W życiu większości ludzi przychodzi taki moment, kiedy zaczynają myśleć o potomstwie i założeniu rodziny. Częstym problemem, który staje na drodze do celu jest poronienie. To niestety bardzo bolesna sytuacja dla dwójki niedoszłych rodziców.
Jak ustalić przyczyny poronienia?
Badanie przyczyny poronienia – czy jest refundowane?
Jakie są opinie o badaniach przyczyny poronienia?
Przyczyny poronienia – jak można im zapobiegać?
Jak ustalić przyczyny poronienia?
Najlepszym co możemy zrobić na początek są badania genetyczne płodu . Dzięki nim dowiemy się czy wina nie leży właśnie w DNA płodu. Aż 70% poronień jest wynikiem nieprawidłowości chromosomalnych w płodzie. Jeśli wyniki nie wykażą przyczyn poronienia, warto również, aby dwójka rodziców wykonała badanie genetyczne kariotypu. Może okazać się, że ciągle nie trafiliśmy na przyczynę poronienia. Kobieta powinna wtedy wykonać badania ginekologiczne, poziom hormonów i morfologię krwi, a także sprawdzić czy w organizmie nie ma żadnego stanu zapalnego. W razie gdyby to wszystko nie wskazało na przyczynę poronienia, badaniom jest poddawany również mężczyzna. Powinien wtedy zrobić USG jąder, badanie nasienia i hormonów.
Badanie przyczyny poronienia – czy jest refundowane?
Niestety badania na przyczyny poronienia będą refundowane dopiero po drugim i każdym kolejnym poronieniu z rzędu. Badanie moczu, poziomu hormonów i glukozy, morfologia krwi czy cholesterol są wtedy refundowane. Podobnie badania ginekologiczne, również możemy wykonać za darmo. Po drugim poronieniu możemy udać się do lekarza genetyka, który skieruje nas na darmowe badanie genetyczne. Jeśli nie znajdziemy przyczyny poronienia warto, aby mężczyzna zrobił badania, które również opłaci państwo.
Jakie są opinie o badaniach przyczyny poronienia?
Temat poronień jest dość kontrowersyjny. Wiele ludzi twierdzi, że jeśli do poronienia doszło, to najwyraźniej tak chciała natura, a płód musiał być „uszkodzony”. Jednak większość lekarzy zaleca zrobić badania w kierunku przyczyn poronienia. Dzięki temu w przyszłości możemy uniknąć przykrych sytuacji i doprowadzić ciąże do końca.
Przyczyny poronień – jak można im zapobiegać?
Najlepszym sposobem na zapobieganie poronieniom jest zdrowy tryb życia, czyli unikanie nałogów, zdrowe odżywianie i dużo ruchu. Dobre będzie również wykonanie badań przed planowaną ciążą. Poziom hormonów, morfologia krwi i badanie moczu nie należą do najdroższych, a pozwalają zapobiec poronieniu. Warto również przed zajściem w ciążę udać się na wizytę kontrolną do ginekologa, zrobić cytologię i zacząć przyjmować kwas foliowy.