Ferrytyna to białko, które odpowiada za przechowywanie żelaza w organizmie. Jest ono bardzo ważne w ciąży, ponieważ jego zbyt niski poziom może prowadzić do niedokrwistości. Sprawdź, jaki dokładnie wpływ ma ferrytyna na ciążę i jaki powinien być jej prawidłowy poziom!
Ferrytyna – co to takiego?
Ferrytyna jest białkiem zlokalizowanym głównie w wątrobie, szpiku kostnym i śledzionie. Jej zadaniem jest magazynowanie żelaza. Tworzy ona zapas tego pierwiastka, z którego organizm może skorzystać w razie niedoborów.
Poziom żelaza w organizmie bezpośrednio koreluje z poziomem ferrytyny. Jeśli zapasy żelaza się skończą, to poziom tego białka automatycznie spada. W takich przypadkach istnieje duże ryzyko rozwoju niedokrwistości.
O czym świadczy niski poziom ferrytyny?
Niski poziom ferrytyny wskazuje na niedokrwistość (anemię). Jest to zaburzenie spowodowane zbyt niską ilością czerwonych krwinek, co wynika z niedoboru żelaza. Taki stan może prowadzić do pojawienia się następujących objawów:
- Zmęczenie
- Senność
- Ogólne osłabienie
- Bladość skóry
- Zawroty głowy
- Kołatanie serca
- Ciągłe uczucie zimna
- Większa podatność na infekcje
Jaki poziom ferrytyny przed ciążą powinna mieć kobieta?
W przypadku kobiet prawidłowy poziom ferrytyny powinien wynosić 10-200 mikrogramów/litr. Jednak u ciężarnych lub kobiet planujących ciążę powinien on wynosić przynajmniej 60 mcg/l. Taki poziom nie wiążę się ze zwiększonym ryzykiem niedokrwistości. Nie ma więc potrzeby suplementowania żelaza. W innym przypadku suplementacja może okazać się konieczna.
Jaki wpływ ma ferrytyna na ciążę?
Niski poziom ferrytyny oznacza niedobór żelaza. Taki stan może bardzo negatywnie wpływać na kobiecą płodność. Zbyt niski poziom żelaza doprowadzić może do braku owulacji i pogorszenia się jakości komórek jajowych. Szacuje się, że może to obniżać szanse kobiety na dziecko aż o 60%.
Kobiety z niskim poziomem żelaza mogą bez problemu zajść w ciążę. Jednak może to doprowadzić do komplikacji w jej przebiegu. Zbyt niski poziom ferrytyny i żelaza doprowadzić może do zaburzeń produkcji hemoglobiny, która dostarcza tlen do tkanek. W konsekwencji do tkanek naszego dziecka może nie zostać dostarczona odpowiednia ilość tlenu. Ma to wpływ na masę urodzeniową noworodka oraz stan jego zdrowia w przyszłości. Niski poziom ferrytyny może także zwiększać ryzyko poronienia oraz zaburzać pracę układu odpornościowego.
Dlaczego warto sprawdzić poziom ferrytyny przed ciążą?
Kobieta w trakcie przygotowań do ciąży powinna wykonać badanie sprawdzające poziom ferrytyny. Wykonuje się je na podstawie próbki krwi. Dzięki temu lekarz będzie mógł ocenić, czy konieczne jest wdrożenie suplementacji żelaza. Jest ona zalecana przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników w przypadku zbyt niskiego poziomu ferrytyny w organizmie. Lekarz dostosuje dawkę przyjmowanego lekarza i dokładnie nam wytłumaczy, jak należy je suplementować. Na własną rękę nie powinnyśmy przyjmować żadnych suplementów. Może być to bardzo niebezpieczne.