Poronienie jest traumatycznym przeżyciem dla obojga rodziców, bez względu na etap ciąży. Największe jest ryzyko poronienia do 12 tygodnia – przedwcześnie może kończyć się nawet 50% ciąż. Warto zdecydować się na badania genetyczne płodu, które mogą wskazać przyczynę poronienia i uniknąć utraty kolejnego dziecka.
Jakie są główne zalety badania genetyczne płodu po poronieniu?
Dlaczego niektórzy nie robią badań genetycznych płodu po poronieniu?
Czy kobiety mają obawy przed zrobieniem badań genetycznych płodu po poronieniu?
Czy jest przymus społeczny robienia badań genetycznych płodu po poronieniu?
Jakie są główne zalety badania genetycznego płodu po poronieniu?
Badania genetyczne płodu po poronieniu pozwalają uzyskać odpowiedź na nurtujące pytanie – dlaczego doszło do poronienia? Analiza DNA wykrywa ewentualne anomalie genetyczne, które mogły prowadzić do nieprawidłowego rozwoju ciąży. Na tej podstawie można oszacować ryzyko poronienia przy kolejnej ciąży. Badania genetyczne po poronieniu określają również płeć dziecka, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie aktu zgonu.
Dlaczego niektórzy nie robią badań genetycznych płodu po poronieniu?
Nie wszyscy robią badania genetyczne płodu po poronieniu – wiele osób po prostu nie wie o takiej możliwości, a nie jest to czas na sprawdzanie informacji odnośnie możliwych do wykonania badań. Dla rodziców poronienie to ogromny stres, dlatego też wykonywanie analiz i szacowanie ryzyka przy kolejnej ciąży to po prostu zbyt wiele – ból związany ze stratą jest zbyt duży, by się na to zdecydować. Warto jednak wykonać takie badania, aby poznać przyczynę poronień.
Czy kobiety mają obawy przed zrobieniem badań genetycznych płodu po poronieniu?
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają obawy przed wykonaniem badań genetycznych. Obawiają się, że analiza wykaże ciężkie schorzenia płodu, które mogą się powtórzyć w przyszłości. Z drugiej jednak strony takie badanie może sprawić, że w przyszłości para doczeka się zdrowego potomstwa.
Czy jest przymus społeczny robienia badań genetycznych płodu po poronieniu?
Nie ma żadnego przymusu związanego z koniecznością wykonywania badań genetycznych po poronieniu. Można się na nie zdecydować prywatnie, szczególnie że ustalenie płci pozwala na pozyskanie zasiłku pogrzebowego oraz przyznanie matce części urlopu macierzyńskiego. Jest to firma wsparcia, która należy się rodzicom zmarłego dziecka. Społeczeństwo na ogół nie ocenia takich decyzji.