Badania genetyczne po poronieniach mogą pomóc w ustaleniu przyczyny utraty ciąży już na jej wczesnym etapie. Nowoczesna diagnostyka umożliwia zbadanie genów dziecka – nieprawidłowości genetyczne są głównym czynnikiem, który powoduje poronienie. Co ważne, zaburzenia mogą być dziedziczone po rodzicach, dlatego w przypadku kolejnej z rzędu utraty ciąży warto wykonać np. badanie kariotypu również u matki i ojca.
Czy robić badania genetyczne po poronieniu?
Ile kosztują badania genetyczne po poronieniach?
Jakie badania DNA wykonać po drugim poronieniu?
Jakie badania genetyczne na NFZ po poronieniu?
Czy robić badania genetyczne po poronieniu?
Badania genetyczne po poronieniach zawsze przyniosą korzyść – już nawet po pierwszej utracie ciąży pozwalają na potwierdzenie lub wykluczenie genetycznej przyczyny obumarcia płodu. Zazwyczaj lekarze zalecają wykonanie badań po drugim poronieniu – wówczas ryzyko utraty kolejnej ciąży jest większe i taka sytuacja może oznaczać, że ciąże były obciążone zaburzeniami.
Ile kosztują badania genetyczne po poronieniach?
Badania genetyczne nie są tanie, jednak precyzyjnie wskazują stan genów. Jeśli analizie zostanie poddany materiał z poronienia, w zależności od wybranego laboratorium cena analizy może wynosić 400-1700 złotych. W przypadku rodziców zazwyczaj wykonuje się badanie kariotypu – jest to koszt około 1000 złotych od pary (badania w pakiecie są zawsze nieco tańsze).
Jakie badania DNA wykonać po drugim poronieniu?
Po drugim czy kolejnym poronieniu to lekarz ginekolog powinien zadecydować o wykonywanym badaniu. Dobrze, jeśli uda się pobrać materiał z poronienia – wówczas można sprawdzić, czy płód był obciążony zaburzeniami genetycznymi. Dodatkowo zaleca się standardowo badanie kariotypu rodziców, a jeśli chcą oni zdecydować się na jeszcze szerszą diagnostykę mogą wykonać badania panelowe lub badanie WES, dzięki któremu można dokonać analizy 23 000 genów.
Jakie badania genetyczne na NFZ po poronieniu?
Badania genetyczne po poronieniach są refundowane przez NFZ dopiero przy drugiej i kolejnej utracie ciąży. Podstawowa analiza obejmuje badanie kariotypu u rodziców dziecka, a dodatkowo lekarz może zadecydować o wykonaniu badań mających na celu diagnostykę trombofilii wrodzonej, np. mutacja V Leiden, mutacja genu protrombiny. Niestety, na badania refundowane należy czekać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.