proces zapłodnienia i wczesny rozwój ciąży. Badanie KIR może pomóc zdiagnozować przyczyny niepłodności immunologicznej, a tym samym możliwe jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Pary zmagające się z niepłodnością immunologiczną mogą doczekać się zdrowego potomstwa.
Ile wynosi koszt badania KIR?
Badanie KIR cena oscyluje w granicach od 400 do 600 złotych. Około 700-900 złotych należy zapłacić za badanie KIR oraz HLA-C podczas jedne analizy -właśnie taki pakiet jest zalecany do wykonania. Można również zdecydować się na wykonanie badania w pakiecie dla kobiety i mężczyzny – wówczas koszt wynosi około 1200-1300 złotych. Ostateczne cenniki są ustalane przez wybrane laboratoria – ceny badań mogą się z tego powodu różnić w zależności od wybranej placówki.
Czy badanie KIR powinien wykonać również mężczyzna?
Badanie KIR zaleca się wykonywać zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny. Wówczas badanie ma najlepsze walory diagnostyczne, ponieważ nieprawidłowości mogą występować u jednego z partnerów, skutecznie uniemożliwiając poczęcie i rozwój ciąży. Najlepszym wyjściem jest wykonanie badania w pakiecie dla dwóch osób.
Badanie KIR – czy może być refundowane?
Badanie KIR nie należy do grona analiz refundowanych w ramach NFZ. Mimo tego wykazuje wysokie walory diagnostyczne, dlatego zaleca się je wykonywać prywatnie, jeśli istnieją ku temu wskazania. W najbliższych latach nic nie wskazuje na to, by nowoczesne badanie KIR zostało objęte refundacją.