Badania genetyczne martwego płodu to tak naprawdę badanie materiału z poronienia, wśród którego nie ma tkanek pochodzących bezpośrednio od dziecka. Taka analiza jest niezwykle pomocna w ustalaniu przyczyn poronienia, dlatego warto pamiętać o takiej możliwości. Próbka może zostać zabezpieczona w warunkach domowych, jak i w szpitalu.
Dlaczego warto, aby kobieta wykonała badania genetyczne martwego płodu?
Badania genetyczne martwego płodu – jakie warto wykonać?
Badania genetyczne martwego płodu – jakie czynniki mają wpływ na koszt badania?
Czy badania genetyczne martwego płodu podlegają refundacji z NFZ?
Dlaczego warto, aby kobieta wykonała badania genetyczne martwego płodu
Badania genetyczne martwego płodu pozwalają na określenie genetycznych przyczyn poronienia. Wykrywają choroby genetyczne, które występują nawet w 80% poronień. Dodatkowo podczas badania po poronieniu możliwa jest do ustalenia płeć dziecka – jest to niezbędne, by móc skorzystać z zasiłku pogrzebowego i należnego matce po poronieniu 8-tygodniowego urlopu macierzyńskiego.
Badania genetyczne martwego płodu – jakie warto wykonać?
Badania genetyczne martwego płodu dzielą się na analizy mające na celu wykrycie zaburzeń genetycznych w DNA płodu oraz samo określenie płci dziecka. Badania o szerokim zakresie są polecane, jeśli celem niedoszłych rodziców jest określenie przyczyn poronienia, dlatego są znacznie częściej wybierane niż samo badanie płci.
Badania genetyczne martwego płodu – jakie czynniki mają wpływ na koszt badania?
Na koszt badań genetycznych materiału poronnego wpływ ma wiele czynników. Każde laboratorium ustala swoje cenniki indywidualnie. Koszty badania zależą od zakresu analizy, kosztów dodatkowych związanych z opłaceniem personelu czy nawet kosztów eksploatacji urządzeń niezbędnych do wykonania badania. Ceny mogą się różnić także w zależności od miasta, w którym zlecane jest badanie.
Czy badania genetyczne martwego płodu podlegają refundacji z NFZ?
Badania genetyczne martwego płodu nie są refundowane w ramach NFZ i jeśli ktoś chce je wykonywać to musi ponieść koszty z własnej kieszeni. Jeśli do poronienia dochodzi w szpitalu to wówczas pobierana jest próbka do refundowanego badania histopatologicznego. Należy jednak podkreślić, że nie jest ono w stanie ustalić przyczyn poronienia.