Poronieniem nazywana jest utrata ciąży przed ukończeniem 22 tygodnia. Dotyka nawet połowy ciąż, przy czym zagrożenie poronieniem znacznie spada po 12 tygodniu. W wielu przypadkach przyczyny poronienia nie są zawsze znane, jednak istnieją sytuacje, w których lekarzom udaje się zatrzymać poronienie i uratować dziecko. Ważne, by kobieta unikała czynników mogących zwiększać ryzyko utraty ciąży.
Jakie są pierwsze sygnały poronienia?
Czy jeśli w mojej rodzinie występowały poronienia, czy to znaczy że ja również będę mieć ?
Jakie są główne przyczyny poronienia ?
Co możemy zrobić, aby zapobiec poronieniu?
Jakie są pierwsze sygnały poronienia?
Zdarza się, że poronienie przychodzi nagle i nie daje wcześniej żadnych niepokojących objawów. U większości kobiet obserwowane jest plamienie z dróg rodnych lub wręcz krwawienie. W wydzielinie mogą być widoczne skrzepy. Podczas poronienia zazwyczaj dochodzi do skurczy macicy czy bólu w podbrzuszu i zróżnicowanym nasileniu. Przy pierwszych niepokojących objawach zaleca się jak najszybszy kontakt z lekarzem, położną lub skierowanie się na najbliższy SOR.
Czy jeśli w mojej rodzinie występowały poronienia, czy to znaczy, że ja również będę mieć ?
Poronienie może być związane z predyspozycjami genetycznymi, a raczej z dziedzicznymi zaburzeniami, które mogą utrudniać zajście w ciążę czy jej utrzymanie. Nie jest jednak powiedziane, że jeśli w rodzinie występowały poronienia to każda kobieta będzie miała do nich skłonność. Należałoby ustalić w danym przypadku, jaka była przyczyna utraty ciąży. Niekoniecznie muszą być to dziedziczne zaburzenia genetyczne, a np. choroby przewlekłe czy nieprawidłowy styl życia.
Jakie są główne przyczyny poronienia ?
Do głównych przyczyn poronienia zalicza się wady genetyczne, które mogą występować już na etapie zapłodnienia. Zmiany w DNA mogą powodować nawet połowę poronień. Do pozostałych przyczyn utraty ciąży można zaliczyć stres, używki, nadmierny wysiłek fizyczny, przyjmowane leki czy choroby przewlekłe. Poronienie może mieć także związek z przyjmowanymi przez ciężarną lekami.
Co możemy zrobić, aby zapobiec poronieniu?
Kobieta może zapobiec poronieniu pamiętając o regularnych wizytach u lekarza, badaniach i suplementacji w ciąży. Ciąża nie jest chorobą, jednak zaleca się wówczas spokojniejszy tryb życia, unikanie stresu czy odpoczynek od pracy. Ciężarna powinna unikać czynności, które zwiększają ryzyko poronienia, szczególnie jeśli jej samopoczucie w ciąży uległo pogorszeniu.