Endometrioza to choroba, z którą zmaga się aż 15% kobiet w wieku rozrodczym. Jest ona przyczyną bolesnych miesiączek i bólu w trakcie stosunku seksualnego. Endometrioza może także utrudniać zajście w ciążę oraz negatywnie wpływać na jej przebieg. Zobacz, jak można ją rozpoznać i jak się ją leczy!
Spis treści:
- Czym jest endometrioza?
- Endometrioza – objawy i przyczyny
- Diagnostyka endometriozy – jak ją wykryć?
- Endometrioza a szanse na ciążę
Czym jest endometrioza?
Endometrioza to choroba polegająca na obecności błony śluzowej macicy (endometrium) poza macicą. Ze względu na umiejscowienie endometrium wyróżnia się trzy typy tej choroby:
- Endometriozę otrzewną z endometrium ulokowanym w jamie otrzewnej
- Endometriozę jajnikową z endometrium zlokalizowanym w jajnikach lub w jajowodach
- Endometriozę głęboko naciekającą – w tym przypadku endometrium się rozrasta, więc może znajdować się w pęcherzu moczowym, odbytnicy czy jelicie grubym.
Endometrioza może przybierać różny stopień nasilenia. Według American Society for Reproductive Medicine (ASRM) wyróżnia się endometriozę minimalną, łagodną, umiarkowaną oraz ciężką.
Endometrioza – objawy i przyczyny
Do głównych objawów endometriozy zaliczają się bolesne krwawienia miesiączkowe, ból w obrębie miednicy oraz bolesne stosunki seksualne. Choroba ta rozwija się jednak bardzo powoli, dlatego jej pierwsze objawy pojawiają się zwykle w okolicy 20 roku życia.
Przyczyny endometriozy nie zostały jeszcze do końca poznane. Choroba ta wciąż skrywa przed współczesną medycyną wiele tajemnic. Szacuje się jednak, że na rozwój choroby wpływ mają czynniki wrodzone i środowiskowe. Najbardziej narażone są na nią kobiety, których mama chorowała na endometriozę.
Diagnostyka endometriozy – jak ją wykryć?
Endometrioza stanowi wyzwanie diagnostyczne, ponieważ u wielu pacjentek ciężko jest ją wykryć. Diagnostyka jednak zawsze rozpoczyna się od zadania pacjentce kilku pytań, wykonania badania ginekologicznego oraz USG przezpochwowego i przezbrzusznego. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca także, aby w diagnostyce endometriozy nie pomijać laparoskopii. W jej trakcie powinny zostać pobrane tkanki, które później oddawane są do badania histopatologicznego.
Po zdiagnozowaniu endometriozy pacjentka powinna rozpocząć leczenia. Zwykle polega ono na doustnym stosowaniu odpowiednich leków. Możliwe jest także leczenie chirurgiczne. Jest ono wskazane głównie pacjentkom z endometriozą głęboko naciekającą oraz torbielami na jajnikach.
Endometrioza a szanse na ciążę
Endometrioza jest częstą przyczyną niepłodności. Zajście w ciążę może być przy tej chorobie bardzo trudne, ponieważ pogarsza ona jakość komórek jajowych i utrudnia plemnikom ich zapłodnienie. Endometrioza może także prowadzić także do poronienia, ponieważ utrudnia zarodkowi zagnieżdżenie się w macicy.
Kobiety z endometriozą są dużo bardziej narażone na powikłania ciążowe takie jak przedwczesny poród, cukrzyca ciążowa czy ciąża pozamaciczna. Jeśli więc udało im się zajść w ciążę, to powinny częściej kontrolować swój stan zdrowia. Dzięki temu będzie można zapobiec tego typu komplikacjom.
Źródła:
- Źródło: Brucka A., Górski J., Kulig B. (2012). Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące diagnostyki i metod leczenia endometriozy. Ginekologia Polska, 83, 871-876.
- Sobstyl M., Tkaczuk-Wlach J., Jakiel G. (2012). Endometriosis and pain. Przegląd Menopauzalny, 16(1), 60.